YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
Muş Valiliği tarafından hakkında önceki gün yapılan açıklamalara yanıt veren HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, kamera kayıtlarının incelenmesi halinde gerçeğin ortaya çıkacağını savundu.
Tarih: 25.6.2016 07:24:48

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, Muş Valiliği´nin; Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK/KCK terör örgütü mensubunun ilimize gelişi sırasında yapılan yol kontrolünde HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın aracın şoför mahalline geçerek, aracı görevli personellin üzerine sürmek istediği yönündeki açıklamaya yanıt verdi. HDP Milletvekili Yıldırım açıklamasında: “7 Haziran seçim sonuçlarını Saray´ın kabul etmeyerek yapmış olduğu darbe ile bölgede çatışmalı sürece dönülmesini kurgu tezgâhlarla hazırlayan iktidar çevreleri, Muş İlinin Valisini değiştirerek Muş´ta toplumsal huzuru vali eliyle bozma oyununa girişmiştir. Yeni Muş valisinin göreve başlamasından sonra toplumsal huzurun bozulması ve kutuplaşmanın artması için yapmış olduğu ilk icraat, resmi kurum amirleri ve yöneticilerini toplayarak HDP ve seçmenine dönük nefret söylemine varacak bir dil ile halkı sindirme politikası olmuştur. Sonrasında Varto´nun Kolan köyünde bulunan mezarlık, cem evi ve camiyi yıktırarak toplumun kutsalı üzerinden kendi otorite alanını genişletmeye devam etmiştir. 1 Kasım seçimlerine doğru giderken AKP´nin milletvekili adaylarından çok daha fazla AKP propagandası yaparak siyasi faaliyetlerini saraydan aldığı destek ile sürdürmüştür. HDP´ye karşı içindeki kini sadece bunları yaparak bastıramayacağını fark eden vali, partimizin ismini katıldığı programlarda açıkça dillendirerek kriminalize etmeye çalışmıştır. Bizler farklı alanlarda yaptığımız açıklamalar ve basın duyuruları ile kendisini çalışma alanının içinde kalması gerektiğini ve seçilmiş değil atanmış bir kişi olduğunu hatırlatmaya çalıştık. Fakat vali bu açıklamalardan ders çıkarmak yerine daha fütursuz hareket ederek “Elbette bu kravatlı eşkıyalarında kravatlarına yapışacağız” gibi haddini de kendisini de aşan söylemler söylemeye devam etmiştir. Bu konuda İçişleri bakanına soru önergesi ile mevcut durumu sorgulamaya açtık fakat halen bu önergeye cevap alabilmiş değiliz. Valinin bu yaptıklarını hükümetten veya saraydan bağımsız yapmadığı ise tüm çıplaklığı ile ortadadır” dedi.

 

“Yapılan İş Bir Toplumsal Algı Operasyonudur”

