Rektör Polat´tan Faaliyet Değerlendirmesi
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kış mevsimi münasebetiyle etkili olacak olan kar yağışı öncesinde üniversite bünyesinde gerçekleştirilen alt ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 3.12.2019 06:14:04

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kış mevsimi dolayısıyla etkisini gösterecek olan kar yağışı öncesinde üniversitede gerçekleştirilen alt ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Muş Alparslan Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Dair Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, yeni trafo binası ve altyapı çalışmalarının tamamlandığını aktaran Rektör Polat “Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu külliyemiz girişine yeni trafo binası inşa edilerek, altyapı düzenlemeleri gerçekleştirildi. Trafo binası inşa edilmeden önce dışarıda yer alan ve olumsuz hava şartlarından etkilenen elektrik ve aydınlatma panoları, yeni trafo binasının inşa edilmesinin ardından bina içerisine taşınarak koruma altına alındı. Bununla birlikte elektrik gerilim hatlarında yapılan düzenlemeyle elektrik hat çıkış sayısı artırılarak yedek hat çıkışı eklendi. Ayrıca eskiden aynı panoya bağlı olan alçak ve orta gerilim elektrik hat kabloları ile fiber ve su bağlantı hat kabloları düzenli hale getirildi. Böylece herhangi bir müdahale anında yaşanması oldukça yüksek olan iş kazası riski en aza indirgenmiş oldu” sözlerini kullandı.  

Külliye Kamera Sitemiyle Güçlendirildi

Üniversitenin kurulan kamera sistemiyle güçlendirildiğine vurgu yapan Rektör Polat, “Külliyemizin daha güvenli hale gelmesi için yürütülen çalışmalar sonucu iç ve dış çevrenin sürekli olarak izlenebileceği ‘Çevre Güvenlik Kamera Sistemi´ kuruldu. Çalışma kapsamında külliyemize her birinde 2 adet sabit, 1 adet hareketli kameraların bulunduğu 6 metre uzunluğunda 25 kamera direği kuruldu. Normal projelerden farklı olarak kablo kopukluklarını önlemek için bütün kabloların yeraltı yerine çevre duvarına monte edildiği proje için 1 milyon liralık bütçe kullanıldı. Külliyemiz çevresinin canlı olarak ve kaliteli görüntülerle izleneceği çalışma kapsamında yerleşke içinde yer alan kavşaklara ve yeni nizamiye girişine de güvenlik kameraları yerleştirildi. Bu sayede riskli bölgelerin izlenmesi ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.

Altyapı ve Peyzaj Düzenleme Çalışmaları Sürüyor

Külliyedeki altyapı ve peyzaj düzenleme çalışmaları hakkında da bilgiler paylaşan Rektör Polat, çalışmaların verimli bir şekilde sürdürülmesi ve zamanında tamamlanması için sistemli bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Üniversitemizi daha güzel bir görünüme ve güçlü bir altyapıya kavuşturmak için çalışıyoruz. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından külliyemizde yürütülen altyapı ve peyzaj düzenleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce ihalesi tamamlanan ‘Muhtelif Çevre ve Peyzaj Yapım İşi´ çalışmaları kapsamında daha çok lojman bölgesi olmak üzere merkezi derslikler, anaokulu ve peyzaj müdürlüğü bölgelerinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında akademik ve idari personelin ikamet ettiği lojman bölgesinin altyapı ve peyzaj şartları iyileştirildi. İstinat duvarları ve yaya yolları tamamlanarak ağaçlandırma işlemleri gerçekleştirildi. Toplam 8 bin 140 m² yeşil alana kavuşan bölgeye 8 ahşap; 1 dairesel kameriye inşa edildi. Ayrıca lojman sakinlerinin araçlarını park ettikleri alanda yürütülen çalışmalar sonucu mevcut otopark alanı araç kapasitesi 35´e yükseltildi. Lojman bölgesi dışında yürütülen çalışmalar kapsamında ise 1. Merkezi Dersliklerde yer alan camlı sokak girişinde yeşil alan ve kilit parke taşı düzenlemesi yapıldı. 2. Merkezi Derslikler bölgesinde hobi bahçeleri ve süs havuzu etrafına 8 adet sekizgen kameriye inşa edildi. Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) bahçesine yapılan 2 kuleli çocuk oyun parkı ile miniklerin eğlenebileceği bir alan oluşturuldu. Çalışmalar, Yapı Laboratuvarı ile El Sanatları Atölyesi girişlerinde kilit parke taşı düzenlemesi ve Peyzaj Müdürlüğü Hizmet Binası etrafında yürütülen peyzaj düzenlemesiyle devam etti” şeklinde konuştu.  

