Kavurma Geleneği Köylerde Sürdürülüyor
Muş´un köylerinde yaşam sürdüren vatandaşlar, yaklaşan kış mevsimi öncesinde yıllardır sürdürdükleri kışlık kavurma geleneğini devam ettiriyor.
Tarih: 14.11.2019 05:38:00

 

 

Muş´ta özellikle köylerde yaşam sürdüren vatandaşlar tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda kış mevsimi öncesinde sürdürülen kışlık kavurma geleneği devam ediyor.

Kent merkezine bağlı Karabey Köyü Kamış Mezrası´nda yaşam sürdüren vatandaşlar, kışın tüketecekleri kavurmanın hazırlıklarına başladılar. İmkanı olan hemen hemen her evde yapılan kavurma için hazırlıklar, sabahın erken saatlerinde başlıyor. Hazırlanan etler, ilk olarak meşe odununun ateşine konulan büyük kazanlara dolduruluyor. Daha sonrasında tuz eklenerek kazanların kapağı kapatılırken, kendi yağında yaklaşık bir saat kızgın ateşte pişirilen et, suyu çekilinceye kadar haşlanıyor. Kazanın dip tutmaması için belli aralıkla etler tahta çubuklarla karıştırılırken, iyice kıvama geldikten sonra kaplara dolduruluyor ve kazanın dibinde kalan kızgın yağlar ise hazır kavurmanın üzerine boca ediliyor. Bu çerçevede et parçalarının arasında giren yağlar, boşluk oluşturmayacak şekilde doldurulurken, kavurma donduktan sonra kış aylarında tüketilmek üzere muhafaza ediliyor.

Kamış Mezrası sakinlerinden Menduh Demir, yılbaşı itibari ile tüketmeye başlayacakları kavurmaları yaklaşık 5 ay tüketeceklerini belirterek, “Sabah erken saatlerde kalktım kavurma için daha önce belirlediğimiz hayvanları ayırdım. Ve kesim işine başladık. Bu işlemimiz yaklaşık 2 gün sürecek. Biz her sene 11. ayda kavurma yapıyoruz. Bu ayda artık havalar soğuduğu için biz bu ayda kavurma yapıyoruz. Kavurma kış erzakıdır. Kışlık kavurma keçi, koyun veya dana etinden yapıyoruz. Kavurma yapmanın bir kaç yöntemi olsa da sonuç aynıdır. Kavurmayı hayvansal yağ ile kavuruyoruz. Kışlık kavurma yapmanın ölçüsü, ihtiyacımız kadar et ve bu eti kavuracak miktarda iç yağı, ya da kuyruk yağı kullanıyoruz.  Ben bu sene 6 tane keçi kestim. Kavurmamızı yemekte kullanmak için yapıyoruz. Kavurma içerisindeki yağ oranını biz kendimiz ayarlıyoruz, biz istediğimiz miktarda kuyruk yağı veya iç yağı kullanabiliyoruz. Yaptığımız kavurmaları ağzı sıkıca kapatılmış kaplarda muhafaza ediyoruz. Mümkün mertebe soğuk ortamlarda muhafaza ediyoruz. Yaptığımız birçok yemekte kullanıyoruz. Kavurmaları ortalama 5 ay tüketiyoruz.  Kasım gibi kavurma yapıyoruz Nisanın ilk haftasına kadar tüketiyoruz. Bazen bu tarih değişiyor” dedi.

“Büyük Dedelerimizden Kaldı”

Kavurma yapma kültürünün büyük dedelerinden kaldığını söyleyen bir diğer vatandaşlardan Rahmetullah Güngör ise, “Ben bu sene 5 keçi birde koyun kestim kalabalık bir nüfusum var. Kavurma yapma kültürü artık yerleşmiş durumda zengin fakir herkes gücü kadar kavurma yapar. Kemik ve eti kesinlikle ayrı kaynatıyoruz. Kuşbaşından biraz daha büyük bir hacimde doğradığımız etleri tencereye koyuyoruz. Şömine ateşi düşük ısı konumuna getiriyoruz ve tencere kapağı kapatıyoruz. Etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar eti kaynatıyoruz. Bu süre etin durumuna göre, kaynama süresi 100 ile 120 dakika arasında olabilir. Tencerede su tamamen bitinceye kadar et kavuruyoruz. Ardından, üzerine eritilmiş kuyruk yağı ilave ederek karıştırıyoruz. Etin pişme durumuna göre,  et 5 ila 10 dakika arası kavurup şömineden alıp saklama kabına bastırılarak koyuyoruz. Saklama kabı ağzı açık olarak, etler tamamen soğuyuncaya kadar bekletiyoruz.  Ardından, tencerede kalan yağı kavurmanın üzerini kapatacak şekilde doldurup saklıyoruz. Bir müddet sonra kavurmamızı açıp tüketmeye başlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kahvaltılarda Vazgeçilmezimizdir”

