“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
Özgür-Der Muş İl Temsilciği tarafından, Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yoğun bir katılımla “Modern Dünyada Tesettür” konulu panel düzenlendi.
Tarih: 4.12.2018 04:42:03

 

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda, Özgür-Der Muş İl Temsilciliği tarafından “Modern Dünyada Tesettür” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Zeliha Kartal´ın yaptığı panele konuşmacı olarak Zeynep-Der Başkanı Sabiha Ateş Alpat ve Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci katıldı. Kadınlar tarafından yoğun bir katılımın sağlandığı panel, ilk olarak Kur´an-ı Kerim Tilavetinin okunmasıyla başladı. Daha sonrasında Özgür-Der Muş İl Temsilcisi Erdal Eker´in selamlama konuşmasıyla devam eden programda, panel kısmına geçildi.

Panelde ilk olarak konuşan Zeynep-Der Başkanı Sabiha Ateş Alpat, farklı fıkhi ölçüleri olsa da tesettürün hem kadına, hem de erkeğe emredildiğini hatırlatarak, tesettür denilince yalnızca kadının düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Alpat, “Kur´an-ı Kerim, Allah´ın son mesajı olması hasebiyle tüm ırklara, coğrafyalara ve çağlara hitap edecek şekilde gönderilmiştir. Bizim modern çağda yaşamamız, ilahi mesajları eğip bükmemize sebep değildir. Çünkü bu çağın adı modern çağ değil de başka bir şey olursa da inananlar olarak bizler Allah´ın gönderdiği emirleri yine onun istediği şekilde ifa etmekle mükellefiz” sözlerini kullandı.

Tesettür denince akıllara sadece kadınların gelmemesini belirten Alpat, “Kime dokunsanız günah işliyor. ´Neden tesettür ruhu bu kadar yara aldı?´ diyerek oturup düşünmemiz gerekiyor. Tesettür denince lütfen aklınıza sadece kadınlar gelmesin. Çünkü tesettür bir kimliktir ve bir ruhu vardır, mesajı vardır. Tesettür hem kadın hem erkeğe emredilmiştir. Fıkıh ölçüleri farklıdır lakin tesettürden erkekler muaf değildir. İffet hem kadın hem de erkek için emredilmiştir. Dolayısıyla tesettür denilince sadece kadın akla geliyor. Tesettürün erkek ve kadın için giyim noktasında farklı fıkıh ölçüleri vardır. Sadece giyim olmadığı için tesettür kadını da erkeği de ilgilendiren önemli ve gerçekten sosyal hayatın temiz olması adına, kirlenmemesi adına çok önemli bir emirdir” ifadelerini kullandı.

“Giyim Sadece Bir Parçasıdır”

Tesettürün sadece giyimin bir parçası olduğunun altını çizen Alpat, “Tesettür giyime indirgendiği zaman, gerçekten Allah´ın emrettiği tesettür algısı çok fazla yarım kalır. Bunun için giyim sadece bir parçasıdır. Bizim üzerimizde isterse 9 kat çarşaf 9 kat peçe olsun gerçekten konuşmalarımızda da tesettür yoksa bakışlarımızda da tesettür yoksa bu elbise bizi nasıl koruyacak? Koruyamayacak. Bunun için Rabbimiz takva elbisesinin daha hayırlı olduğunu söylüyor. Bunun için konuşmak kesinlikle tesettürün bir parçasıdır, yürümek tesettürün bir parçasıdır, ahlakıdır. Dikkat edin âlimler; ‘Kadının el ve yüzü hariç bütün bedeni ziynettir.´ diyor. Cezbedici pozisyon daha fazla olduğu için bize emredilen tesettür ilkelerinin fıkıh boyutları erkeklerinkinden biraz daha geniştir. Bu da olması gereken olduğu için Allah emretmiştir. Zaten Allah´ın emirlerini beğenmeyen bir kimse Müslüman olabilir mi? ‘Allah´ım sen emrettin ama kusura bakma ben o kadarını yapamam. Modern ölçüler bana daha uygun.´ diyemeyiz. Biz Allah´ın gönderdiği emirleri onun istediği anlam içerisinde, onun istediği ruh içerisinde, mesaj içerisinde ifa etmezsek Allah bizden razı olmaz ki. Ancak unutmayalım ki onun bir usulü vardır. Şekli yoktur ama tamamen de modernizmin ölçülerine kurban edilemez. Onun bir ölçüsü vardır. Senin Cazibeni kapatacak, dışarıya karşı dişiliğini değil kişiliğini ele verecek. Dişiliğini değil kişiliğini ortaya koyacak bir vakarlı kıyafet içinde olmak gerekir. Kaldı ki biz mümin insanlar Allah bize ‘Çuval giy´ deseydi gönül rahatlığıyla giymeliydik” dedi.