HDP´li Yıldırım açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Valinin yasa, hukuk, kültür bilmemesini arkasında hissettiği gücün verdiği özgüven ile birleştirince milletvekillerine direk yönelmek gibi bir aymazlığın içine de yönelmiştir. Açıkçası en nihayetinde yapılan iş bir toplumsal algı operasyonudur. Bu toplumsal algı operasyonu yapılırken de gerçeklikten yoksun ve mesnetsiz bir şeklide yürütülmektedir. İlk sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yer olan Muş Varto üzerinden sürmekte olan kirli savaşın gerekçesi nasıl oluşturuldu ise seçilmiş milletvekillerine dönük başlatılmak istenen tutuklama furyası için de ilk olarak Muş Milletvekillerinin ifadeye çağrılmış olmasını da manidar buluyoruz. Bu anlamda insanların siyasette karşı olduğu düşüncelerle ile mücadele ederken mert davranması, iftira gibi kara propaganda araçlarına başvurmaması gerektiğini de buradan kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Muş valiliğinin bahse konu olan basın duyuru ile ilgili olarak aracın durdurulduğu andan kontrol noktasından ayrılma anına kadar geçen 45 dakikalık sürenin tamamı 3 polis kamerası ile kayıt altına alınmıştır. Kayıtların tamamını siz basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Böylesi bir durumda görülecektir ki bu iddialarının hepsinin hayal ürünü olduğu görülecektir. Araçta benim dışımda bulunan herkes gözaltına alınmıştır. Bana silah verdiği iddia edilen meclis personelimize silah mevzu ile ilgili gözaltında iken tek bir soru sorulmamış, hatta savcılığa dahi çıkarılmadan serbest bırakılmıştır. Araçta bulunanlardan sadece Ergin Balta tutuklanmıştır. Ergin Balta 28 Mayıs 2016 günü yani yaklaşık 1 ay önce DBP Genel Kongresinde Parti Meclis (PM) üyesi seçilmiştir. Fakat valilik söz konusu açıklamasında 100´den fazla belediye başkanlığı bulunduran bir partiye dair hiçbir söz söyleme gereği duymamıştır. Tam aksine “terör örgütü üyeliği” sözü ile gerçeklikten koparılan bağlam ile algı oluşturmaya çalışılmıştır. Durum böyle iken bütün bu iftiraların temel sebebi, milletvekilliği ve dokunulmazlığımdan kaynaklanan hakların kapsamında aracımın aranmasına izin vermemem ve polisten hukuktan yoksun keyfi muamelelerine müsaade etmememdir.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YILDIRIM KARŞI AÇIKLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala Vali Aziz Yıldırım´ın başkanlığında “Okul Güvenliği Toplantısı” yapıldı.
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ve üç gün boyunca süren Uluslararası Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi sona erdi.
Avcı´dan  Gazetemize Özür Ziyareti
Avcı´dan Gazetemize Özür Ziyareti
Ak Parti Muş Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi.
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muş Valiliği ziyaretinin ardından Muş Öğretmenevindeki temel atma ve açılış törenine katıldı.
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunacak.
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindekilerle birlikte Varto´yu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
PKK terör örgütü tarafından Artvin´de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na düzenlenen ve bir şehit verdiğimiz hain saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muş İl Başkanı İsmail Adanur: “Sesimizin daha gür ve güçlü bir sedayla çıkacağına hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun Artvin´de uğradığı silahlı saldırı nedeniyle Belediye Başkanı Feyat Asya, Hasköy Belediye Başkanı Mürsel Özen ve Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık CHP Muş İl Başkanlığı´na geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
PKK Terör Örgütü tarafından Van ve Elazığ´da düzenlenen hain saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK´nın artık içeriden destek alma ihtimali kalmadığını vurguladı.
TBMM´YE SUNDU
TBMM´YE SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, meclis araştırması teklifini TBMM Başkanlığı´na sundu.
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen basın açıklaması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin her an yaşanabileceğini birçok kez dile getirdiklerini belirtti.
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
15 Temmuz askeri darbe girişimine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)´nden ortak tepki geldi.
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş İl Başkanı Şükrü Demir, Fethullah Gülen´in Amerika´dan palazlandığını ve birtakım safsatalarla Türk milletinin kuyusunu kazmaya çalıştığını ifade etti.
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın yol kontrolü sırasında kendisinin aranamayacağını belirterek aracı görevli personelin üzerine sürdüğü ifade edildi.
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Burcu Çelik Özkan, ifade vermeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan´ın ifadeye çağrıldığını fakat kendilerinin ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etti.
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, hizmet yolunda tembellik etmeden çalışmakta olduklarını vurguladı.
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
HDP Muş Milletvekili Avukat Burcu Çelik Özkan, TBMM´ye soru önergesi sundu.
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, BERCE Tarım İşletmesi ile ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığına sundu.
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
1. Uluslararası Tütün Çalıştayı´na katılmak üzere ilimize gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, esnaf ziyaretinde bulundu.
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala´nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
İŞTE YENİ KABİNE
İŞTE YENİ KABİNE
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından oluşturulan yeni Bakanlar Kurulu listesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
1773 İkinci Varna Zaferi
1921 Fransız`ların Anadolu`dan çekilmesi