İstihdam Alanlarından Faydalanıyorlar
Muş´ta, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından desteklerin sağlandığı istihdam alanlarından, en fazla kadınlar faydalanıyor.
Tarih: 23.11.2019 06:44:18

 

2018 yılı çalışmaları kapsamında; istihdamda yalnız kendi grubunda değil, iller içerisinde %137 oran ile Türkiye birincisi olan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürlüğü, sunmuş olduğu hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürüyor.

İş arayanlara, iş ve meslek danışmanlığı yapan İŞKUR, büyük bir başarıyla geride bıraktığı 2018 yılında, 14 bin 438 iş arayan vatandaşın müracaatını almıştı. Ayrıca, özel sektör işbirliğinde açılan kurslarla, meslek sahibi olan erkek ve kadın iş arayanların istihdamını sağlayan İŞKUR, faaliyetlerini bu yılda kesintisiz olarak sürdürürken, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılını da başarıyla kapatmayı hedefliyor.

İŞKUR Muş İl Müdürlüğü tarafından sağlanan desteklerle, kentteki istihdam alanlarından en fazla kadınlar faydalanıyor. Dezavatajlı gruplara yönelik kentte açılan kurslarla meslek sahibi olan kadınlar, fabrikalarda istihdam ediliyor. 19 adet tekstil fabrikasının bulunduğu Muş´ta, yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı ve bunlardan bin 300´ünün kadınlar olduğu kaydedildi. 

Tekstil Firması Sayısı 19´a Ulaştı

2015 yılında 2 adet olan tekstil firması sayısının bugün 19´a ulaştığını aktaran Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, “2015 yılında Muş´ta 2 tane tekstil firmamız vardı. Biz bunu arttırabilmek için il dışında tekstil işiyle uğraşan işverenlerimizi ziyaret ettik, onları Muş´a davet ettik. Muş´ta şuanda 19 tane tekstil firmamız var. Bu 19 tekstil firmasında ortalama iki bin insan çalışmaktadır. Bununda ortalama bin 200, bin 300 tanesi kadınlardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.  

Dezavantajlı gruplara özellikle önem verdiklerini belirten Müdür Taylan, “Kadınlarımızın bir iş sahibi olması, biraz daha rahat etmeleri; hem aile bütçelerine katkı sağlıyor, hem de istihdamı arttırıyor. Bir kadının çocuğunu okula gönderirken vereceği harçlık, çok önemlidir. Bizlerde bunu yapmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımızda da istihdamı daha da çok arttırmak için dezavantajlı gruplara biz özellikle önem veriyoruz. Bu sene açtığımız kursların on tanesinde, yalnız kadınlara özgü kurslar açtık. Bizim kurslarımız ki çok daha fazladır. Bu sene toplamda 909 kişilik bir kursumuz açıldı. Bunun ortalama yüzde 60´ı kadınlara özgüdür. Biz bu mesleklerde daha çok kurs açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İş Arayanlar İstihdam Ediliyor

“Muş Çalışma ve İş Kurumu; 2019 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık ve benzeri mesleklerde, eski hükümlü, engelli ve tüm vatandaşlarımıza yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 909 kişiye istihdam alanı oluşturmuştur. Kurs süresi boyunca genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlamıştır” diyen Müdür Taylan, öte yandan açılan kurslarla meslek sahibi olan erkek ve kadın iş arayanların, istihdam edildiğini aktardı.

Muş´ta en büyük sıkıntının mesleksizlik olduğuna dikkat çeken Müdür Taylan, “İlimizin en büyük sıkıntısı mesleksizliktir, bir mesleğin olmayışıdır. Mesleksizlik sorunu hem işverenlerimizin yetişmiş eleman sıkıntısına, hem de vatandaşlarımızın işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Biz de bu mesleksizliği giderebilmek adına farklı mesleklerde, meslek edindirme kursları açmaktayız. 2019 yılı içerisinde 14 tane İstihdam garantili meslek edindirme kursu açtık. Bu kurslardan 247´si erkek ve 245´i kadın olmak üzere toplamda 492 katılımcıya istihdam olanağı sağlandı. 7 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldı. Bu kurslardan kadınların iş gücü piyasasına katılımını önemseyerek, 145 kadın katılımcıyı faydalandırdık. Özel politika gerektiren mesleklerde 10 tane kurs açtık, bunda da 272 katılımcı faydalandırıldı” dedi.

