MŞÜ, Uluslararası İşbirliği Toplantısına Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), 21-23 Ekim 2019 tarihleri arasında İsviçre´nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Birliği Nükleer Araştırma Merkezi´nde (CERN) düzenlenen işbirliği toplantısına katıldı.
Tarih: 29.10.2019 03:36:50

 

 

 

21-23 Ekim 2019 tarihleri arasında İsviçre´nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Birliği Nükleer Araştırma Merkezi´nde (CERN) düzenlenen işbirliği toplantısına, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) katılım sağladı.

Gerçekleştirilen resmi davete Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Dr. Fethi Ahmet Polat´ın destekleri ile üniversiteyi, takım lideri sıfatıyla öğretim elemanlarından Dr. Öğretim Üyesi Yalçın Kalkan ve Dr. Öğretim Üyesi Arif Kösemen temsil etti. Takım lideri Dr. Kalkan işbirliğinin geleceği, finansal durum, iş gücü ihtiyacı, üyelerin akademik problemleri gibi konuların tartışıldığı yönetim kurulu toplantısında, Muş Alparslan Üniversitesi´ni anlattı.

Üniversite bünyesinde kurulum aşamaları devam eden ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında yürütme kurulu üyelerine 14 Kasım 2019´da Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat tarafından sunumu yapılarak onayı alınan “Detektör ve Sensör Teknolojileri” isimli multidisipliner yüksek lisans programı ve üniversitede yapılandırılan “Detektör ve Sensör teknolojileri Ar&Ge Laboratuvarı” hamlelerinin de tanıtımı düzenlenen buluşmada yapıldı.

İşbirliği yöneticilerinden Dr. Leszek Ropelewski, Muş Alparslan Üniversitesi´nin bu alana yönelik dikkat çekici yatırımlarından ve atılımlarından memnuniyet duyduğunu dile getirerek işbirliğinin, yeni ve genç bir üye olan üniversite takımına her türlü bilimsel çalışmalarda destek verileceğini ifade etti.

Üniversitenin CERN takımında araştırmacı olarak görev yapan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sadullah Öztürk ise daha önceki çalışmalarını ve Muş Alparslan Üniversitesi çalışma grubu bünyesinde detektör teknolojileri alanında kendisinin katkısı ile yapılacak bilimsel çalışmaları içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Üye üniversitelerin çalışma gruplarının bilimsel çalışmalarını diğer üyelerin görüş ve tartışmalarına sunduğu bölümde ise öğretim elemanı Dr. Yalçın Kalkan “Gazlı detektörlerde iyon problemi ve çözüm önerileri” isimli bildiriyi, Dr. Arif Kösemen “GEM detektör yapılarında kullanılması önerilen yeni malzemeler” isimli bildirisini sundu.

Toplantı haricinde protokol kapsamında sınırsız ve ücretsiz olarak Muş Alparslan Üniversitesi araştırmacılarının kullanımına açılan CERN RD51 laboratuvarlarında incelemelerde bulunan öğretim elemanları, burada laboratuvar yöneticisi Dr. Eraldo Oliveri ile bir süre çalışma konularını müzakere etti. Grup tarafından yürütülen ve yeni başlatılması düşünülen çalışmalar ve gerekli teknik altyapılarımız hakkında görüşlerin paylaşıldığı müzakerede, üniversitenin bu alandaki mevcut altyapı durumunun nasıl geliştirilebileceği de etraflıca konuşuldu.

Detektör imalat işlemlerinin yapıldığı laboratuvarda incelemelerde bulunan öğretim üyeleri, burada laboratuvar yöneticisi Dr. Rui de Oliviera´dan laboratuvar hakkında bilgi aldı. Grup tarafından önerilen, metal oksitler başta olmak üzere bazı seramik malzemelerin GEM detektör yapraklarında kullanılması fikrinin tartışıldığı görüşmede Dr. Oliviera, detektör tasarımında yeni karşılaşılan ve üzerinde çalışılmasının faydalı olabileceği bazı hususlardan bahsederek araştırmacılara önerilerde bulundu.