“Emperyalistlerin Topraklarımızda Ektiği Tohumların Yansımalarını Görüyoruz”

Alpat´ın konuşmasının ardından konuşan Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci ise, “Nasıl daha iyi örtünebiliriz, daha fazla nasıl takva sahibi bir örtüye sahip olabiliriz değil de, daha asgari koşullarda örtülerek nasıl Müslüman kalabilirimin yollarını arıyorlar. Emperyalizm sadece bizim sınırlarımızı, topraklarımızı işgal etmekle kalmadı. Evet, emperyalizm topraklarımızı aldı ancak aynı zamanda bizim zihinlerimizi işgal etti, bizim psikolojilerimizi, kalplerimizi işgal etti. Gençler düşünürken, düşüncelerimizi değerlendirirken aslında o kadar çok emperyalist veri ile düşünüyor ki. Gençlerimizde o kadar çok özenti var ki, bu özenti bir şekilde patlak veriyor. Bu en çok da tesettür üzerinden algılanıyor. Bu sadece kıyafet üzerinde değil, bizim yaşam tarzlarımız üzerinde, erkeklerimizde de kadınlarımızda da yaşlılarımızda da hatta gençlerimizde de emperyalistlerin topraklarımızda ektiği tohumların yansımalarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Başörtüsü Allah´ı, İslam´ı, İslam´ın Emirlerini, Doğruları, Ahlaksızlığa Karşı Durmayı Hatırlatır”

