MALAZGİRT´TİN TARİHİ İZLERİNE BELGESEL FİLMİ ÇEKİLİYOR
Malazgirt´in Savaş alanı tespiti çalışmaları Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Coşkun Aral tarafından tarihin izleri yansıtılarak çekilecek.
Tarih: 16.9.2020 06:09:21

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın desteklediği, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ahlat Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğiyle ´Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması´ kapsamında 10 üniversiteden bir araya gelen 30 akademisyen, savaş alanı tespiti üzerine çalışmalarına devam ederken çalışmalara katılan Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Coşkun Aral´ da çalışmaları yakından takip ederek her bir çalışmayı belgesel filmine aktararak yapılan çalışmaları aktararak tarihin tüm izlerine halka sunacak. Bölgede çalışmalarını sürdüren akademisyenler, orduların karargâhlarının kurulduğu ve muharebenin kazanıldığı yer ile savaşın taktikleri ve lojistik boyutunu bütün yönleriyle detaylı araştırmaları kaydeden Aral, dünyada birkaç örneği olan bir belgesel çekmiş olacak. Belgesel filminin tarihin izlerini bilimsel veriler ışığında bütün detaylarıyla ortaya konulması yönünde de önemli bir belgesel çekimi o-olacağını ifade eden Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat,”Nasip olursa bu proje ile ilgili ciddi bir belgesel çekilecek. Coşkun Bey hoş geldiniz sizlere de çok teşekkür ediyorum. Kendisini burada ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Daha önce belgesellerini televizyonlardan seyrettiğimiz, şu günlerde ise özellikle YouTube üzerinden çok ciddi yayınları var. Ben Coşkun bey´e bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum. Türkiye´de yerli ve milli bir bakış açısı, Türkiye´nin kendi kodlarına kendi mirasına sahip çıkma adına özellikle YouTube´da çok önemli mesajları var. Aslında bugün burada olmasının sebeplerinden bir tanesi bu mesajları genç kardeşlerimize üniversitelere verebilmek. Bu açıdan da bizi ziyadesiyle mutlu etti. Başta Sayın Adnan Çevik hocamız olmak üzere Coşkun Aral Bey´e ve diğer misafirlerimize Türkiye´nin farklı birçok yerinden gelen çok kıymetli hocalarımıza, üniversitemizden katkı sunan değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyorum” ibarelerine yer verdi.

‘Arkeoloji ,Antropoloji Ve Jeoloji Alanında Önemli Bir Araştırma´

´Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması´ kapsamında çalışmalara katılan Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Aral Coşkun,”Merhabalar Öncelikle Sayın Rektörüm gerçekten bu proje için sizleri kutluyorum Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde Türkiye´de 10 üniversitenin çok farklı alanlarda hem arkeoloji hem antropoloji hem de jeoloji alanında çok değerli akademisyenlerin olduğu bir araştırma ile dünyada benzerleri sadece birkaç ülkede yapılan savaş arkeolojisi üzerine bir belgesel yapma fırsatı bulmak istiyorum. Daha önce güzel bir çalışma yaptım YouTube´da onu da izleyebilirsiniz.” Dedi

‘Dünyadaki En Önemli Arkeolojisine Belki De Katkım Olacak´

Belgesel çekimi ile farklı kazanımların olacağını ifade eden Aral, “Anadolu Dünya arkeolojisi çok önemli bir yer ama bunu da bitirirsem dünyadaki en önemli arkeolojisine belki de katkım olacak. Önemli bir şey çünkü Savaşı tanımayan Barış´ı sağlayamaz yani burada önemli olan Türklerin Anadolu´ya girdiklerinde bu coğrafyadaki varlıkları ve ardından bıraktıkları izleri, bugün bize bırakılan bu değerli mirasların ne olduğunu nasıl olduğunu nasıl başladığını somut verilerle ortaya koymak çok ciddi bir çalışma. Yani ilk kez ben birbirinden farklı alanlarda çok değerli hocalarımızın ortak çabalarına tanıklık etme fırsatı buldum. Fakat tekrar Sayın Kültür Bakanımızın desteğine ve Sayın Valimizin desteğine de ama özellikle sizin öncülüğünüzde yapılan bir çalışmaya ve çabaya teşekkür ederim.  Bir başka anlamda da bende Güney Doğuluyum Güneydoğu´nun eğitimde makûs bir kaderi var.  Burayı gördükten sonra bu fırsatları değerlendirdikten genç kardeşlerimize için inanılmaz bir fırsat Çünkü demin Adnan hocamızın dediği gibi bir arkeoloji çalışması değil aynı zamanda milyonlarca yıllık yeryüzünün son 10.000 yıllık birikim değişiminde bu topraklarda yaşanmışlıkların da bir belgeseli çıkmış olacak.

