“Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi”
Muş Valiliği ile Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) işbirliğiyle, araştırmacıların ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler ile yurtdışından bilim adamlarının katılımıyla, “Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi” düzenlendi.
Tarih: 25.9.2019 07:13:34

 

 

Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından, “Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi” düzenlendi. Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde, 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen kongreye; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Vali Yardımcıları Alper Çifçi ve Mehmet Kocabey, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Prof. Dr. Cevad Selam, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, çeşitli üniversitelerin ziraat fakültelerinden akademisyenler, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü´ne bağlı Araştırma Enstitülerinden araştırmacılar, yurt dışından bilim adamları ve çok sayıda öğrenci ile davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunduğu programın açılış konuşması, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ tarafından yapıldı.

Karadağ´ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, gerçekleştirilen ‘Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´nin hayırlara vesile olmasını diledi.

Rektör Polat, Talepte Bulundu

Tarım ve ziraat ile özellikle Muş Ovası üzerinde, yaklaşık iki yılı aşkın süredir çok büyük çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan´dan bir talepte bulunan Rektör Polat, “Tarım ve Orman Bakanlığı´nın bizlere çok büyük destekleri oldu. Hayvancılıkta pilot devlet üniversitesi seçildik ama faaliyet konusunda bazı sıkıntılarımız var. Bu konuyu bir ortak akılla çözmemiz gerekiyor. Sayın valimiz konuyu biliyorlar ama tabi konunun birde Ankara ayağı var. TİGEM´den kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Bunu aşamadık. Gereken desteği biz Ankara´dan da bekliyoruz. Ankara´da bizleri desteklerse şayet, biz daha güçlü adımlar atabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Muş´a Gerekli Olan Destek Sağlanacak

Rektör Polat´ın var olan talebi dile getirdiği konuşmasının ardından kürsüye gelen Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan ise, “Gıda ve tarım sektörü insanlığın beslenmesinde, sanayiye ham madde temininde, kırsal ve kentsel istihdam artışında, dış ticarette ülkemize döviz kazanımında önemli bir rol oynamaktır” şeklinde konuştu.

Rektör Polat tarafından dile getirilen talep noktasında, ellerinden gelen desteği Muş için sunacaklarını söyleyen Kayacan, “Muş´a lazım olan gerekli desteği vereceğimizi buradan beyan etmek istiyorum. TAGEM olarak birçok konu üzerinden çalışıyoruz. Muş´tan gelecek her türlü sorun ve çözüm konusu üzerinde, elimizden gelen gayreti göstereceğimizi burada söylüyorum. Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´nin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Tarım Her Ülkede Devlet Tarafından Himaye Edilir”

Kayacan´ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz de, tarımın her ülkede devlet tarafından himaye edildiğini ve edilmek zorunda olunduğuna dikkat çekerek, “Tarım her ülkede devlet tarafından himaye edilir. Himaye edilmek zorundadır. Bu tarımın doğası gereğidir. Avrupa Birliği´nde de aynı şey olmuştur. Bazen bu süreçler iyi yönetilememiştir. İşin doğası itibariyle muhakkak kamu bu faaliyetin bir tarafında olmak zorundadır ve desteklemek zorundadır. ‘Tamamen serbest piyasaya bırakayım, ne hali varsa görsün´ diye hiçbir ülke demez, diyemez. Türkiye´de de bu denilmiyor. Bunun içinde son yıllarda çok önemli çabalar sarf edilmektedir” sözlerini kullandı.

“Tarım Sadece Bir Sektörden İbaret Değildir”

Konuşmasında tarımın sadece bir sektörden ibaret olmadığına vurgu yapan Vali Gündüzöz, “Son yıllarda tarım alanında önemli çabalar içerisinde hükümetimiz. Tarım sadece bir sektörden ibaret değildir. Tarım aynı zamanda, milli güvenlik konsepti içerisinde yer alan değerli bir kompartımandır. Mili güvenlikte bugün gıda güvenliği, çevre güvenliği, enerji güvenliği gibi kavramlar en asli kavramlar olarak önümüze çıkmaktadır. Bunun hem arz tarafı vardır, hem de bir talep tarafı vardır” ifadelerini kullandı.

“Devasa Bir Ova Potansiyelimiz Var”

Muş´un devasal bir ova potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Vali Gündüzöz, “Muş, tarım alanında son derece önemli bir potansiyele sahip ildir. Fakat Muş Ovası´nın bilinirliği, bir Çukurova, bir Konya Ovası kadar değildir. Bu algıyı da iyi yönetmek lazım, çünkü Muş Ovası´nın varlığını herkesin beynine kazırsak, bu konu da alabileceğimiz yatırımlar ve duyarlılıklar artacaktır. Muş Ovası bin 700 kilometre kare civarında bir ovadır. Bunun yanında yukarıda Liz Ovası 160 kilometre kare, Malazgirt Ovası yine 500 metrekare civarında, Bulanık Ovası yine 500-600 kilometre kare civarındadır. Bunları da hesaba kattığımızda; aslında bizim 2 bin 800 kilometre karelik devasa bir ova potansiyelimiz var” dedi.

