ÖZGÜR-DER´DEN SEMİNER ETKİNLİĞİ
İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” konulu seminer etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.3.2019 06:39:16

 

İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” başlığı altında seminer düzenlendi. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Konferans Salonu´nda düzenlenen seminere, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim görevlisi Dr. Zeynep Zelal Kızılkaya konuşmacı olarak katıldı. Kızılkaya´nın sunuculuğunu yaptığı seminere; Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, öğretmenleri ile dernek gönüllüleri katılım sağladı.

Yoğun ilgi gören seminerde konuşan Kızılkaya, “İmkan ve riskleriyle gündelik hayatımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez iletişim aracı olan sosyal medya bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıktı. Sosyal medyada her yeni teknolojik gelişme gibi kendi kullanım kültürüyle yaşamımıza girdi. Sosyal medya  iletişim ve ilişki biçimimizi radikal bir şekilde değiştirip dönüştürürken yeni ve farklı bir  iletişim ve ilişki kültürüyle yaşamımıza girdi” dedi.

“Yeni Bir Platform İmkanına Kavuştu”

“İnsanlar, sosyal medya ile geleneksel medyada üretilen bilgi, haber ve eğlenceye mecbur kalmayacakları kendilerinin tüm bu içerikleri üreteceği bir kitle iletişim aracına kavuştu” diyen Kızılkaya, “Sosyal medya kullanıcılarına birbiriyle zaman ve mekan sınırlaması olmadan doğrudan aracısız kurulan bir iletişim biçimi sunuyor. Bu iletişim biçimi ile kullanıcılar eleştiri yapabilmekte, dayanışabilmekte, bilgi ve haberi üretmenin yanı sıra eğlenebilmektedir. Sosyal medya insanların karşılaştığı, müzakere yapabildiği ve kendisini ifade edebildiği daha demokratik kamusal alanlar olarak görülüyor. Ana akım geleneksel medyada temsil edilemeyen, kendisini ifade edemeyen toplumsal gruplar sosyal medya ile birlikte konuşabilecekleri, görünür olabilecekleri, dayanışabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebileceği yeni bir platform imkanına kavuştu” şeklinde konuştu.

“Sosyal Medya, Gerçek Dünyada Yalnızlaştırıyor”

Sosyal medya kuruluşlarının, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Kızılkaya, “Her yeni teknolojik gelişme gibi sosyal medya riskleri ve olanaklarıyla hayatımıza girdi. Sosyal medya kuruluşları, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, sermayelerini  kullanıcı verisini ve kullanıcıların izlenme zamanını reklam veren kuruluşlara satarak elde ediyor. İnternet davranışlarımızdan çıkarılan verilerden gelir elde eden bu kuruluşlar bunun karşılığında bize bu platformları ücretsiz kullanma hakkı veriyor. Sosyal medya çeşitli dezavantajlara da sahiptir. Örneğin dijital gözetim ve mahremiyetin ihlali, bilgi kirliliği, algı operasyonları, nefret söylemini yaygınlaştırılması ve trollük gibi riskleri içeriyor. Demokratik kamusal kültüre katkı sağlayacak olan sosyal medya bir baskı aracına dönüşebiliyor. Dijital gözetim ile bireysel ve toplumsal muhalif söylemler baskılanabilmektedir. Bunun yanı sıra gözetim ve bireylerin kendilerini ifşa etmesi ile mahremiyet ihlal edilmekte, sınırları daralmaktadır. Sosyal medya bir taraftan insanları fiziksel namevcut alanda sosyalleştirirken, diğer taraftan ise gerçek dünyada yalnızlaştırıyor. Mobil kullanımlarla sosyal medya aile içi ve diğer toplumsal iletişim ve ilişkileri olumsuz etkiliyor. Çocuklar ve gençler sosyal medyanın riskleriyle karşı karşıya olan önemli bir grup. Gençler ve çocuklar hem ruhsal hem de fiziksel olarak sosyal medyada etkilenen grupları oluşturuyor. Oyun ve eğlence nitelikli içeriklerle çocukların zihinleri yönlendirilerek zarar görmesini sağlıyor. Gençler ve çocuklar sosyal medya algoritmasının öne çıkardığı kapitalist tüketim ideolojisine uygun içerikleri tüketerek bir kültürlenme süreci yaşıyor. Bu kültür kapitalist tüketim ideolojisine hizmet eden standart ve herkesi tekleştiren dayatmacı bir kültür. Sosyal medya algoritmasının egemen kültür lehine  dayatmacı bir tarafı olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medya riskleri ve imkanlarının bilincinde olarak dikkatli kullanılması  gerekiyor. Yaptığımız her türlü paylaşımın sonuçlarının olduğunu göz önünde bulunarak içerik üretmek lazım. Bireysel ve özel alana dair içerik üretimine dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal medyada bir varlık gösterebilmek, başkalarıyla etkileşime girmek veya ana akım kültüre alternatif olmak için  düzenli olarak kaliteli ve nitelikli içeriklerin üretilmesi gerekiyor. Kalitesiz, düşündürmeyen, basit, boş sadece eğlendiren içeriklerle yarışabilecek içerikler üretilmesi gerekiyor. Bu tarz içerikler üretilmediği sürece sosyal medyada ana akım olan içeriklerin egemenliği devam edecek” diye konuştu.

Kızılkaya´nın konuşmalarının ardından yaklaşık iki saat süren seminer, soru-cevap faslının ardından sona erdi.  