‘Dünyanın En Değerli Uygarlıkların İzleri Burada´

Aral, “Malum Demir çağından başladık Urartu medeniyeti bu topraklardan geldi Dünyanın en değerli uygarlıkların izleri buradayken birdenbire Selçuklu dönemi ve Türklerin Anadolu´ya girişi ile bölgede farklı başlayan Osmanlı ile bugünlere bizlere ulaştırılan Cumhuriyetin bütün değerlerini tanıma fırsatlarında buluyoruz.

Bölgenin kaderini değiştirecek bir çalışma olacak.  Çünkü Hocam çok güzel belirledi biz savaştan bahsetmiyoruz.  Bir de Malazgirt ilçesindeki kale ve surları Diyarbakır kadar önemli ve eski değerleri olan bugünde hala dimdik ayakta olan bir yerleşim bölgesinden, bahsediyoruz.  Bütün bunların da değeri ortaya çıkmış olacak. –i-İleride bu çalışmalar öncülük yapacak olup Anadolu´nun bu bölgesinde birbirinden farklı uygarlıkların izlerini de sürmeye çalışacağız. Ortak çalışmada yer alan herkese ben tekrar tekrar teşekkür ediyorum bana bu fırsatı verdikleri için.” Şeklinde konuştu. M.YENER

