BURASI MUŞTUR YAZIK OLMUŞTUR
Tarih: 14.8.2017 07:19:09
Zeynel Abidin KIYMAZ

Türkiye´nin 81 ilini gezmiş görmüş biriyim, Muş ilimizi daha önce çevre yolundan Erzurum istikametine giderken, 1989 yılında uzaktan görmüştüm. Nasip oldu ağustos ayında bir yakınımı ziyaret amacıyla gittiğim Muş´ta şehir merkezini de görme, gezme fırsatı buldum.

Dört gün imkan dahilinde gezdiğim Muş ilimiz daha öncede ulusal medyada yaşanabilir kentler arasında en sonuncu gösterilmişti, tablodan resimden görmekle gidip görmek arasında siyahla beyaz arasındaki gibi fark var.

90 bine yaklaşan nüfus şehri merkezin de göçebe çadırları gibi dağılmış yığma bir kent görüntüsünde; son 50 yılda hiçbir sahada planlı bir gelişme kendini göstermemiş. Şehir imara aykırı yapılaşma ile binalar iç içe girmiş, vatandaş adeta betona boğulmuş, kaldırım yok, yollar yetersiz ve sağlıksız durumda; bugünlerde her yer kazılmış altyapı çalışmaları yapılıyor; fakat göz boyama çalışma gibi sanki. 26 Ağustos´ta Cumhurbaşkanı gelecek diye bir günlük de olsa güzel olsun mantığıyla çalışılıyor, takılan boruların çaplarına baktım 3-5 yıl sonra yetersiz kalacakları gün gibi ortada, yine aynı yeri 5 yıl sonra kazıp boruları değiştirecekler.

YENİ MUŞ İÇİN KOLLAR SIVANMALI

Altyapı çalışması yapılmış olmak için yapılmaz. En az 20 yıl düşünülür, gelecek 50-100 yıl düşünülerek planlama yapılır. Çağdaş modern Muş hiç hayal edilmemiş ve onun içinde bir çalışma maalesef yapılmamış. Kenttin doğru ve sorun olmayan bir meselesi yok, her şey sorun. Bu kadar sorun İstanbul merkezde yoktur. Kadir Topbaş da buraya gelse yapacağı bir şey yok. Bu yapıyı kendi oluruna bırakıp yeni bir kent merkezi inşasına başlamak gerekir. Onarmaya harcanacak parayla yeni kent kurulabilir, bu hayal değil yeni Muş için bugünden temeli atılırsa gelecek yıllarda yapılaşma oradan başlar devam eder.

ÜNİVERSİTE YANLIŞ YERE KURULMUŞ

Muş Üniversitesi yanlış bir alana kurulmuş, dışarıdan bakıldığında Üniversiteden öte yarı açık cezaevine benziyor. Üniversiteye görsellik katmak için eldeki imkanlar zorlanmalı, yeni kampus alanı içinde kent merkezine yakın kendi arazileri üzerine planlanma yapılmalı. Muş kent merkezi yaşanabilir kent haline dönüştürülmezse,  bu üniversiteye donanımlı hocalar getirmekte, gelenide Muş´ta tutmakta zorlanılır.

MUŞLULAR BİR BİRİNİ SEVMELİ

Muş insanı kentini, çocuklarının geleceğini önemsemek zorundadır, biri birini sevmeyen, biri birine haset eden, çekemeyen, bir biri ile çekişen toplumların büyüme, gelişme şansı olmadığı gibi hakkı da olamaz.

Muşlular biri birini sevmeli. Bu şehrin sorunu hepsinin sorunu olmalı, siyaseten bu kenti omuzlayacak Muş sevdalısı birkaç isme kentin akıl adamları gidip aday olmalarını istemeli, arkasında durmalılar. Muşlu aydınlar, 5-10-20 yıllık hedefler toplumun ününe koymalı ve takip etmeliler.