Dondurularak muhafaza edilen kavurmaların, özellikle kış mevsiminde kahvaltıların vazgeçilmezi haline geldiğini aktaran Mustafa Demir de, “Bizde, koyun ve keçi etiyle kavurma yapmak çok fazladır. Uzun müddet dayandığından, yolculukta ve yemeklerde kullanıyoruz. Kuru olarak yapılan bu kavurmaları, soğuk dahi yenilebilir özellikle kahvaltılarda vazgeçilmezimizdir.  Isıtarak ve içine iki yumurta da kırılarak ta yiyoruz. Kavurma etleri; sonbaharda, kışlık olarak hazırlanır. Eskilerde kışın şehre ulaşmak imkânsız gibi bir şeydi. Kavurma o zamanlarda hazır bir yiyecek olarak hazırda bekletilirdi. Özelikle misafir yemeği olarak bilinirdi. Kışın bir misafir geldiğinde onu güzel ağırlayabilmek için babalarımız dedelerimiz onlara kavurma ikram ederlerdi. Keçi veya koyun kesmek mümkün değildi çünkü kış mevsiminde hayvanlar zayıf hem de gebe olurlardı. Bunun için kavurma eti en önemli misafir yemeği konumuna gelmiş durumda.  Bizde bu kültürü devam ediyoruz. Ben bu sene 5 tane keçi kestim. Tahminimce bu kavurmalar bize Nisan ayının başına kadar yetecek” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçesinde bulunan termal sularda incelemelerde bulundu.
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen ‘İlahiyat Vizyon Programı´na katıldı.
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde görevli gençlik liderleri ile gönüllüler, “Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında, ziyaret ettikleri okulda kitap kritiği etkinliklerini sürdürüyor.
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Eralanı Köyü İlk ve Ortaokulu ile Eğirmenç Köyü İlkokulu´nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencilere yönelik etkinliklerine devam ediyor.
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ve Genç Memur Sen´in; “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik” düsturuyla hayata geçirdikleri “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” start aldı. Başlangıcı yapılan proje kapsamında, öğrencilere kitaplar dağıtıldı.
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin atamalarının tercihleri esas alınarak yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri yönünde düzenleme yapılmasını talep etti.
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, ilçedeki yerel ve ulusal basın temsilcilerini ziyaret etti.
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), geride bıraktığı üç yıl içerisinde ziyaret ettiği okullarda eğitim-öğretim gören ihtiyaç sahibi 6 bini aşkın öğrencinin, gönlüne dokunmayı başardı.
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yaptığı değerlendirmesinde, “gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın ve hakları uğruna verdiği mücadelelerinin farkında olarak, tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) külliyesinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Kapalı Spor Salonu´nda ve Muş Beyaz Saray Alışveriş Merkezi´nde (AVM) çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Her Bağış Yeni Bir Umut” paneli düzenlendi.
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy okulu öğrencileriyle bir araya gelerek hem eğlendirdi, hem de kırtasiye malzemesi dağıttı.
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, sağlık tesislerinin çoğunun döner sermaye ödeyemez hale geldiğini aktararak, “Miadını dolduran mevcut döner sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir” dedi.
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
Kentte maddi durumu iyi olmayan, ihtiyaç sahibi ailelerin günlük ekmek ihtiyaçlarını giderebilmek noktasında “Askıda Ekmek Projesi” başlatan bir işletmeci, kampanyasını sürdürüyor.
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Muş´ta etkili olan kar, fırtına ve tipi nedeniyle yer yer kar kalınlığının 2-3 metreye ulaşması nedeniyle kapanan 30 köy yolu, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yeniden ulaşıma açıldı.
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Korkut İlçesi´ndeki ilkokullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler arasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Fıkraları Canlandırma Yarışması, başarılı bir şekilde tamamlandı.
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerle bir araya geldi.
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
Hayvancılık konusunda pilot devlet üniversitesi olan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), kent merkezine bağlı köylerde süt üreten kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına start verdi.
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Muş´un İlçe Bulanık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılan Aile Eğitim Destek Merkezinde çalışan kadın kursiyerler, kimsesiz çocuklar için bez bebek ürüyor.
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´da yaşanan zulme sessiz kalmayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (Bem-Bir-Sen) Muş Şubeleri, ortak yazılı basın açıklamasında bulundu.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hiddet, azgın bir ata benzer, haline bırakılırsa kendi ateşiyle yıpranır.

Shakespeare
1921 Kilisin Kurtuluşu
1941 Japonya`nın ABD`ne Pearl Harbour Baskının
2006 İnsan Hakları Haftası