İŞKUR´un Vizyon ve Misyonu

Son olarak İŞKUR´un vizyon ve misyonundan söz eden Taylan, “Kurumumuzun vizyonu; işgücü piyasası politikalarında belirleyici, işsizlikle mücadelede etkin ve yenilikçi, akılcı, sürdürülebilir ve kapsayıcı tedbirlerle istihdamı artırıcı kamu istihdam hizmetleri alanında uluslararası düzeyde lider bir kurum olmak. Misyonu ise; etkin bir işgücü piyasası bilgi sistemi aracılığıyla piyasanın ihtiyaçlarını tespit edip, bu doğrultuda işgücü arz ve talebini eşleştirmek, işgücü programları yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak ve artırmak, mesleki becerileri geliştirmek, işini kaybedenlere geçici gelir desteği sağlamak ve istihdama ilişkin tedbirleri sosyal diyalog içerisinde geliştirmek ve gerçekleştirmek” ifadelerini kullandı.

Kapasitenin 100´ün Üzerine Çıkarılması Hedefleniyor

İki yıl önce Muş´ta kurduğu tekstil atölyesinde 80 kişiye istihdam sağlayan Umut Tekstil sahibi Sinan Demirel ise, “2002 yılından beri İstanbul´da tekstil atölyemiz vardı. Orada işletmemize devam ediyorduk. 2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve İŞKUR genel müdürümüzün istihdama yönelik, memlekete dönüş projesi kapsamında kendi memleketimize geldik. 2017 yılında geldiğimizde, 15 arkadaşımızla başladık. Şuanda 80´in üzerinde çalışan arkadaşımız var. Daha çok kadına yönelik istihdam çalışmalarımız devam ediyor. Kadın arkadaşlarımızın el temizliği, el becerileri, çalışmaları daha temiz, daha cazip geliyor. Hedefimiz bu programı daha da yükseltmek. 80 olan kapasitemizi, 100´ün üzerine çıkarmaktır” sözlerini kullandı.  

