“İnsanlar Can Veriyor, Vatanından Oluyor”
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 96´ncı yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programında, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında, “Bugün çevremizde, coğrafyamızda pek çok sıkıntılar var. Emperyal güçler buraları darmaduman etmiş durumda ve Osmanlının, ecdadın barış getirdiği ve barışla yönelttiği bu coğrafyalarda menfaat uğruna insanlar can veriyor, vatanından oluyor” dedi.
Tarih: 30.10.2019 06:42:21

 

 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 96´ncı yıldönümü kutlamaları kapsamında, Orman İşletme Müdürlüğü hizmet binası önünde düzenlenen kutlama töreninde, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 29 Ekim tarihinin öneminden söz etti. Cumhuriyet Bayramı´nın 96´ncı yıldönümü münasebetiyle bir araya gelindiğine vurgu yapan Vali Gündüzöz, “Bu memleket bayram ediyor. Aynı zamanda gözü ve kalbi Türkiye´de olan, geçmişi bir olan bu coğrafyadaki insanlar da bu bayramı emin olun ki bizim gibi kalbinden, içinden kutluyor” dedi.

“İnsanlar Can Veriyor, Vatanından Oluyor”

Çevrede ve coğrafyada pek çok sıkıntıların var olduğuna vurgu yapan Vali Gündüzöz, “Bugün çevremizde, coğrafyamızda pek çok sıkıntılar var. Emperyal güçler buraları darmaduman etmiş durumda ve Osmanlının, ecdadın barış getirdiği ve barışla yönelttiği bu coğrafyalarda menfaat uğruna insanlar can veriyor, vatanından oluyor. Tabi terör örgütlerini de destekleyen çeşitli güçler var. Kendi amaçları doğrultusunda terör örgütlerine belirli amaca yönelik olarak kullanıyorlar. Ama çok şükür ki bugün dünyada Türkiye Cumhuriyeti gibi geçmişi son derece önemli bir miras olarak kullanan ve işte bu mazlum milletlerin hafızasında yer alan bir büyük devlet var ve onun aziz milleti var” şeklinde konuştu.

“Tekemmül Eden Bir Hadisedir”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın bir geçmişinin var olduğunun hatırlatmasında bulunarak, konuşmasını sürdüren Vali Gündüzöz, “Tabi 29 Ekim 1923´te Cumhuriyet ilan edilirken, bunun bir geçmişi var. Bizde demokrasi aslında 23 Nisan 1920´de gelen bir hadise değil, tekemmül eden bir hadisedir. Geçmişte de bunun ayak izleri ebetteki vardır. Bu kültürün içerisinde, bu milletin içerisinde var. Orta Asya´da ki istişare geleneğimiz, bizim Türk İslam medeniyetindeki meşveret geleneği, yine Osmanlının son dönemlerindeki masum meclisleriyle olan seçim geleneği, yine 1854´ten itibaren belediyecilik alanında, belediye meclislerinin oluşturulması ve seçimle halkın temsilcilerini kendi arasından seçmiş olması, ondan sonra 1874, 1908 meşrutiyet dönemleri ki bunlar; işte ulusal düzeydeki parlamentonun kurulması anlamını geliyor ve nihayet 23 Nisan 1920 yani bizim aslında geçmişimizde ve kültürel kodlarımızda her zaman bir demokrasi geleneği ya da en azından demokrasinin inşa edilebileceği bir zemin mevcuttur. 23 Nisan 1920´de yokluklar içerisinde yedi düvelin tepemize bindiği bir noktada biz, yeniden hür bir devlet, hür bir millet ortaya koyduk ve bu rejimin adı 29 Ekim 1923´te Gazi Mustafa Kemal ve onun aziz dava arkadaşları tarafından konuldu” diye konuştu.

“Bu Millet Her Türlü Zorluğa Dayanabilecek Bir Kudrette”