“Ova Varlığı Olarak, Çok Önemli Bir Alana Sahibiz”

Muş´un ova varlığı noktasında, çok önemli bir alana sahip olduğunun hatırlatmasında bulunan Vali Gündüzöz, “Bu ova potansiyelinin yanında, mevsimsel ve iklimsel şartlardan dolayı belki üç ürün alma kabiliyetimiz zayıf olabilir, bir Çukurova değil o açıdan. Ama ova varlığı olarak, çok önemli bir alana sahibiz. Arazimizin yaklaşık 3´te 1´i ovadır. Tabi bunun sulanabilir olması, ayrı bir hadise. Sulanabilir olma noktasında, etrafımızdaki pek çok nehre ve dereye rağmen arzu ettiğimiz noktada değiliz” şeklinde konuştu.

‘Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´nin başarılı sonuçlar vermesi temennisinde bulunan Vali Gündüzöz, “Alparslan-1 ve bitmek üzere olan Alparslan-2 Barajları ve bu barajların bir yan ürünü olarak, sulama tesislerinin yapılmasıyla Muş Ovası, Çukur Ova´nın yaptığı sıçramaya benzer bir sıçramayı, önümüzdeki günlerde inşallah yapacak. Bunların projesi hazır, tabi proje bu işin besmelesidir. Bu işi bitirmek için daha önümüzde yol var. Bizim daha fazla çalışmaya, daha fazla üretmeye ve teknolojiyi daha iyi kullanmaya ihtiyacımız var. Ben tüm bu duygu ve düşüncelerle, araştırma-geliştirme faaliyetleri içerisinde önemli bir parametre olan bu kongrenin başarılı sonuçlar vermesini temenni ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, araştırmacıların ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler ile yurtdışından bilim adamlarının katılımıyla dün başlatılan ve bugün sürdürülecek olan iki günlük ‘Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´, çeşitli programlarla devam etti.  

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ovası Uluslararası Tarım Kongresi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Gündüzöz, “Terör Örgütünün Beli Kırıldı”
Vali Gündüzöz, “Terör Örgütünün Beli Kırıldı”
İçişleri Bakanlığı himayeleri kapsamında Muş Valiliği tarafından güvenlik korucularına yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim semineri programında konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Terörle mücadelede çok önemli bir noktaya gelindi. Terör örgütünün beli kırıldı” dedi.
Güvenlik Korucularına Eğitim Semineri
Güvenlik Korucularına Eğitim Semineri
İçişleri Bakanlığı himayeleri kapsamında Muş Valiliği tarafından, kentte görevlerini yürüten güvenlik korucularına yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.
Madalya ve Berat Tevcih Töreni
Madalya ve Berat Tevcih Töreni
Muş Valiliği ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kentteki 61 Kıbrıs gazisi için ‘Madalya ve Berat Tevcih Töreni´ düzenlendi.
Korkut´ta Servis Şoförlerine Seminer
Korkut´ta Servis Şoförlerine Seminer
İlimiz Korkut İlçesi´nde, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Kooperatifler Fuarının 3´üncüsü Düzenlenecek
Kooperatifler Fuarının 3´üncüsü Düzenlenecek
Ticaret Bakanlığı tarafından 5 ila 8 Aralık 2019 tarihinde, "Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” teması altında 3. Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenlenecek.
“Dünya Çocuk Hakları Günü” Etkinlikleri Gerçekleştirildi
“Dünya Çocuk Hakları Günü” Etkinlikleri Gerçekleştirildi
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) “Dünya Çocuk Hakları Günü Etkinlikleri” gerçekleştirildi.
Vatandaşlar Bilgilendiriliyor
Vatandaşlar Bilgilendiriliyor
Muş Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğünde görevli polisler, vatandaşları dolandırıcılara karşı broşürle bilgilendiriyor.
Sonbaharın Muazzam Güzelliği
Sonbaharın Muazzam Güzelliği
İlimizde etkili olan sonbahar mevsimiyle özellikle Murat Nehri ve Mercimek Kale Barajı civarında ortaya çıkan doğal güzellikler, görenleri kendine hayran bırakıyor.
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır?

Mevlana
1333 Aşık Paşanın Vefatı
1617 Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
2006 Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası