KOSGEB 6,5 MİLYON LİRA DESTEK VERDİ
İlimiz ekonomisinin ilerlemesinde kuşkusuz kalkınma ajanslarının payı çok fazla. Bu kalkınma ajansları arasında olan KOSGEB, bugüne kadarki 6,5 milyon TL´lik destekle ilimiz ekonomisini şaha kaldırmış durumda.
Tarih: 25.8.2016 07:12:35

 

 

Ülke ekonomisinin gelişmesi, sanayi bakımından biraz geride olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´ndeki yatırımların artması ile doğru orantılı olarak gerçekleşiyor. İlimizde yeni girişimci ve mevcut girişimcilerin desteklenmesi noktasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü büyük önem arz ediyor. 2012 yılında kurulan KOSGEB, bugüne kadar verdiği 6,5 milyon liralık destekle ilimiz ekonomisinin gelişmesine önemli katkı sunuyor.

KOSGEB´le Büyüdü

KOSGEB´in destekleriyle pazar hacmi ve istihdamını artıran Çeko Plastik Gıda Ambalajı ve Etiketleme Firması´nı ziyaret eden KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, Firma Sahibi Masum Özdemir ve çalışanlar tarafından karşılandı. Burada Özdemir´den çalışmalar hakkında bilgi alan Mergen, gazetemize yaptığı açıklamada, Çeko Plastik firmasının KOSGEB destekleriyle büyük bir ivme yakaladığını ifade etti. 4 yılda 360 firmaya 6,5 milyon TL destek verdiklerini, bu desteklerden yararlanan Çeko Plastik firmasının bir firmayla başladığı üretimini şu anda 3 enjeksiyon makinesiyle sürdürdüğünü kaydetti. Firmanın bölgede söz sahibi bir firma olduğunu ve ilimiz ekonomisine ciddi katkı sunduğunu dile getiren Mergen, burada üretilen ürünlerin ülkenin dört bir yanına ihraç edildiğini ifade etti. Mergen burada yaptığı açıklamada: “Muş´ta KOSGEB desteği ile faaliyetine devam eden Çeko firması sadece 360 firmadan bir tanesidir. Bir makineyle çalışmaya başlayan bir işletme bugün 3 enjeksiyon makinesiyle hizmet vermektedir Muşumuza. Ayrıca çevre illere, hatta İç Anadolu Bölgesi´ne kadar ürün yapıp göndermektedir. Plastik sektöründe bölgede söz sahibi olan Çeko Plastik firmamız ilimiz için bir gurur kaynağıdır. 4 yıl içinde Muş´ta toplam 360 firmaya girişim desteği olarak 6,5 milyon lira destek verdik. Muş´u KOSGEB destekleriyle bölgede çok ön sıralara çekmiş bulunmaktayız. Bu desteklerimiz aralıksız devam ediyor ve her geçen yıl yeni bütçelerle desteklerimiz ikiye katlanarak sürdürmektedir” dedi.

“1 Milyon 600 Bin Lira Ödeme Yapılmıştır”

2016 yılı itibariyle firmalara 1 milyon 600 bin liralık destek verildiğini de açıklayan Mergen: “Devletimizi ve hükümetimizin verdiği yeni destek modelleriyle bu destekler artırılmaktadır. İş birliği güç birliği desteği, genel destek programı, KOBİ- gel desteği programı, yeni gelişimci desteği, AR-Ge desteği gibi desteklerin her geçen gün hem destek sayısı artmakta hem de ödenen miktar artmaktadır. 2016 yılı içerisinde 1 milyon 600 bin lira girişimci firmalara ödeme yapılmıştır. Bu firmalarda yaklaşık bin kişi istihdam ediliyor. Bu da Muş ve ülke ekonomisi için çok büyük bir katkıdır” diye konuştu.

“Yılda 750 Tona Yakın Hammadde İşliyoruz”

Çeko Plastik Gıda Ambalajı ve Etiketleme Firmasının Sahibi Masum Özdemir ise, yılda 750 ton yoğurt kovası, peynir kabı ve muhtelif diğer gıda ambalajlarını ürettiklerini, bu ürünleri çevre illerin yanı sıra Adana, Denizli ve Kayseri gibi illere ihraç ettiklerini belirtti. Özdemir açıklamasında: “Bizim burada plastik olarak yoğurt kabı, peynir kabı ve muhtelif gıda malzemeleri üretiyoruz. Ayda 2,5 ton, yılda 750 tona yakın hammadde işliyoruz. İşlediğimiz ürünleri bölge illerine ve Adana, Denizli, Kayseri illerine gönderiyoruz. Genellikle tutum peyniri ambalajlarını İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerine gönderiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“KOBİ´ler Ekonominin Bel Kemiğidir”

KOBİ´lerin daha fazla desteklenmesiyle ülke ekonomisinde daha ciddi ilerlemelerin olacağını da kaydeden Özdemir: “Şu anda mevcut 30 tane sigortalı işçi çalışıyor. Ürettiğimiz bu ürünlerle Muş ekonomisine ve istihdama katkı yapıyoruz. Firmamız gerek nitelikle eleman desteği konusunda gerekse makine ekipman desteği kapsamında KOSGEB´ın bütün desteklerinden yaralanan bir firma. Aldığımız makine ekipmanlarla hem firmamızı büyütüyoruz hem de pazarda yerimizde biraz daha yer edinmiş oluyoruz. Pazar sıkıntısı yaşamıyoruz ancak bu desteklerin biraz daha genişletilerek KOBİ´lere yansıtılması istiyoruz. Özellikle KOBİ´ler yer sıkıntısı dolayısıyla yeterli kadar büyüyememektedirler. KOBİ´ler ekonominin bel kemiğidir. Bu KOBİ´ler üzerinden ne kadar yararlanılabilirse ülke ekonomimiz o derece çıtayı yükseltecektir” diye konuştu.

250 Bin Liralık Makine Desteği

KOSGEB destekleri ile öz sermayeden karşılamaya güçleri yetmeyecek 250 bin liralık bir makine aldıklarını da söyleyen Özdemir: “KOSGEB desteği ile firmamıza 250 bin TL´lik bir makine ekipman desteği girişi oldu. Biz bu makineyi kendi öz sermayemizle alamazdık. KOSGEB bize bu desteği sağlayınca gerçekten ekonomik olarak gerçekten çok büyük bir ivme kazanmış olduk. 250 bin lira yine KOSGEB´in Kobi-Gel ve diğer destekleriyle beraber ekonomi ciddi manada sıçramaktadır ve ekonominin ilerlemesi KOSGEB destekleriyle çok daha aktif hale gelmektedir” ifadelerini kullandı.

KOSGEB´in istihdam desteği kapsamındaki çalışmalarla Çeko Plastik firmasında çalışmaya başlayan işçiler de Devlet ile özel teşebbüslerin işbirliği sayesinde iş olanağı bulduklarını belirterek firmalarının tüm yasal prosedürlere uygun olarak çalışan ve bölgede plastik sektöründe söz sahibi olduğunu dile getirdiler. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOSGEB MİLYON LİRA DESTEK VERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
Türk tütünüyle ilgili bir açıklamada bulunan Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünün ekonomik açıdan önemli bir değer olduğunu vurguladı.
AVRUPA´YA İHRACAT DEVAM EDİYOR
AVRUPA´YA İHRACAT DEVAM EDİYOR
Vali Seddar Yavuz´un destekleriyle bir süre önce Almanya´ya ihracata başlayan Biltaş Beton firması, ihracat pazarını genişletmeyi hedefliyor.
OSB´DE İNCELEMELERDE BULUNDU
OSB´DE İNCELEMELERDE BULUNDU
Muş Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret eden Vali Seddar Yavuz, üretim tesislerinde yaptığı incelemelerde yatırımcılarla bir araya geldi.
GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL DESTEK
GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL DESTEK
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürlüğü tarafından KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı´nın tanıtımı yapıldı. Program kapsamında gerekli şartları sağlayan işletmelere 300 bin TL geri ödemesiz hibe desteği verileceği açıklandı.
İHRACATA YELKEN AÇTILAR
İHRACATA YELKEN AÇTILAR
Malazgirt İlçesi´nde giderek artan tarım aletleri imalatçıları, bazı sorunlara rağmen hedef büyüterek ihracata yöneldi.
KAYIT DIŞI İSTİHDAM ANLATILDI
KAYIT DIŞI İSTİHDAM ANLATILDI
Muş Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü´nde kayıt dışı istihdam konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.
TOPLAM BÜTÇE 170 BİN AVRO
TOPLAM BÜTÇE 170 BİN AVRO
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)´nın Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında hazırladığı ve “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” kategorisinde başvurusunu yaptığı projeye destekleme çıktı.
BÜYÜK PROJE HAYAT BULUYOR
BÜYÜK PROJE HAYAT BULUYOR
Muş Valiliği tarafından hazırlanan Tekstil Kent Projesiyle ilgili Sungu Beldesi´nde açıklamalarda bulunan Vali Seddar Yavuz: “İlimizde Tekstil Kent Projesi için alt yapı çalışmalarımız sürmektedir” dedi.
TÜFE YÜZDE 7,41 ARTTI
TÜFE YÜZDE 7,41 ARTTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2015 yılı Aralık ayı verilerine göre, ilimizin de içinde bulunduğu TRB2 Bölgesi´ne TÜFE oranı yüzde 7,41 arttı.
DAKA DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
DAKA DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), bölgesel kalkınma adına büyük önem arz eden 2016 Yılı Teknik Destek Programı´nı ilan etti.
SÖZLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI
SÖZLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından 2015 yılında yürütülen 3 mali destek programının sözleşme süreçleri sona erdi.
İHRACATA VALİLİK DESTEĞİ
İHRACATA VALİLİK DESTEĞİ
İlimizde doğal taş kesimi ve işlemeciliği yapan Biltaş Beton Firması´na Vali Seddar Yavuz ihracat desteği verdi.
İLİMİZ EKONOMİSİ İŞ-KUR´LA BÜYÜYOR
İLİMİZ EKONOMİSİ İŞ-KUR´LA BÜYÜYOR
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü, ilimizde faaliyette bulunan işyerlerine verdiği desteklerle il ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. İlimize tarihinde ilk defa grup birinciliğini getiren İş-Kur; meslek edindirme kursları, toplum yararına programlar, istihdam garantili kurslarla işveren ve çalışana destekte bulunmaya devam ediyor.
İŞ-KUR GRUBUNDA 1. OLDU
İŞ-KUR GRUBUNDA 1. OLDU
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü, genel performans değerlendirmesinde grubunda Türkiye 1´inciliğini elde etti.
IPARD-2 LANSMANI YAPILDI
IPARD-2 LANSMANI YAPILDI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, IPARD-II programını, düzenlediği törenle tanıttı.
İŞSİZLİK ORANI %10,5!
İŞSİZLİK ORANI %10,5!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Ekim ayı işgücü istatistiklerini yayımladı. Yapılan açıklamada, ülkemizdeki işsizlik oranının %10,5 olduğu belirtildi.
İŞVEREN DESTEĞİ AZALTILDI
İŞVEREN DESTEĞİ AZALTILDI
Hükümetin asgari ücret artışı yapmasının ardından işveren desteğinde değişiklik yapıldı. Aylık 110 TL olan işveren desteği, 100 liraya düştü.
ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Aralık ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.
İŞYERİ İHALESİ YAPILDI
İŞYERİ İHALESİ YAPILDI
Belediye Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan sebze ve meyve halinde yer alan iş yerleri, kiralama usulüyle ihaleye çıkarıldı.
YAKLAŞIK MALİYETİ 18 MİLYON TL
YAKLAŞIK MALİYETİ 18 MİLYON TL
Belediye Başkanlığı tarafından kurum bünyesinde 3 yıl boyunca istihdam edilecek 210 personelin hizmet alım ihalesi yapıldı.
2016 YILI HAZIRLIK BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ
2016 YILI HAZIRLIK BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ
Muş İl Genel Meclisi Kasım ayı meclis toplantılarının son oturumunda İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği´nin 2016 yılı hazırlık bütçesi masaya yatırıldı.
Muş Ovası Gazetesi
15.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Allah`a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.

Bediüzzaman Said Nursi
1394 Ulu? Bey`in do?umu
2006 Dünya Su Günü, Mart dokuzu so?u?u ve f?rt?nas?.