Modern Bir Görünüme Kavuştu

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen altyapı ve peyzaj çalışmaları kapsamında; yeni nizamiye giriş kapısı ve binası ile mevcut yolun asfaltlama çalışmalarında sona gelindiğinin hatırlatmasında bulunan Rektör Polat, “Yapımına 2018 yılında başlanan ve 1 yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanma aşamasına gelen yeni nizamiye giriş kapısı ve binası ile külliyemiz girişi modern bir görünüme kavuştu. Muş-Diyarbakır (Kulp) anayolu üzerinden doğrudan giriş-çıkışa imkan vererek ulaşım rahatlığı sağlayacak olan kapının hemen önünde 1071 Malazgirt Savaşı´nda göstermiş olduğu liderlik ve başarıyla Anadolu´nun kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alparslan Zırhı boy gösteriyor. Pirinç harflerle üniversitemizin adının yazılı olduğu kapının hemen sağında ‘narcisse´ mermer üzerine işlenmiş Alak Suresi 96/1 ‘Oku! Yaratan rabbinin adıyla oku!´ ayeti yer alıyor. Ayetin hemen altında ise akademik ve idari personelimizin göstermiş olduğu başarılı ve özverili çalışmalar sonucu üniversitemizin layık görüldüğü ‘Tarım Alanında Pilot Devlet Üniversitesi´ unvanı göze çarpıyor. Nizamiye kapısının bağlı olduğu ve külliyemiz içerisine bağlantının sağlandığı yolun asfaltlanması ve çevre düzenlemesinin yapılması konusunda da titiz bir çalışma yürütüldü. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu toplamda 16 bin m² asfalt kaplama tamamlanarak külliyemiz 3 bin m² yeşil alan ile aydınlatmaya sahip 104 araç kapasiteli 2 bin 700 m²´lik yeni bir otopark alanına kavuştu. Nizamiye giriş kapısının çevresi ağaçlandırılarak yeşil alanlar için sulama sistemi oluşturuldu. Yol boyunca oluşturulan 5 m genişliğinde kaldırımlar ve yerleştirilen banklar ile yayaların rahatlıkla yürüyebileceği ve oturabileceği fiziki şartlar sağlandı. Çöp kovalarının yerleştirilerek çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin amaçlandığı peyzaj çalışmalarının son adımı ise saat kulesi kompozit kaplama işleri oldu” diye konuştu.

Doğalgaz Dönüşümü Tamamlandı

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan doğalgaz dönüşüm çalışmaları sonucu külliye içerisinde doğal gazın ulaşmadığı bir lokasyon kalmadığını belirten Rektör Polat, “Geçtiğimiz yıldan beri devam eden çalışmalar sonucu doğalgaz bağlantısına kavuşan son nokta akademik ve idari personel lojmanları oldu. 2019 yılı içerisinde doğal gaz kullanımına geçilmesi hedefiyle başlayan dönüşüm çalışmalarında son noktaya gelindi. Bu hedef doğrultusunda yatırım bütçemize ilave yapılarak doğalgaz ana hattından külliyemize 10 bin 800 metre uzunluğunda hat çekildi. Çekilen bu hat ile birlikte doğalgaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kullanılan külliyemizde, dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte ısıtma sisteminde elektrik tüketimi tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede yıllık ortalama 108 bin kwh enerji; 2.300.000 TL yakıt tasarrufu sağlanacak. Üniversite olarak tasarruf konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Külliyemize çekilen yaklaşık 11 km´lik hat üzerinden doğalgaz kullanmak isteyen yeni kullanıcıların ödeyecekleri hat bedeli üzerinden üniversitemiz de pay alacak. Doğalgaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıcak su ihtiyacının elektrikli ısıtıcılarla, konut ısıtma ihtiyacının merkezi ısıtma sistemiyle ve mutfak ihtiyaçlarının tüp gaz ile karşılandığı mevcut 112 lojman ile önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanan 80 lojmanda doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Bu sayede ısı merkezinin konumundan ve lojman bölgesinin uzaklığından dolayı yaşanan ısı kayıplarıyla merkezi sistemin bakım-onarım maliyetlerinin önüne geçilmiş oldu. Doğugaz (Bitlis-Bingöl-Muş) Doğalgaz Dağıtım A.Ş tarafından doğal gaz dönüşümü tamamlanan lojmanlarda ikamet eden akademik ve idari personel de bireysel abonelik işlemlerini gerçekleştirerek daha ekonomik ve daha tasarruflu bir sistemin inşa edilmesinin son adımını atmış oldu” dedi.