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
Muş Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığından koronavirüs kapsamında yeni eğitim öğretim döneminde eğitim sorunlarına odaklı açıklama yaptı.
ŞEKER PANCARI HASADINA YAKLAŞILDI
ŞEKER PANCARI HASADINA YAKLAŞILDI
Muş Şeker Fabrikası, yaklaşan şeker pancarı hasadının eksiksiz gerçekleşmesi ve hasadı yapılan ürünün tazeliği bozulmaması adına şeker pancarı fabrikasında çalışmalar titizlikle devam ediyor.
"İLKÖĞRETİM HAFTASI" KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR
"İLKÖĞRETİM HAFTASI" KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR
Muş´un Bulanık ilçesinde "İlköğretim Haftası" düzenlenen törenle kutlanıldı.
İLÇE BAŞKANINDAN BELDE BELEDİYELERİNE ZİYARET
İLÇE BAŞKANINDAN BELDE BELEDİYELERİNE ZİYARET
Bulanık AK Parti İlçe Başkanı Resul Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıpınar Ak parti Belediye Başkanı Gıyasettin Kaya´yı makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette birlik ve beraberlik mesajları verildi.
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
Muş Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığından koronavirüs kapsamında yeni eğitim öğretim döneminde eğitim sorunlarına odaklı açıklama yaptı.
BULANIK´TA OKULLAR UZAKTAN EĞİTİMLE BAŞLADI
BULANIK´TA OKULLAR UZAKTAN EĞİTİMLE BAŞLADI
Bulanık Milli Eğitim Müdürlüğü evlerinde bilgisayar ve internet erişimi olmayan öğrencilerin kullanması için belirlenen noktalarda 11 noktada Eğitim Bilişim Ağı ‘EBA´ sınıfları kuruldu.
MUŞ´TA KADINLAR HALI KURSUNA İLGİ GÖSTERİYOR
MUŞ´TA KADINLAR HALI KURSUNA İLGİ GÖSTERİYOR
Muş Belediyesi, İş-Kur ve Milli Eğitim müdürlüklerinin katkılarıyla açılan halı kurslarına katılan kadınlar hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
HIJYEN ÜRÜNLERİNDEKİ ÜRETİMLE OKULLARA DESTEK
HIJYEN ÜRÜNLERİNDEKİ ÜRETİMLE OKULLARA DESTEK
Muş Özel Bilim Teknik Koleji, kentteki okullara yüzey dezenfektanı, el dezenfektanı, sıvı el sabunu ve kolonya gibi üretimlerle başta merkez, ilçe ve köy okulları olmak üzere ürettikleri hıjyen malzemeleriyle okul camiasına destek oldular.
DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ
DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ
Muş´ta, 2 şehit ailesi ile 2 gaziye Cumhurbaşkanlığınca gönderilen "Devlet Övünç Madalyası ve Beratı" törenle takdim edildi.
ÖZEL ARAÇLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
ÖZEL ARAÇLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
Muş´ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, seyahat halindeki tüm motorlu taşıtlarda maske takma zorunluluğu getirildi.
YALÇIN, EBA DESTEK NOKTASINI GEZDİ
YALÇIN, EBA DESTEK NOKTASINI GEZDİ
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi´nde oluşturulan EBA Destek Noktasını yerinde inceledi.
MUŞ´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
MUŞ´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
Muş´ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında denetim yapıldı.
MŞÜ´DEN DÖNEM BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
MŞÜ´DEN DÖNEM BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Uzaktan Eğitim Ve Öğretime başlanılmasıyla devam eden süreç MŞÜ´ de 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında da devam edileceği duyuruldu.
KALDIRIMLARDAN GEÇİLMİYOR
KALDIRIMLARDAN GEÇİLMİYOR
Muş Merkez´de bulunun cadde ve sokak kaldırımların moloz ve çöp attıkları ile işgal edilmesi nedeniyle yayalar yürüyecek yer bulamıyor. Karayolunda yol kenarından yürüyen vatandaşlar, tehlikeyle iç içe yaşıyor.
BARIŞAN, BAE VE BAHREYN ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI KINADI
BARIŞAN, BAE VE BAHREYN ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI KINADI
İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar, Beyaz Saray´da imzalanması ardından Muş Eğitim-Bir-Sen Başkanı Mahir Barışan anlaşmayı kınadı.
TERÖRİSTLERE AİT GIDA VE YAŞAM MALZEMELERİ BULUNDU
TERÖRİSTLERE AİT GIDA VE YAŞAM MALZEMELERİ BULUNDU
Muş´un Hasköy ilçesinde terör örgütü PKK´ya yönelik operasyonda toprağa gömülü gıda ve yaşam malzemeleri bulundu.
SORULAR CEVAP BULDU
SORULAR CEVAP BULDU
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´e yöneltilen ” Muş özelinden yola çıkarak Türkiye´deki belediyecilik anlayışını nasıl yorumlarsınız? Belediyelerin merkezi hükümet ile uyumu ve belediyelerin daha özerk bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Sorular cevap buldu.
SAZLIKBAŞI KÖYÜNE PSİKOSOSYAL DESTEK
SAZLIKBAŞI KÖYÜNE PSİKOSOSYAL DESTEK
Muş Sazlıkbaşı köyünde 4.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası Sazlıkbaşı köyüne Muş Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından köy halkına psikososyal destek hizmeti verildi.
MUĞLA´DAN MUŞ´UN LEZZETLERİNE YOLCULUK
MUĞLA´DAN MUŞ´UN LEZZETLERİNE YOLCULUK
18 yıl önce Muğla´dan Muş´a gelin gelen Leyla Tekin, Muş´un yöresel yemeklerini öğrenerek iş yeri açmayı hedefliyor.
KOVİD-19 BİR KÖYÜ DAHA KARANTİNAYA ALDI
KOVİD-19 BİR KÖYÜ DAHA KARANTİNAYA ALDI
Muş´ta bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.
DEVLET DESTEĞİYLE 33 ÜLKEYE İHRACAT
DEVLET DESTEĞİYLE 33 ÜLKEYE İHRACAT
Muş´ta girişimci Cemal Oktan, devlet desteğiyle kurduğu tekstil fabrikasında 300 kişiyi istihdam ederek 33 ülkeye ihracat yapıyor.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.5344
EURO
8.9295
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

Eflatun
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası