Sonbaharla Birlikte Hareketlilik Başladı
İlimizde etkili olan sonbahar mevsimiyle birlikte kent merkezi ve köylerinde kış hazırlığı içerisinde olan vatandaşlar, iş piyasasında hareketliliğe yol açtı.
Tarih: 28.10.2019 04:36:26

 

 

Yaklaşan kış mevsimi öncesinde etkili olan sonbahar mevsimiyle beraber kent merkezindeki ve köylerdeki vatandaşlar, kış hazırlıklarına başladı. Özellikle vatandaşların kış hazırlığı içerisine girmesi ise, kentteki iş piyasasının çoğunda hareketlilik yaşattı.

İlimiz merkezi veya köylerinde yeni ev yapan veya yıkılanı tamir etmek isteyen vatandaşlar, kereste ve tahta almak için sanayi sitesinin yolunu tuttu. Bahar mevsiminde yapımına başladıkları evlerinde son aşamaya gelen vatandaşlar, evlerini kar kütlelerinden ve yağmur sularından korumak için çatı yapımında kullanılan tahta ve kereste alımına yöneldi. Bu durum ise kereste ve tahta satışı yapan esnafın, yüzünü güldürdü.

Son bir ayda hareketlilik yaşanan kereste ve tahta satışı yapan iş yerleri, durumdan oldukça memnunken, siparişlere yetişemediklerini ifade ederek, hareketliliğin en az bir ay daha devam edeceğini söylediler. Ayrıca tahta yapımında kullanılan ağaçların il dışından temin edildiğini ifade eden esnaflar, kereste yapımı için ise Muş´ta yetişen kavak ağaçlarının kullanıldığını söylediler.

“Kavak Ağacını Kereste Yapımında Kullanıyoruz”

İlimiz Sanayi Sitesi´nde kereste satışı yapan esnaflardan Maşallah Soysal, “İlimizde kış mevsimi uzun ve çetin geçer. Bu nedenle vatandaşlarda kış hazırlı telaşı başladı. Ev ve ağır yapan vatandaşlar artık son aşamaya geldi. Evlerini ve ağırlarını kar kütlelerinde ve yağmur sularından korumak isteyen vatandaşlar kereste ve tahta alımına ağırlık verdi.  Ev ve ağır yapanın yanında bide tamir işleri oluyor. Geçen sene kar yağışında yıkılan balkon yapımı içinde vatandaşlar bizden tahta ve kertse alıyor. Bizler genel olarak tahtaları il dışından temin ediyoruz. Keresteleri ise ilimizde yetişen kavak ağaçlarından temin ediyoruz. Motorlu testerelerle kestiğimiz ağaçların tomruk denilen parçalarının, hızar atölyelerinde çeşitli işlemlerden geçirilerek kereste haline getiriyoruz. Sert ağaçlardan elde ettiğimiz keresteler, genellikle son işlem görmeden satılır. Yumuşak ağaç keresteleri ise işlem görür. Keresteler, aralarından hava geçecek şekilde dizerek kurumalarını sağlıyoruz. Kerestenin ayrımı, sanayi, inşaat ya da mobilya kerestesi olarak yapılır. Bizde genelde inşaat kerestesi bulunur. Türkiye´de kolay işlem görmesi ve ucuz olması nedeniyle çoğunlukla çam ağacından inşaatlık kereste elde edilerek kalıp kerestesi ve çatı yapımında kullanılır. Bunun dışında da inşaatlık kereste kızılçam, karaçam veya ithal çam tomruktan imal edilir. Ama biz Muş´ta çoğunlukla kavak ağacını kereste yapımında kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kış Mevsimi İçin Son Hazırlığımızı Yapmış Olacağız”

Geçtiğimiz kış mevsiminde zarar gören ahırının çatısını yenilemek için Yeni Sanayi Sitesi´ne gelerek, gerekli malzeme alışverişi yapan vatandaşlardan Şeref Güzel ise, “Önümüz kış mevsimi ve ilimizde kış mevsimi oldukça sert geçiyor. Eskiden evler toprak damlıydı ve bütün kış kar ve yağmur suyu evin içine sızıyordu. Zaman değişti ve artık vatandaşlar evlerine çatı vuruyor. Çatı evlerin ömrünü uzattığı gibi kar ve yağmur sularından muhafaza ederek bize artı zaman sağlıyor. Geçen yıl köyümüzde kar çok yağdığı için benim ahırın çatısı yıkılmıştı. Geçici olarak tamir etmiştim. Bu yıl aynı sorunu yaşamamak için çatıyı sıfırdan yapmaya karar verdim. Yaz aylarında başka işlerimiz olduğu için çatı yapımını sonbahara bıraktık. Genel olarak çatı işleri bu mevsimde yapılır. Ustam ile projemizi çizdikten sonra kereste, sac, çivi, maya ve tahta almak için sanayi sitesine geldik. Malzemelerimizi aldıktan sonra kamyonete yükleyip köye götüreceğim. Malzemelerimi tamamladıktan sonra ustamı çağıracağım ve çatı işlemine başlayacağız. Bu işlem 2 veya 3 gün sürüyor. Bizlerde çatımızı onarıp kış mevsimi için son hazırlığımızı yapmış olacağız” diye konuştu.

Malzeme almak için müşterilerine yardımcı olan Çatı Ustası Hamdullah Kaya da, “Ben yaklaşık 20 yıldır çatı yapıyorum. Ekmeğimi bu meslekten kazanıyorum. Bu gün müşterim ile birlikte sanayi sitesine geldik. Burada gerekli malzemelerimizi alacağız. Zamanım oldukça bende müşterilerimle malzeme almaya çıkıyorum. İstediğim malzemeleri aldığım için benimde işim kolaylaşıyor” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Malazgirt İlçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, bir araya geldiği mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında fikir alışverişinde bulundu.
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Muş´a gelen Yozgatlı öğrenci kafilesi, tarihi Malazgirt İlçesi´ni gezdi.
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim üyeleri, Gazi Üniversitesi´nde gerçekleştirilen 2.Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi´ne (UTRAK) katıldı.
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
2009 yılından bu yana kentte kesintisiz olarak faaliyet yürüten Umut Kervanı (İnsani Yardım Vakfı) Muş Şubesi, kış mevsimi öncesinde başlattığı “Yetim Giydirme Projesi” kapsamında, yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların giyim ihtiyacını giderdi.
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
18 Kasım 2019 Pazartesi günü başlayan ve 22 Kasım 2019 Cuma günü sona erecek olan 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilinde, Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi, gençlerin mekanı haline geldi.
Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim ve özel eğitim kurum müdürlerine yönelik düzenlenen toplantıda, Taşımalı Eğitim ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları işleyişi hakkında değerlendirme yapıldı.
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciliği, kentte düzenlediği basın açıklamasıyla Gazze´ye yönelik artan saldırıları protesto edip, bölgede verilen 34 şehidi andı.
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
Varto İlçesi´ndeki Yatılı Bölge Okulu´nun (YBO) Çevre Kulübü üyesi öğrencileri, çevre temizliği kampanyası başlattı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa?

Ömer Hayyam
1920 Mardi`nin Kurtuluşu
1944 İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
2055 Sanayi Haftası