Müslüman hanımlara başörtüsünün kesin emir olduğunu konuşmasının devamında belirten Şekerci, “Nur Suresi 31. ayette başörtüsünün bağlanma şekli ile beraber çok net, açık kesin bir emir olduğunu görüyoruz. Başörtüsü konusu her ne kadar yeniymiş gibi gösterilse de, kadim bir evveliyatının olduğu vurgulandı. Yahudilerde, Hıristiyanlarda kadınların örtülü olduklarını, Aristokrat hanımların örtüsüz çıkmadığını halen rahibelerin örtüsünde de görüldüğü gibi. Zannedilenin aksine açıklığın tarihinin çok daha yeni olduğu, modern dayatmanın eseri olarak, çağdaşlık adına moda haline getirildiği anlatıldı. Dolayısıyla başörtüsü ayeti İslam´la gelmiş bir ayet değil, bilakis bu konu ile ilgili bozulmalardan dolayı Neden başörtüsü örtülür? 1) Kadının incitilmemesi için 2) Kadının tanınması için örtülür. İncitilmemesi olayı, kadının evi dışındaki tüm olumsuz dış etkenlerden korunması (yabancıların bakışından, rahatsız edici, rencide edici davranışlardan korunmak için). Tanınması demek de, Müslüman kadının ‘kimliği´ ile tanınması. Tesettürlü bir hanımefendi sokağa çıktığında ‘Ben Müslüman´ım´ diye tebliğ ediyor. Başörtüsü Allah´ı, İslam´ı, İslam´ın emirlerini, doğruları, ahlaksızlığa karşı durmayı hatırlatır. İşte bu önemli hatırlatmaları imajınızla verdiğiniz için yasakçılar bu kimliğe karşı mücadele ediyor. ‘Başörtüsü kimliğimizdir.´ Bu kimlik bizi birçok şeyden korur. Başörtüsü İslami kimliği temsil ettiği için, kişi üzerinde bir otokontrol oluşturur. Ve örtü kişiyi aslında özgürleştirir. Açık kadın topluma kadın kimliği ile katıldığı için cinsiyet ön plana çıkar. Oysa Müslüman bir kadın örtüsü ile önce kadın değil inanmış Müslüman olarak topluma katılıyor. İslam başörtüsü ile bitmez. Nur Suresi 31. ayette gözlerimizi, bakışımızı da korumamız isteniyor. Namahreme karşı seslerin inceltilip kulağa çekici bir tarzda konuşulması da tesettüre terstir. Ayakkabıların çok dikkat çekecek şekilde sesli vücut da bununla uyumlu cazibeli hale geliyorsa tesettüre bağdaşmaz. Her halimizle teşhirden uzak olmalıyız. Bütün bunlarla beraber ve asıl önemlisi ‘Takva örtüsü´dür. Takva Allah´a karşı sorumluluk bilincinde olmaktır. Örtüde takva bilincine sahip olmak gerekir. Şekil ve öz arasında bir ilişki vardır, bu ilişkiye dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar sonrasında panel soru-cevap kısmının ardından sona erdi.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MODERN DÜNYADA TESETTÜR KONULU PANEL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Biz Anadolu´yuz" projesi kapsamında Malazgirt İlçesi´ndeki 80 öğrenci Ankara´yı gezdi.
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ile Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, gönüllü gençlik liderleri ve Muş Alparslan Üniversitesi´ndeki (MŞÜ) temsilci gençlerle bir araya geldi.
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
Halk Oyunları Hocası Okan Kaya; bulanık ilçesinde halk oyunları eksikliğini tespit ederek konu ile ilgili Bulanık Halk Eğitim Merkezinin çalışma başlatmasını istedi.
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
Türkiye Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kupası Halk ve Masterler Türkiye Badminton Şampiyonasında ilimizi temsilen katılan öğretim görevlisi Nihat Demir, Türkiye Üçüncüsünü olarak, Bronz Madalya kazandı.
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95´inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Vali Aziz Yıldırım, “Kutlu yürüyüşün temsilcileri olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
Vatandaşlarla hasbıhal eden Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin 2018-2019 eğitim-öğretim yılına 2 bin 487 yeni öğrenciyle merhaba demeye hazırlandığını kaydetti.
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Malazgirt ilçesinde belediye tarafından başlatılan değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
Bir aydan az süre kalan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlar metro illere gönderildi. Hayvan pazarında en büyük ilgiyi 2 tona yaklaşan kilolarıyla danalar görüyor.
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde birçok kursiyere kurs vermeye devam edecek.
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
“Bir ekmek kendimize bir ekmek askıya” projesi kapsamında Ülkü Ocakları Muş İl Başkanlığı, ihtiyaç sahipleri aileler için askıya ekmek bıraktılar.
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK Muş il temsilcisi, Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Gündüz oldu.
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
Muş il genelinde uyuşturucuyla mücadele çalışmaları aralıksızca devam ediyor. Emniyet ekipleri, il genelinde yaptığı uyuşturucuyla mücadele çalışmalarında göz açtırmıyor.
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi´nin çeşitli birimlerinde atama ve görevlendirme işlemleri yapıldı.
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
Kentte kesintisiz olarak sürdürülen çalışmaları yerinde ziyaret ederek, açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya: “Muş´u güzelleştirmek adına başlattığımız hizmet seferberliğinde aşama aşama mesafe kat ediyoruz” dedi.
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için kentin tüm noktalarında ilaçlama çalışması başlattı.
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Tatvan 10. Komando Tugay Komutanlığından Afrin´e giden ve görev sonrası tekrar dönüş yapan askeri birlikleri Muş Hava Meydan Komutanlığında karşıladı.
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, köy ziyaretleri programı kapsamında Durugöze, Tabanlı Köylerini ve son olarak da Sungu Beldesi´ni ziyaret ederek, Sungu Beldesi´ndeki iftar programına katıldı.
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
Yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen ve halk arasında ‘uçkun´ olarak tabir edilen bitkinin kilosu 20 TL´den 10 TL´ye düştü.
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
Malazgirt ilçesinde fırın işletmeciliği yapan esnaf, Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pide ekmeği sayesinde işlerinin iki katına çıktığını belirttiler.
VALİ YILDIRIM KYK ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM KYK ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
KYK Muş İl Müdürlüğü´ne bağlı Müştakbaba Kız Yurdu öğrencileriyle iftar programında bir araya gelen Vali Aziz Yıldırım, öğrencilere, birlik ve beraberliği bozmadan çok çalışmalarını istedi.
Muş Ovası Gazetesi
13.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sen insana ulaşmadan Allah?ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
1917 Yılbaşının 1 Ocak?a alınması.
1918 Bayburt ve Ahlat`ın kurtuluşu.
2006 Fırtına