Köylere Hizmetle Birlikte Dönüşler Başladı
Muş´ta terör baskısıyla boşaltılmak zorunda kalan köyler, devletin yatırımlarıyla yeniden canlanmaya başladı.
Tarih: 21.9.2019 05:06:17

 

Muş İl Özel İdaresi ekipleri, Bulanık ilçesine bağlı Gümüşpınar, Çaygeldi ve Elmakaya grup köy yolunda yüksek standartlı sıcak asfalt çalışması başlattı. Yapılan hizmetlerle, uzun yıllar terör baskısıyla hane sayısı düşen köylere geri dönüşler başladı. Büyükşehirlere göç eden vatandaşlar, devletin sunduğu su, yol, telefon, elektrik ve internet hizmetiyle birlikte yeniden göç ettiği topraklara döndürüyor.

30 yıl aradan sonra ilk defa sıcak asfalt dökülen Gümüşpınar, Çaygeldi ve Elmakaya grup köy yolunda ekipler aralıksız şekilde hizmet veriyor. Yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Muş İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğü olarak köylerin yol standartlarını yükseltmek için ciddi bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Gümüşpınar, Çaygeldi ve Elmakaya grup köy yolunda 6 kilometrelik sıcak asfalt çalışması yaptıklarını kaydeden Yentür, “İl Özel İdaremize ait bütçe, KÖYDES bütçesi ve öncelikli yollardan gelen bütçe ile artık sıcak asfalt dediğimiz standardı yüksek yollar yapmaktayız. Gümüşpınar, Çaygeldi ve Elmakaya grup köy yolları yaklaşık 12 kilometrelik bir yol. 6 kilometrelik kısmını sıcak asfalt dediğimiz bitümlü sıcak karışım (BSK) yaptık. Yaklaşık olarak 3 milyon 600 bin lira da devletimizin bütçesine mal oldu. Muş´ta 2019 yılı içerisinde bu standartta yüksek standardı olan yol yaptık” dedi.

“Vatandaş Ancak Huzuru, Güveni, Devletin Yatırımının Tamamını Yerinde Bulduğu Zaman Oraya Gelir”

İl Özel İdaresi olarak en ücra yere dahi devlet hizmetini götürme çabası içerisinde olduklarını anlatan Yentür, “Sultan Alparslan çok kıymetli olan toprakları bize miras olarak bıraktı. Çok verimli topraklarımız var; Muş Ovası, Malazgirt Ovası ve Bulanık Ovası Türkiye´nin sayılı ovalarındandır. Vatandaşlarımızın çoğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Büyükşehirlerde olan vatandaşlarımızı kendi köylerine, mezralarına döndürmek için çaba sarf ediyoruz. Vatandaş ancak huzuru, güveni, devletin yatırımının tamamını yerinde bulduğu zaman oraya gelir. Eğer su yoksa, elektrik yoksa, yol yoksa vatandaş oraya gelmez. Telefon çekmiyorsa, internet çekmiyorsa vatandaş oraya gelmez. Hamd olsun ki bu altyapı hizmetleriyle ilgili ciddi bir şekilde hizmetlerin en ücra, nefesin olduğu her yere götürülmesi için ciddi çabalar sarf edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Geri Dönüşler Bizleri ve Vatandaşları Ciddi Şekilde Memnun Etmiştir”

Büyükşehirlere göç eden vatandaşların geri dönüşe geçmesinin devleti ve vatandaşı memnun ettiğini kaydeden Yentür, “Özel idare olarak yatırımlarımızı özellikle insanların geri dönüşünün hızlı olduğu bölgelere daha çok yapma çabası ve gayreti içerisindeyiz. Muş´ta asfaltın yetişmediği 2-3 köyümüz vardı. Bu sene Ulukaya köyümüze de asfaltımızı götürdük. Daha önce 150 hane olan çok büyük bir köyümüz, en son 15 haneye düşmüştü. Şu anda 50-60 haneye döndü. Önümüzdeki yıl belki bu 100 haneye çıkacaktır. Bunlarda sevindirici bir husustur. Bu vatandaşlarımızın geri dönmesi bizleri ve vatandaşları ciddi şekilde memnun etmiştir” diye konuştu.

İl Özel İdaresi İnşaat Yüksek Mühendisi Necmettin Asya da, Bulanık ilçesindeki Üçtepe, Gümüşpınar, Çaygeldi ve Elmakaya grup köy yolunda ilk defa BSK asfalt çalışması yaptıklarını belirterek, “Bu yol aynı zamanda Malazgirt, Adilcevaz ve Ahlat´ı Bulanık ilçesine bağlayan bir ara yol olmak üzere birçok yolumuzu bir birine bağlamaktadır. Buradaki yolumuz daha önceden statik kaplamaydı ve deforme olmuştu. Deforme olan statik kaplamasını kazdık ve yerine şu anda çok güzel bir sıcak karışım dökmüş bulunmaktayız. Böylelikle bu grup köy yolumuzun 20 yıllık yol sorunu ortadan kalkmış olacaktır” dedi.

“30 Yıldan Bu Yana İlk Defa Köyümüze Sıcak Asfalt Geldi”

Çaygeldi köyü sakinlerinden Abdulbaki Taşdemir ise 30 yıldan bu yana şoförlük yaptığını ifade ederek, “30 senedir şoförlük yapıyorum ve bu yolda çalışıyorum. 4-5 senedir burada öğrenci taşıyorum. Allah, devletimizden razı olsun. Eskiden yolumuz çok kötü olduğu için her sene bir araç değiştirmek zorunda kalıyorduk. Şu anda yolda sıcak asfalt çalışması yapılıyor ve çok memnunuz. 30 yıldan bu yana ilk defa köyümüze sıcak asfalt geldi. Bundan sonra inşallah rahat ederiz. Huzurumuz çok yerinde. Çeşmelerimiz yapıldı, suyumuz akıyor, yolumuz yapıldı, parke taşları döşeniyor. Devlet bize daha ne yapsın. Biz devletten memnunuz” şeklinde konuştu. (İHA)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Malazgirt İlçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, bir araya geldiği mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında fikir alışverişinde bulundu.
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Muş´a gelen Yozgatlı öğrenci kafilesi, tarihi Malazgirt İlçesi´ni gezdi.
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim üyeleri, Gazi Üniversitesi´nde gerçekleştirilen 2.Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi´ne (UTRAK) katıldı.
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
2009 yılından bu yana kentte kesintisiz olarak faaliyet yürüten Umut Kervanı (İnsani Yardım Vakfı) Muş Şubesi, kış mevsimi öncesinde başlattığı “Yetim Giydirme Projesi” kapsamında, yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların giyim ihtiyacını giderdi.
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
18 Kasım 2019 Pazartesi günü başlayan ve 22 Kasım 2019 Cuma günü sona erecek olan 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilinde, Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi, gençlerin mekanı haline geldi.
Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim ve özel eğitim kurum müdürlerine yönelik düzenlenen toplantıda, Taşımalı Eğitim ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları işleyişi hakkında değerlendirme yapıldı.
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciliği, kentte düzenlediği basın açıklamasıyla Gazze´ye yönelik artan saldırıları protesto edip, bölgede verilen 34 şehidi andı.
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
Varto İlçesi´ndeki Yatılı Bölge Okulu´nun (YBO) Çevre Kulübü üyesi öğrencileri, çevre temizliği kampanyası başlattı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

1920 Mardi`nin Kurtuluşu
1944 İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
2055 Sanayi Haftası