POLAT, AKADEMİK AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat, katıldığı 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Törenine ilişkin resmi web adresinde değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 14.10.2020 03:41:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni düzenlendi. Akademik yıl açılışıyla ilgili Muş Alparslan Üniversitesinin resmi web adresinde yapılan paylaşımda “ Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar, YÖK üyeleri, büyükelçiler, rektörler ve YÖK 100/2000 Doktora Projesi´nde öğretim gören öğrenciler katıldı. Törene üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da katılım gösterdi” ifadeleri yer aldı.

En Kısa Sürede Yüz Yüze Eğitime Geçilecek

Yapılan açıklamanın devamında “Tören, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Orkestrası´nın müzik dinletisi ile başladı. Müzik dinletisinin ardından Türk yükseköğretiminin gelişimi ve mevcut durumu ile ilgili bir video gösterimi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç törende birer konuşma gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Erdoğan, KOVİD-19 pandemisi nedeniyle zor koşullarda yürütülse de akademik eğitimin kesintisiz devam etmesinin önemini vurguladı. Uzaktan eğitimin kıymetli olduğunu ancak örgün eğitimin yerini tutmayacağını ifade eden Erdoğan, mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedeflediklerini söyledi” ibareleri kullanıldı.

‘‘YÖK Anadolu Projesi´´ müjdesi

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın da katılım sağladığı açılış programında projeler hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın müjdeleri damga vurdu. Muş Alparslan Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada “Erdoğan törende bir de yeni proje müjdesi verdi. “YÖK Anadolu Projesi” adındaki projenin Anadolu´daki yeni gelişen üniversiteleri daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksiklerin hızlı bir şekilde giderilmesini amaçladığını söyledi. Erdoğan, salgın döneminde kıymeti daha iyi anlaşılan bir başka önemli projenin de "YÖK Sanal Laboratuvar Projesi" olduğunu söyledi. Projeyle fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuvarı derslerinin sanal ortamda verilebileceğini; ilk olarak, ‘‘Dijital Dönüşüm´´ projesinde yer alan 24 üniversitede başlayacak olan bu projeden 15 bin öğrencinin istifade edebileceğini de sözlerine ekledi ve ülkemize, milletimize, özellikle de üniversitelerimize hayırlı olmasını diledi.”

Üniversiteler Artık Tek Tip Değil

Paylaşımın devamında ise “Yeni YÖK olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın güçlü destekleriyle üniversite çeşitliliğinin Türk yükseköğretimine kazandırıldığını ifade eden Saraç, yükseköğretim sisteminde artık tek tip üniversitenin yerine araştırma üniversiteleri, bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler, tematik üniversiteler ve mesleki eğitim ağırlıklı üniversitelerin yer aldığını vurguladı. Saraç, ülkemizin kalkınma hedefleri için belirlenen 100 öncelikli alanda bilim insanı yetiştirme amacı taşıyan ve kurgusu itibariyle dünyada bir örneği bulunmayan projedeki öğrenci sayısının 5000´i aştığını vurguladı. Saraç´ın diğer bir vurgusu Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın çok önem verdiği kız öğrenci ve kadın bilim insanı sayısındaki artış konusundaydı. Saraç, 2003´te araştırma görevlilerinin yüzde 42´si kadın iken bugün bu oranın yüzde 51´e yükseldiğini ifade etti. Töreninin sonunda, YÖK tarafından her yıl bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2020 Üstün Başarı Ödülleri” de sahipleriyle buluştu. Ödül almaya hak kazanan akademisyen ve üniversiteler, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın elinden aldı” ibarelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Gerçekleştirildi

“2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni”, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın da teşrifleriyle, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen

Toplu akademik yıl açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkânının yanı sıra Bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler, bütün üniversite rektörleri ile YÖK 100/2000 Doktora Projesi´nde eğitim gören öğrenciler katıldı. Törende ilk olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Orkestrası tarafından müzik dinletisi yapıldı. Ardından “Yükseköğretim” başlıklı Türk Yükseköğretimi´nin gelişimini ve şu anki mevcut durumunu anlatan bir video gösterimi gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın birer konuşma gerçekleştirdiği açılış töreninin sonunda, YÖK tarafından her yıl, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2020 Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu.​

Açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerin Akademik Yıl Açılış Töreni´nin son 4 yıldır Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde icra edilmekte ve bu törende “YÖK Üstün Başarı Ödülleri”nin sahiplerine verilmekte olduğunu belirterek dünya genelindeki salgın nedeni ile zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde, gerçekleştirilen bu törenin herkesin çalışma azmini güçlendirdiğinin altını çizdi. Toplumsal beklenti ve taleplerdeki değişmelere bağlı olarak geçmişte oluşturulan bazı kurumların yapı ve fonksiyonlarında zaman içinde değişmelerin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Başkan Saraç, YÖK olarak son 5-6 yıl içindeki icraatlar ile bu zoru başarmak üzere olduklarını iletti. Cumhurbaşkanının destekleri ile gerçekleştirilen ve bunların önemli bir kısmı yükseköğretim tarihimizde birer ilk olma özelliğine sahip yeni ve yenilikçi icraatlar ile yükseköğretim politikaları uyguladıklarını sözlerine ekleyen Saraç, “Bilim hayatımızı çeşitlilik, misyon farklılaşması, ihtisaslaşma, öncelikli alanlar, hedef odaklı uluslarasılaşma, açık bilim-açık erişim, dijital dönüşüm, kritik teknolojiler gibi kavramlar etrafında yeniden yapılandıran, sistemi dönüştüren ve bu esnada eylem içinde kendisi de dönüşen bir YÖK var ve biz buna Yeni YÖK diyoruz..” ifadelerinde bulundu.

YÖK Gelecek Projesi Hayata Geçirildi

Yeni YÖK olarak her yılın başında o yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız hedeflerimizi kamuoyu ile paylaştıklarını ve ilgili yıl bu projeleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Saraç, bu ay hayata geçirilen YÖK Gelecek Projesi´nin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek bu proje kapsamında ülkemizin kalkınması için önemli disiplinlerarası alanlarda araştırma görevlisi alımı başlattıklarını ve bu kurgunun yükseköğretim tarihimizde akademik personel istihdamında bir ilk olarak ülkemiz için belirlenen 18 kritik teknoloji alanında öğretim üyesi istihdamı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

YÖK´ün yeni projesi: “YÖK Kariyer-Liyakat Projesi”

Bu ay sonuna doğru yine üniversite akademik personel istihdamına yeni bir vizyon kazandıracak olan YÖK Kariyer-Liyakat Projesini hayata geçireceklerinin müjdesini veren Başkan Saraç, “Yeni YÖK olarak, her yıl akademik açılış toplantılarında iyi çalışılmış projeleri, sistematik olarak ilerleyen, uygulamaya girmiş, sonuçları alınmaya başlanan yükseköğretim politikalarımızı, projelerimizi size arz etmekten gurur duymaktayız. Bu politikaların birçoğu beşeri sermaye merkezli olarak sürdürülebilir bir kalkınma anlayışını ve sizin güçlü Türkiye hedeflerinizi odağına almıştır.” dedi.

KOVİD-19 Salgını´nın, bütün dünyada yükseköğretimi, eğitim-öğretim sistemlerini derinden etkilediğini; öğrenme, öğretme ve iletişim yöntemleri yeniden şekillendirdiğini hatırlatan Saraç YÖK olarak bu dönemde; sisteme kazandırdıkları hibrit/karma öğretim modelinin ve üniversitelerin bu dönemdeki olağanüstü çabalarının bugünün sorunlarını çözmekten daha da öte bir noktada yükseköğretimimize ve ülkemize kalıcı fayda sağlamasını hedeflediklerinin altını çizdi. YÖK Başkanı Saraç son olarak Sayın Cumhurbaşkanının ülkemiz için koymuş olduğunuz yüksek hedeflere ulaşmak için, ülkemizin küresel bir güç olma yolundaki yürüyüşüne katkı sağlamak için, bilim dünyasının tekellerini yıkmak, bu vatan ve toplum için bilimsel faaliyetler yapmak, bilim emperyalizmine yenilmemek, eğitimde sosyal adalet ve fırsat eşitliğini sağlamak için gayret göstermeye ve çalışmaya devam edeceklerini aktararak konuşmasını tamamladı.