Elde Edilen Kazançla, Aile Bütçesine Katkı Sağlıyorlar

Kentteki tekstil atölyesinde sağlanan istihdamdan faydalanan Zeynep Demir, “İŞKUR tarafından kentte sağlanan desteklerle istihdam alanlarının sayısı arttırıldı. Bunlarda en çok biz kadınların yüzünü güldürdü. İstihdam alanlarından en fazla kadınlar faydalanıyor. Evde oturarak geçirdiğimiz vaktimizi, burada fırsata çevirerek değerlendiriyoruz. İŞKUR´un destek verdiği, biz kadınlar için istihdamın sağlandığı alanlar güvende veriyor. Buralarda yeni yeni arkadaşlıklar kazandık. Çok güzel bir çalışma ortamı var, hep birlikte bir aile gibi bir aradayız. Emeğimizin karşılığı olarak aldığımız, elde ettiğimiz kazanç ile aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Buda bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Bundan dolayı emeği geçen herkese, özellikle İŞKUR´a biz kadınlar için oluşturduğu istihdam alanlarından ötürü teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
493 Bin Çağrının 470 Bini Asılsız
493 Bin Çağrının 470 Bini Asılsız
Muş İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Kontrol Merkezi´ne 11 ay içerisinde düşen 493 bin çağrıdan 470 bininin asılsız çıktığı belirtilirken, yapılan asılsız ihbarlar ‘pes´ dedirtti.
Uluslararası Kısa Film Yarışması Başladı
Uluslararası Kısa Film Yarışması Başladı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından hazırlanan “6. Uluslararası Eğitim Temalı Kısa Film Yarışması” başvuruları alınmaya başlandı.
Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Varto İlçe Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası başlatıldı.
Müdür Tunçel´den Merkez Okullarına Ziyaret
Müdür Tunçel´den Merkez Okullarına Ziyaret
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okullara yönelik sürdürdüğü ziyaretlerine yenisini ekleyerek, Atatürk İlkokulu ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret etti.
Muş´un Projesi, Avrupa Kalite Etiketi Aldı
Muş´un Projesi, Avrupa Kalite Etiketi Aldı
İlimiz Kale İlkokulu öğretmenlerinden Büşra Yazıcı´nın hazırladığı “Haydi Hep Birlikte Açık Havada Öğrenelim” projesi, Diyarbakır´da düzenlenen E-Twinning Bölgesel Konferansı´nda Avrupa Kalite etiketi aldı.
Malazgirt Ziraat Odası´na, Bulut´tan Ziyaret
Malazgirt Ziraat Odası´na, Bulut´tan Ziyaret
AK Parti Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, beraberindeki Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir ile Malazgirt Ziraat Odasını ziyaret etti.
Lahanaları Tezgahta Satışa Çıkardılar
Lahanaları Tezgahta Satışa Çıkardılar
İlimiz Bağlar Mahallesi´nde lahana üretimi yapan çiftçiler, Bingöl, Bitlis, Van, Diyarbakır, Erzurum, Batman ve Hakkâri gibi çevre illere pazarladıklarından arda kalan lahanaları, yol kenarında kurdukları tezgahlarda satışa çıkardılar.
Eğitimlerinin Beşincisi Muş´ta Gerçekleştirildi
Eğitimlerinin Beşincisi Muş´ta Gerçekleştirildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinden oluşan TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından sosyal girişimci adayı gençlere yönelik düzenlenen sosyal girişimcilik eğitimlerinin beşincisi Muş´ta gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Müsabaka Seçmeleri Yapıldı
MŞÜ´de Müsabaka Seçmeleri Yapıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığı´na bağlı Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen 2019-2020 sezonu ‘Okullar Arası Müsabaka Seçmeleri´ne Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ev sahipliği yaptı.
MŞÜ, 11 Öğretim Görevlisi Alımı Yapacak
MŞÜ, 11 Öğretim Görevlisi Alımı Yapacak
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesindeki çeşitli fakültelerde çalıştırılmak üzere 11 öğretim görevlisi alımı için ilana çıktı.
Engin´den İmam Hatip Ortaokulu´na Ziyaret
Engin´den İmam Hatip Ortaokulu´na Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Kızılağaç Beldesi İmam Hatip Ortaokulu´nu ziyaret ederek, okulda çeşitli incelemelerde bulundu.
Aliyeva, Bakü´deki Kutlamalara Katıldı
Aliyeva, Bakü´deki Kutlamalara Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi´nin yüzüncü yılı münasebetiyle gerçekleştirilen kutlamalara katıldı.
112 Acil Servis Ekipleri Kışa Hazır
112 Acil Servis Ekipleri Kışa Hazır
Muş´ta 112 Acil Servis ekipleri, çetin kış şartları nedeniyle yolu kapanabilecek köylerde olası durumlara karşı vatandaşlara ulaşmak için göreve hazır durumda bekliyor.
“Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” Semineri
“Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” Semineri
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan´ın katılımıyla “Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” semineri düzenlendi.
Avcı´dan Öğrencilere Temizlik Malzemesi
Avcı´dan Öğrencilere Temizlik Malzemesi
Varto İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Başkanlığı tarafından yatılı bölge ortaokulu öğrencilerine temizlik malzemesi dağıtıldı.
Vali İlker Gündüzöz İnsan Hakları Günü´nü Kutladı
Vali İlker Gündüzöz İnsan Hakları Günü´nü Kutladı
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında, “İnsan hak ve özgürlüklerinin tüm insanlar için eşit ve adil bir biçimde yaşanabildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü´nü kutlarım” dedi.
Vurar´dan ‘İnsan Hakları Günü´ Açıklaması
Vurar´dan ‘İnsan Hakları Günü´ Açıklaması
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
Varto´da Kan Bağışı Kampanyası
Varto´da Kan Bağışı Kampanyası
Türk Kızılay´ı Muş Şube Başkanlığı Kan Bağış Merkezi Müdürlüğü tarafından Varto İlçesi´nde kan bağışı kampanyası düzenlendi.
Müdür Engin, Kursiyerlerle Buluştu
Müdür Engin, Kursiyerlerle Buluştu
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nü ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Motorlu Taşıtlar Direksiyon Eğitimi Kursu´ndaki kursiyerlerle bir araya geldi.
MUŞ İLDER´in Turnuvası Sona Erdi
MUŞ İLDER´in Turnuvası Sona Erdi
Bursa ilinde faaliyet gösteren Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) tarafından, Türk futbolunun yaşayan efsanelerinden biri olan Raşit Zozik adına düzenlenen futbol turnuvası sona erdi.
Minik Futbolcular Milli Takım Yolunda
Minik Futbolcular Milli Takım Yolunda
Muş´un Malazgirt ilçesindeki 1071 Malazgirt Spor Kulübünde top koşturan 14 yaşındaki 3 futbolcu, Van´da yapılacak milli takım seçmelerine katılmaya hak kazandı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) ALPASLAN-1 HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

1754 Sultan Birinci Mahmud!un Vefatı ve Üçüncü Osman`ın Tahta Çıkışı
1995 Türkiyenin Gümrük Birliğine Katılması