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖZGÜR SEMİNER ETKİNLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
“ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Mandalcılara devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Burada çok ince bir çizgi var. Biz devletimizin imkanlarını mandalcılara asla zillet ittifakına teslim etmeyeceğiz” dedi
ŞAİR TUNCER, MUŞLULARLA BULUŞTU
ŞAİR TUNCER, MUŞLULARLA BULUŞTU
Muş Belediyesi´nin destekleri ile ‘Çanakkale Şehitleri´ni Anma Gecesi´nde ünlü Şair Serdar Tuncer Muşlularla buluştu.
UZAN, İLÇE HALKIYLA HASBIHAL ETTİ
UZAN, İLÇE HALKIYLA HASBIHAL ETTİ
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçedeki ziyareti kapsamında bir araya geldiği vatandaşlarla hasbıhal etti.
SÜLEYMAN SOYLU, MUŞ´TAN UĞURLANDI
SÜLEYMAN SOYLU, MUŞ´TAN UĞURLANDI
Bitlis ili sınırları içerisinde gerçekleştirdiği ziyaret programlarını tamamlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muş Alparslan Havalimanı´nda ilimizin protokolü tarafından uğurlandı.
MÜDÜR İLCİ´DEN OKUL ZİYARETLERİ
MÜDÜR İLCİ´DEN OKUL ZİYARETLERİ
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, sürdürdüğü okul ziyaretleri kapsamında Kardeşler İlkokulu, Konukbekler İlk ve Ortaokulu ile Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek, çeşitli incelemelerde bulundu.
MŞÜ, TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
MŞÜ, TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası´nda bireyselde iki madalya ve takım olarak Türkiye üçüncüsü olarak bir kupa kazandı.
BULANIK´TA ‘İMAMLAR TOPLANTISI´
BULANIK´TA ‘İMAMLAR TOPLANTISI´
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın katılımlarıyla, İlçe Müftülüğü tarafından İmamlar Toplantısı düzenlendi.
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BİR ARAYA GELİNDİ
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BİR ARAYA GELİNDİ
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü münasebetiyle Muş Valiliği himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen yemek programında şehit aileleri ve gaziler ile bir araya gelindi.
YERLİKAYA VE HEYETİ BUGÜN MUŞ´TA
YERLİKAYA VE HEYETİ BUGÜN MUŞ´TA
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, beraberindeki heyet ile birlikte çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Muş´a geliyor.
KAZ ETİ SOFRALARI SÜSLÜYOR
KAZ ETİ SOFRALARI SÜSLÜYOR
Türkiye´de kaz yetiştiriciliğinde Kars´tan sonra 100 bin kaz varlığıyla ikinci sırada önemli yere sahip olan Muş´ta, kaz yemekleri sofraların vazgeçilmez lezzeti haline geldi.
HAYVAN SAYISINI 350´YE YÜKSELTTİ
HAYVAN SAYISINI 350´YE YÜKSELTTİ
İlimizdeki bir yatırımcı, devlet desteği ile 3,5 milyona kurduğu çiftlikteki 120 hayvan sayısını, sunduğu modernizasyon projesiyle 350´ye yükseltti.
“OYUNLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
“OYUNLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçede şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen yemek programında yaptığı konuşmasında, “Hain mihraklara karşı, üzerimize oynan oyunlara boyun eğmeyeceğiz” dedi.
“GERÇEK DIŞI OLDUĞU ORTADADIR”
“GERÇEK DIŞI OLDUĞU ORTADADIR”
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, kurum hakkında yapılan asılsız haber, sosyal medya üzerinden yapılan yanlış ve doğru olmayan yönlendirmeler ile il müdürlüğüne isnat edilen açıklamaların gerçek dışı olduğunu duyurdu.
ZAFERİN 104´ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
ZAFERİN 104´ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, “BU MİLLETİN TARAFIYIZ”
VALİ GÜNDÜZÖZ, “BU MİLLETİN TARAFIYIZ”
Türkiye Cumhuriyet Devleti´nin tüm vatandaşlara eşit muamele ettiğini, insan haklarının teminatı ve bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Ama taraf olduğumuz hususlarda vardır. Bölücülere karşı, bu milletin tarafıyız” dedi.
KIZ LİSESİNDEN ‘ANMA PROGRAMI´
KIZ LİSESİNDEN ‘ANMA PROGRAMI´
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü dolayısıyla, Şehit Davut Karaçam Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi tarafından anma programı düzenlendi.
DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) İl Temsilciliği, düzenlenen Halk Oyunları Yarışması´na destek verenlere teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
OKULU BAŞTAN SONA YENİLEDİLER
OKULU BAŞTAN SONA YENİLEDİLER
Damla Sanat Kültür Merkezi Derneği´ne üye tiyatrocular, köy okulunda tadilat çalışması başlatarak, okulu baştan sona yeniledi.
BAKAN VARANK, “MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
BAKAN VARANK, “MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Muş´a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ziyaretinde bir araya geldiği halka hitaben yaptığı konuşmasında, “Terörün şehirlere indirilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
“DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYOR”
“DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYOR”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve incelemeler için geldiği Muş´ta sanayici ve oda temsilcileriyle bir araya gelerek, "İstihdamı, üretimi var gücümüzle destekliyoruz. İş ve aş söz konusu olduğunda devletimiz tüm imkanlarını seferber ediyor, etmeye devam edecek" dedi.
ZAFERİN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
ZAFERİN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü, bugün Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlanacak.
Muş Ovası Gazetesi
15.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah?ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
1394 Ulu? Bey`in do?umu
2006 Dünya Su Günü, Mart dokuzu so?u?u ve f?rt?nas?.