"Sözümüzü Tuttuk"

Hükümete geldiğimizde, ülkemizin her şehrinde üniversite kurma sözü verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin desteği ve Meclisimizin gayretiyle, sözümüzü tuttuk ve Türkiye´nin 81 ilinin tamamında üniversite kurulmasını sağladık." dedi. Bugün ülkede faaliyet gösteren toplam 207 kamu ve vakıf üniversitesinin, 176 bin akademik personeliyle, 8 milyon 267 bin öğrenciye eğitim-öğretim verdiğini bildiren Erdoğan, üniversitelerin kontenjanlarının artmasının, giriş sınavlarındaki yığılmanın önüne geçtiğini dile getirdi.

Bir başka yenilikçi proje: “YÖK Sanal Laboratuvar Projesi”

Salgın döneminde kıymeti daha iyi anlaşılan bir başka önemli adımın da "YÖK Sanal Laboratuvar Projesi" olduğunu vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu projeyle fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuvarı dersleri sanal ortamda verilebilecektir. İlk olarak Dijital Dönüşüm Projesinde yer alan 24 üniversitede başlayacak bu çalışmadan 15 bin öğrenci faydalanabilecek. Tüm bu yeniliklerin şimdiden ülkemize, milletimize, özellikle de üniversitelerimize hayırlı olmasını diliyorum." Hangi evladımızın hangi alanda yürümesi gerektiğini kademe kademe tespit ederek, kendisine gereken imkanı ve desteği sağlanması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun için de üniversitelerden liselere, ortaokullara, ilkokullara, hatta ana sınıflarına kadar inen sağlam, etkin, işler bir sistem kurulmasının gerekli olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. Açılış konuşmalarının ardından, üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla YÖK tarafından ilk kez 2017-2018 eğitim öğretim yılında verilen “YÖK 2020 Üstün Başarı Ödülleri”, ödül almaya hak kazanan akademisyen ve üniversitelere verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ödüller, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride sahiplerini buldu. “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen “Bireysel Ödüller”, Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde, Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde, Sağlık Bilimleri Kategorisinde sahiplerini buldu. “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen “Kurumsal Ödüller” ise, Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü, Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü ve Uluslararası İşbirliği Ödülü kategorilerinde sahiplerini buldu.​ Haber Merkezi

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘7 Gün 7 Konu 7 Denetim´
‘7 Gün 7 Konu 7 Denetim´
Muş Valiliği, Korona virüs ile mücadelede Ek Tedbirler konulu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını aldı.
“İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTAP OKUYUCUYLA BULUŞTU
“İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTAP OKUYUCUYLA BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGEM) Müdürü Doç. Dr. Zeliha Tekin´in “İş ve İşletme Etiği” adlı kitabı okuyucusuyla buluştu.
184,3 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
184,3 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
Muş Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eylül ayında yapılan ödemelere ilişkin bilgileri paylaştı. Paylaşılan bilgide, "7 Nakdi Sosyal Destek Programı Kapsamında Eylül Ayında 184,3 Milyon TL Ödeme Yaptık" ibareleri yer aldı.
DİJİTALE ERİŞİMDE YETERSİZLİK!
DİJİTALE ERİŞİMDE YETERSİZLİK!
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan Muhtarlar günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunurken, globalleşen çağda yaşanılan eksiklere de değindi.
KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Muş´ta 10 yıl boyunca tekstil firmalarında makineci olarak çalışan 33 yaşındaki Sercan Kutlu, devlet desteğiyle kurduğu iş yerinde 25 personelle hizmet veriyor.
GÖÇ ETTİKLERİ KÖYLERİNE TABLET YARDIMI YAPTILAR
GÖÇ ETTİKLERİ KÖYLERİNE TABLET YARDIMI YAPTILAR
Muş´ta sosyal medya üzerinden iletişime geçen bir grup hayırsever, topladıkları yardımla ihtiyaç sahibi 21 öğrenciye tablet aldı.
FİZİKİ MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR
FİZİKİ MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR
Muhtelif bakım onarım işlerinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.
“MUHTARLAR, HALKIN TEMSİLCİLERİDİR”
“MUHTARLAR, HALKIN TEMSİLCİLERİDİR”
Muş´un Malazgirt ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Muhsin Özkahraman, “Muhtarlar seçimle iş başına gelen halkın temsilcileridir” dedi.
MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Ortak zorunlu yabancı dil (İngilizce) dersi muafiyet sınav sistemine giriş duyurusu yayınladı.
BAŞKAN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
BAŞKAN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla muhtarlar gününü kutlayarak değerlendirmelerde bulundu.
YALÇIN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
YALÇIN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Muhtarlar günü dolayısıyla mesaj yayınlayarak değerlendirmelerde bulundu.
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTI
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTI
Muş merkezli 3 ilde nitelikli dolandırıcılık suçundan gözaltına alınan 5 kişiden 2´i tutuklandı, 42 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
21 BİN AŞKIN ÇOCUK SOKAKTAN KURTARILDI
21 BİN AŞKIN ÇOCUK SOKAKTAN KURTARILDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan Muş´tan ve diğer tüm illerden toplam 21 bin 713 çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.
PERSONEL SORUNU GÜNDEME TAŞINDI
PERSONEL SORUNU GÜNDEME TAŞINDI
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, yardımcı hizmet personellerinin sorunlarını gündeme taşıdı.
PROGRAM AKIŞ ŞEMASI BELİRLENDİ
PROGRAM AKIŞ ŞEMASI BELİRLENDİ
Muş´ta 19 Ekim Muhtarlar Günü olması dolayısıyla kutlama programının akış şeması belirlenerek, belirlenen program çerçevesinde muhtarlar günü kutlanılacak.
EKONOMİK BUNALIM DEĞERLENDİRİLDİ
EKONOMİK BUNALIM DEĞERLENDİRİLDİ
Muş´ a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Meclis Üyesi Tekin Bingöl, bölgedeki ekonomik sorunları gündeme taşıyarak önemli değerlendirmelerde bulundu.
“MALZEMECİ BİLO”YA VEFA BORCU
“MALZEMECİ BİLO”YA VEFA BORCU
Muş Spor camiasının sevilen ismi “Malzemeci Bilo” lakaplı Bülent Bingöl´ün eşi ve çocukları için yardım kampanyası başlatıldı.
KILIÇ´TAN MUHTARLARA MESAJ
KILIÇ´TAN MUHTARLARA MESAJ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, 19 Ekim Muhtarlar Günü´nü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
KAYIT YAPAMAYANLARA DUYURU!
KAYIT YAPAMAYANLARA DUYURU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ek yerleştirmeler sonucu yerleşerek, çeşitli sebeplerden dolayı kayıtlarını yapamayan öğrenciler için resmi web sayfasında duyuru yayınladı.
KADINLAR "HAYATIN YÜKÜNÜ" OMUZLUYOR
KADINLAR "HAYATIN YÜKÜNÜ" OMUZLUYOR
Muş´ta kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, günlük ev işlerinin yanı sıra hayvanların bakımını da üstlenerek eşlerine yardımcı oluyorlar.
İLÇE TEŞKİLATI, YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
İLÇE TEŞKİLATI, YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
AK Parti Bulanık İlçe Teşkilatı, ilçeye bağlı Yoncalı beldesinden geçen Bulanık ile Erzurum kara yolu bağlantısında devam eden yol çalışmalarını inceledi.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.8778
EURO
9.2530
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?

Mevlana
1773 İkinci Varna Zaferi
1921 Fransız`ların Anadolu`dan çekilmesi