Muş için kaygı duyan kimseleri parti ayrımı yapmaksızın İlin Valisi, Belediye Başkanı bir araya getirmeli, bir araya gelen STK´lar, akil adamlar, Muş Platformu adıyla bir çatı altında buluşmalı. Bu söylediklerim ütopya değil bu kentte bu amaçla doğru adamlarla, doğru zamanda, doğru adımlar atıldı mı sonuca ulaşılır.

Bu kentin avantajı da var her şey o kadarda kötü değil. Kent merkezi teröre pirim vermemiş, kent merkezi güvenli, güvenlik bu kenti kalkındırmak için olmazsa olmazdır. Bu huzura sahip çıkılacak bununla beraber Muşlu çocukların daha güvenli ve yaşanabilir bir Muş´ta yaşamaları için elbirliğiyle çalışılacaktır.

BASIN BİR VE GÜÇLÜ OLMALI

Muş merkezde 8 günlük gazete olması, 80 bin nüfuslu bir yerde fazlalıktır, gereksizdir. Bu durum gazete çıkaranlar ağır yük maliyet getirir gazetelerin kendi aralarında anlaşarak, 2 gazeteye birleşerek içeriği zengin, münderecatı güzel gazete çıksa ve Muşlularda abone, reklamla desteklerlerse basının güçlü sesi daha gür çıkar. Bu durumda Muş´un sorunlarını seslendirmekte daha etkili olurlar. Basını güçlü bir kentin kalkınmaması da mümkün değildir.

PAZAR YERLERİNE İHTİYAÇ VAR

Muş´ta dışarıdan gelecek misafirler için de, Muşluların ihtiyacı için de pazar yerine ihtiyaç vardır. Yöresel ürünlerin satıldığı birkaç işyerinin olduğu bir muhite ihtiyaç var, işhanı, iş merkezler için Belediye yatırım yapacaklara imkan yer sağlamalı, iş yerleri derli toplu olmalı. İş yerlerinin hijyen olarak denetimi de ayrı bir mesele, her Muşlu kentini temiz tutmalı, cadde ve sokaklara gelişigüzel çöp dökmemeli, bırakmamalı. Apartman kültürünün yeni yaygınlaştığı sitelerde gönüllü kuruluşlar ve Valilik apartman kullanımı, birlikte yaşama kültürü ve haklarıyla ilgili herkesi aydınlatıcı eğitici seminer, konferans ve site sohbetleri, gerekirse tiyatrocularla bunu destekleyici skeç tiyatrolar oynatılmalı. Bilmemek sorun değil, öğrenmemek sorun.

HASTANE Mİ MEZBAHANE Mİ?

Kısa bir süreliğine Muş Devlet Hastanesi acil bölümüne girmiş bulundum. Ve gözlemlediğim bu olayı sizlerle paylaşayım: Yaklaşık 70 yaşlarında, yanında kimsesiz olmayan amcaya ayakta serum taktıklarını görünce, amcanın yanına yanaştım ve hemşirenin serum şişesini amcanın eline vererek,  hadi amca kendine boş bir yatak bul ve yat dediklerine şahit olmam, burada insanın ne kadar değersiz olduğunu hissettirdi bana. Gözlemlerime devam ederken, hastanenin düzensiz ve hijyenden yoksun, görevli hemşirelerin eldivensiz bir şekilde  bir hastadan başka hastaya müdahale etmeleri en büyük enfeksiyon riskidir. Anlayacağınız o ki, hem hastaların hem çalışanların sağlıkları tehlike altında. Hasta yataklarında  kan çamur vb. Lekeler, herkes aynı yatağa yatıyor tek kullanımlık hasta yatak örtüleri yok. Muş halkı bu durumu normal görmeye başlamış fakat, hastane bulaş kaynağı olmuştur. Hastalar gözlemlenmiyor ve serumlarını kendileri çıkarıyor, taburcu olmalarından kendileri karar veriyor. Bütün bunlar İl Sağlık Müdürlüğünün denetimsizliklerini ve yetersizliklerini gözler önüne seriyor. Yarım saatte sadece acilde gördüklerim bunlar peki ya hastaneyi gezseydim?

BİRİBİRİYLE UĞRAŞILMAMALI, MUŞ ÖNCELİK OLMALI

Muş´ta değişik kesimden insan gruplarıyla bir araya geldim, çay kahve içtim. İlk selamlaşmadan sonra Muşlular biri birini konuşuyor, biri birleriyle insanlar uğraşmayı biri birini konu etmeyi bırakmalı, biri birine sarılmalılar. Başka Muş yok; cenazesinde altına girip omuz vereceğin hemşerilerinin arkadaşının gıybetini yapma kente de kendine de yarar sağlamaz.

MURAT KÖPRUSU MUŞ´A FAYDA SAĞLAMALI

Tarihi Murat Köprüsü muhteşem bir eser, bu civardan transit geçenleri bu köprüye getirecek proje yapılmalı, her geçen kişi yarım saat bir mola verse, bir çay içse, Muş´un tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlamış olur.

TARİHİ GÖLGELEMEYELİM

TOKİ konutları civarında 3-4 camı gördüm. Biri Ulu Camii, muhtemelen Selçuklu eseri olan bu camiler, restore edilmeli Vakıflar Genel Müdürlüğü bunları yapıyor. Fakat üzüldüğüm Muş´u simgeleyen bu tarihi camilerin çok yakınına, adeta bitiştiğine imar izinleri verilip yüksek binalarla perdelenmiş, adeta camiler boğulmuş, binaların gölgesinde kalmış. Ecdat yadigârları bu kadar değersiz olmamalı, bunları sahiplenmeliyiz. Bizlerde bu emaneti gelecek nesillere aktarmalıyız.

Kentin güney noktasında seyir tepesi var; bir iki restoran, çay evi yapılmış buraya özel idare iyi bir tesis yapabilir, yolları berbat, kenti iyi bir açıdan izlemeye fırsat tanıyan bu nokta, imarda yazlık dubleks evler içinde kullanılabilir.

MUŞ GENÇLERİ ÇAY OCAĞINA, KAHVEYE MAHKUM EDİLMEMELİ

Muş´ta sportif faaliyet gözlemleyemedim. 20 yıl evvel Muş Spor vardı, başarılı da bir takımdı. Muş gençlerini sosyal kültürel ve sportif açıdan geleceğe hazırlamak hepimizin görevi, insanları çay ocağı ve kahvehaneye hapsederek, Muş´u geleceğe taşıyamayız.

CUMHURBAŞKANININ GÖZÜNÜ BOYAYAMAZSINIZ

26 Ağustos´ta Sayın Cumhurbaşkanımı Recep Tayyip Erdoğan gelecek gelmeden, il yöneticileri yapılmayan bir dizi hizmeti yapılmış gibi boyayıp, cilalayıp önüne indireceklerdir. Cumhurbaşkanı gittikten sonra, Muşlular yine kendi kaderleriyle baş başa kalacaklardır.

Muş perişan geri kalmış ve yaşanabilir kent olmaktan çıkmış bu nedenle de dışarıya sürekli göç vermekte. Halimizi gizlememiz, saklamamızın bize de kente de faydası yok. Suriye´de bombalanmış kentlere dönmüş bu şehri, ayağa kaldırmak yaralarını sarmak hepimizin görevi.

Bu kentte Bülent Toplu gibi, Bülent Avcı gibi, Gazeteciler Cemiyet Başkanı Emrullah  Özbey gibi değerli aydınların varlığı beni gelecekle ilgili ümitlendiriyor. Fakat bu iş 3 kişiyle olmaz. Buradan ayrılırken hüzünlü ayrılıyorum ve dilime slogan olarak girdi ´burası Muştur, yazık olmuştur.´

Anahtar Kelimeler: BURASI, MUŞTUR, YAZIK, OLMUŞTUR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
1520 Yavuz Sultan Selim Hanı`ın vefatı
1922 Emirdağ ve Ezine`nin kurtuluşu.
1980 İran-Irak savaşı başladı