“Tabi bu millet her zaman naif bir millet, cesaretli bir millet ve zorluklara göğüs gerebilen bir millet” diyen Vali Gündüzöz, “Avrupa´da şimdi 3-5 bin tane göçmen oluyor, geliyor ve sistemlerinde kriz oluyor. Millet ayaklara kalkıyor. Bugün Türkiye´de 5 Milyon düzensiz göçmen var. 3,5 Milyonu, 3 Milyon 600´ü Sürüyeli ama bu millet o kadar naif, o kadar ince bir millet ki bunlara sahip çıkıyor. Sonuç itibariyle bu millet her türlü zorluğa dayanabilecek bir kudrette, onun için gücümüz bu. Bizim yakın coğrafyamızda işte Irak´ı, Suriye´yi diğer ülkelere karıştırıyorlar ama ne; petrole konmak. Amaç ne çeşitli maddi menfaatler elde etmek ama bu millet tüm bu zorluklara rağmen yine ayakta ve her türlü zorluğa rağmen de direnci son derece yüksek. Bakın 15 Temmuz gibi bir şey Avrupa ülkelerinin birinde olsa bugün devlet falan kalmaz. Ama o gün bir iki saat içerisinde bu memleket tekrar ayağa kalkıyor milletiyle, çocuğuyla, genciyle ayağa kalkıyor. Bu çok önemli bir özellik. Bu Muş´ta da aynı, İstanbul´da da aynı, Eskişehir´de de aynı, Türkiye´nin her tarafında da aynı. Demek ki bizim kültürel kodlarımızda yazılı olan bir birlik ve beraberlik, dayanıklılık şuuru var. Şunu belirtmek gerekir ki; bu millette, Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle uğraşılacaktır. Neden; çünkü yüce dağların başında pus hiç eksik olmaz. Biz öyle bir muz cumhuriyeti olsaydık, emin olun bizimle öyle çok uğraşan olmazdı ama biz, işte bu atadan gelen söze uygun olarak; yüce dağlarız. Yüce dağların başından da hiç pus eksik olmaz. Bizimle uğraşacaklardır, dışarıdan uğraşacaklardır, içeride onların müttefik koalisyon kurdukları hainler her zaman olacaktır ama bu aziz millet onlara dün olduğu gibi bugünde, yarında dersini verecektir” sözlerini kullandı.

Yaptığı konuşmasında son olarak çocuk ve gençlere seslenen Vali Gündüzöz, “Sevgili gençler, sevgili çocuklar; cumhuriyetinize, milletinize, milli ve manevi değerlerinize sahip olun. Sizi kandırmaya çalışan şer güçlere karşı anneleriniz, babalarınızın sözlerini tutun, onları üzmeyin. Bu milletin tarihini iyi bilin ki, geleceği de sizler şekillendireceksiniz. Cumhuriyetimizin 96´ncı yılını tebrik ediyorum, birlik ve beraberliğimizi Alla u Teala daim etsin diyorum ve bu bayrak gönderden asla inmeyecek, bu ezan minarelerden, semalardan asla susmayacak diyerek sözleri mi bitiriyorum” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnsanlar Veriyor Vatanından Oluyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Altın, Halk ile Fikir Alışverişinde Bulundu
Malazgirt İlçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, bir araya geldiği mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında fikir alışverişinde bulundu.
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
Yozgat´ın Öğrenci Kafilesi Tarihi İlçeyi Gezdi
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Muş´a gelen Yozgatlı öğrenci kafilesi, tarihi Malazgirt İlçesi´ni gezdi.
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
MŞÜ Heyeti, Kongreye Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim üyeleri, Gazi Üniversitesi´nde gerçekleştirilen 2.Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi´ne (UTRAK) katıldı.
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
Kış Mevsimi Öncesi Çocuklar Giydirildi
2009 yılından bu yana kentte kesintisiz olarak faaliyet yürüten Umut Kervanı (İnsani Yardım Vakfı) Muş Şubesi, kış mevsimi öncesinde başlattığı “Yetim Giydirme Projesi” kapsamında, yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların giyim ihtiyacını giderdi.
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
Gençlik Merkezi´nde Ara Tatil Yoğunluğu
18 Kasım 2019 Pazartesi günü başlayan ve 22 Kasım 2019 Cuma günü sona erecek olan 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilinde, Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi, gençlerin mekanı haline geldi.
Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim ve özel eğitim kurum müdürlerine yönelik düzenlenen toplantıda, Taşımalı Eğitim ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları işleyişi hakkında değerlendirme yapıldı.
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
TÜGVA Saldırıları Protesto Etti
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciliği, kentte düzenlediği basın açıklamasıyla Gazze´ye yönelik artan saldırıları protesto edip, bölgede verilen 34 şehidi andı.
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
YBO Öğrencilerinden Çevre Temizliği
Varto İlçesi´ndeki Yatılı Bölge Okulu´nun (YBO) Çevre Kulübü üyesi öğrencileri, çevre temizliği kampanyası başlattı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
1920 Mardi`nin Kurtuluşu
1944 İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
2055 Sanayi Haftası