Grup tarafından yürütülen ve yürütülmesi planlanan bilimsel çalışmalar, değerli görüşleri alınmak üzere RD51 işbirliğinin Fiziksel Modelleme alanında duayenlerinden Dr. Rob Veenhof ile tartışıldı. Ayrıca Dr. Yalçın Kalkan yürütücülüğünde üniversite bünyesinde devam eden ve TÜBİTAK BİGG 1512 programı çerçevesinde desteklenen “Erken Uyarı Sistemine Sahip Yangın Algılayıcı Tasarımı ve İmalatı” isimli proje çalışmalarının mevcut durumu, daha iyiye ulaşma noktasında karşılaşılan bilimsel güçlükler, bu alanda dünyanın en iyi bilim insanlarından birisi olan Dr. Vladimir Peskov ile tartışıldı. Oldukça verimli geçen görüşme sonrası projede prototipin planlanandan daha işlevli bir şekilde oluşturulması doğrultusunda bazı hususlarda fikir teatisinde bulunuldu. Bu görüşmelerde hem Dr. Veenhof hem de Dr. Peskov, CERN RD51 finansal desteği ile Muş Alparslan Üniversitesi´ni ziyaret edip çeşitli dersler vermek de dahil olmak üzere her türlü bilimsel desteğe açık olduklarını belirttiler.

“En Etkin ve En Verimli Biçimde Kullanacağız”

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunarak, oldukça heyecanlı olduğunu ifade eden Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, teşekkürlerini dile getirdi. Rektör Polat, “Göreve geldiğimiz 2015 yılından itibaren laboratuvarlarımıza 3 milyon Türk Lirasından daha fazla doğrudan cihaz ve ekipman alımında bulunduk. Şükürler olsun bu yıl üniversitemize, kurulduğundan bugüne kadar geçen sürede verilen yatırım bütçesinin en yükseği verildi. Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde devletimizin vermiş olduğu bu destek, attığımız önemli ve yerinde adımların olumlu yansımalarından ibarettir. İlk defa bu yıl laboratuvarlarımıza da çok ciddi ödenek ayrılmıştır. Bu ödeneği en etkin ve en verimli biçimde kullanacağız. Allah devletimize zeval vermesin ve Muş´un en büyük marka değeri olan üniversitemize, çok daha üstün başarılara imza atmayı nasip etsin. Çok değerli iki akademisyenimize ve bu kardeşlerimiz gibi çeşitli alanlarda başarılar gösteren diğer akademisyenlerimize üniversitemiz ve ilimiz adına yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Malazgirt İlçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, bir araya geldiği mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında fikir alışverişinde bulundu.
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Muş´a gelen Yozgatlı öğrenci kafilesi, tarihi Malazgirt İlçesi´ni gezdi.
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim üyeleri, Gazi Üniversitesi´nde gerçekleştirilen 2.Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi´ne (UTRAK) katıldı.
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
2009 yılından bu yana kentte kesintisiz olarak faaliyet yürüten Umut Kervanı (İnsani Yardım Vakfı) Muş Şubesi, kış mevsimi öncesinde başlattığı “Yetim Giydirme Projesi” kapsamında, yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların giyim ihtiyacını giderdi.
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
18 Kasım 2019 Pazartesi günü başlayan ve 22 Kasım 2019 Cuma günü sona erecek olan 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilinde, Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi, gençlerin mekanı haline geldi.
Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim ve özel eğitim kurum müdürlerine yönelik düzenlenen toplantıda, Taşımalı Eğitim ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları işleyişi hakkında değerlendirme yapıldı.
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciliği, kentte düzenlediği basın açıklamasıyla Gazze´ye yönelik artan saldırıları protesto edip, bölgede verilen 34 şehidi andı.
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
Varto İlçesi´ndeki Yatılı Bölge Okulu´nun (YBO) Çevre Kulübü üyesi öğrencileri, çevre temizliği kampanyası başlattı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6896
EURO
6.3047
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
1920 Mardi`nin Kurtuluşu
1944 İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
2055 Sanayi Haftası