Son olarak yalıtım ve iyileştirme çalışmalarının tamamlandığını aktaran Rektör Polat, “Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu külliyemiz içerisinde yer alan mevcut çatıların onarımı ile 1071 Kongre ve Kültür Merkezi´nin dış cephe onarımı tamamlandı. 16 Eylül´de ihalesi yapılarak 17 Eylül´de başlatılan çalışmalar kapsamında, mevcut bina çatılarında ve kültür merkezi dış cephe kaplamalarında yer alan derz boşluklarına su yalıtım malzemesi uygulandı. Bu sayede binaların kışa hazır olarak girmesi sağlandı. Külliyemiz içerisinde yer alan yapıların ve binaların daha iyi fiziki şartlara sahip olması amacıyla yürütülen çalışmalar, havuzların su yalıtımı ve Eğitim Fakültesi çatı ışıkları tamirinin tamamlanmasıyla son buldu” sözlerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Rektör Polat Faaliyet Değerlendirmesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçesinde bulunan termal sularda incelemelerde bulundu.
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen ‘İlahiyat Vizyon Programı´na katıldı.
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde görevli gençlik liderleri ile gönüllüler, “Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında, ziyaret ettikleri okulda kitap kritiği etkinliklerini sürdürüyor.
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Eralanı Köyü İlk ve Ortaokulu ile Eğirmenç Köyü İlkokulu´nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencilere yönelik etkinliklerine devam ediyor.
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ve Genç Memur Sen´in; “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik” düsturuyla hayata geçirdikleri “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” start aldı. Başlangıcı yapılan proje kapsamında, öğrencilere kitaplar dağıtıldı.
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin atamalarının tercihleri esas alınarak yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri yönünde düzenleme yapılmasını talep etti.
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, ilçedeki yerel ve ulusal basın temsilcilerini ziyaret etti.
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), geride bıraktığı üç yıl içerisinde ziyaret ettiği okullarda eğitim-öğretim gören ihtiyaç sahibi 6 bini aşkın öğrencinin, gönlüne dokunmayı başardı.
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yaptığı değerlendirmesinde, “gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın ve hakları uğruna verdiği mücadelelerinin farkında olarak, tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) külliyesinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Kapalı Spor Salonu´nda ve Muş Beyaz Saray Alışveriş Merkezi´nde (AVM) çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Her Bağış Yeni Bir Umut” paneli düzenlendi.
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy okulu öğrencileriyle bir araya gelerek hem eğlendirdi, hem de kırtasiye malzemesi dağıttı.
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, sağlık tesislerinin çoğunun döner sermaye ödeyemez hale geldiğini aktararak, “Miadını dolduran mevcut döner sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir” dedi.
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
Kentte maddi durumu iyi olmayan, ihtiyaç sahibi ailelerin günlük ekmek ihtiyaçlarını giderebilmek noktasında “Askıda Ekmek Projesi” başlatan bir işletmeci, kampanyasını sürdürüyor.
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Muş´ta etkili olan kar, fırtına ve tipi nedeniyle yer yer kar kalınlığının 2-3 metreye ulaşması nedeniyle kapanan 30 köy yolu, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yeniden ulaşıma açıldı.
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Korkut İlçesi´ndeki ilkokullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler arasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Fıkraları Canlandırma Yarışması, başarılı bir şekilde tamamlandı.
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerle bir araya geldi.
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
Hayvancılık konusunda pilot devlet üniversitesi olan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), kent merkezine bağlı köylerde süt üreten kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına start verdi.
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Muş´un İlçe Bulanık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılan Aile Eğitim Destek Merkezinde çalışan kadın kursiyerler, kimsesiz çocuklar için bez bebek ürüyor.
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´da yaşanan zulme sessiz kalmayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (Bem-Bir-Sen) Muş Şubeleri, ortak yazılı basın açıklamasında bulundu.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

1921 Kilisin Kurtuluşu
1941 Japonya`nın ABD`ne Pearl Harbour Baskının
2006 İnsan Hakları Haftası