İLİMİZ EKONOMİSİ İŞ-KUR´LA BÜYÜYOR
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü, ilimizde faaliyette bulunan işyerlerine verdiği desteklerle il ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. İlimize tarihinde ilk defa grup birinciliğini getiren İş-Kur; meslek edindirme kursları, toplum yararına programlar, istihdam garantili kurslarla işveren ve çalışana destekte bulunmaya devam ediyor.
Tarih: 26.1.2016 07:16:37

 

Bilecik, Erzincan, Çankırı, Burdur, Ağrı, Yalova, Nevşehir, Bartın ve Artvin illerinin bulunduğu grupta genel performans değerlendirmesinde 2015 yılı birincisi olmayı başaran İş-Kur Muş İl Müdürlüğü, 2016´ya umutla bakıyor. Kurum idareci ve personellerinin mesai mefhumu gözetmeksizin ortaya koyduğu çalışmalar sayesinde özel sektörden alınan açık iş sayısı, işe yerleştirilen sayısı, ziyaret sayısı, görüşme sayısı, kursiyer sayısı, işbaşı eğitimleri katılımcı sayısı, girişimcilik kursiyer sayısı, grup görüşmeleri ve eğitimleri sayısı ile eğitim kurumları ziyaretleri sayılarında hedeflerin çok üstüne çıkmayı başaran il müdürlüğü, hem işverene hem de işsizlere umut kapısı oluyor. Sanayileşme oranının çok az olduğu ilimizde önemli bir misyon üstlenen İş-Kur, İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, İş ve Meslek Danışmalığı Servis Şefi Erkan Akın, idareci ve personelleriyle birbirinden önemli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

 

İş-Kur´un 2015 Yılı Karnesi

2014 yılında grup 4´üncüsü, 2015 yılında ise grup 1´incisi olan İş-Kur, 2015 yılı itibariyle 14 bin 362 başvuru aldı. Kuruma kayıtlı 16 bin 780 işsiz sayısının 9 bin 399´unu erkekler, 7 bin 381´ini ise kadınlar oluşturdu. 2015 yılı işe yerleştirmede 20´si kamu, 3 bin 417´si ise özel sektöre olmak üzere toplamda 3 bin 437 kişinin istihdamı İş-Kur Muş İl Müdürlüğü tarafından sağlandı. İstihdam garantili 1 kursla 78 kişi, istihdam garantisiz 11 kursla 229 kişi, özel politika 19 programla 444 kişi, engellilere yönelik 1 kurs 15 kişi, girişimcilik 2 programla 237 kişi, iş başı eğitim programı (İEP) 267 programla 613 kişi, UMEM 6 programla 233 kişi genel toplamında 307 programla bin 849 kişinin katılımı sağlandı. 2015 yıllarında Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) Muş merkez ve bağlı ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşlara beden işçisi 3-9 aylık, sigortalı, asgari ücretle, geçici istihdamı sağlamak amacıyla 4 bin 895 katılımcı faydalandı. 2014 yılından 2015 yılına sarkan TYP katılımcı sayısı 2 bin 100, 2015 yılında TYP 4 bin 895, diğer tüm program/kurslarda bin 849, işe yerleştirmede 3 bin 437 kişi olmak üzere genel toplamda 12 bin 281 vatandaş yine kurumdan faydalandı.

 

“Amacımız ilimizi kalkındırmak, hizmeti halkımızın ayağına götürmektir”

İş-Kur Muş İl Müdürlüğü´nce çeşitli kurs ve eğitimlerle destek verilen Barco Tekstil Firması´nı ziyaret eden İş-Kur Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alınan Türkiye 1´inciliği ve firmalara verilen desteklerle ilgili bir açıklamada bulundu. Nihai amaçlarının ilin ekonomisini kalkındırmak olduğunu vurgulayan Taylan:“Muş Çalışma İş-Kur İl Müdürlüğü´nün 2015 yılı çalışmaları sonucunda grubumuzun birincisi olduk. Bize genel müdürlüğümüz tarafından söylenen 9 tane hedefin tamamını yüzde yüz başarıyla tamamladık. Bu başarının sonucunda geçen Pazar günü Sayın Bakanımızın elinden grup birinciliği plaketimizi almış olduk ve buda içinde olduğumuz tesisten fark ediliyor ki Muş´ta yalnız bu değil bunun gibi tüm işyerlerinde İş-Kur´un katkıları vardır. Bu işyerimiz açıldığı günden, 2009 yılından bugüne kadar belki 13 farklı programla hep desteklendi ve halende işbaşı eğitim programlarıyla, UMEM kurslarıyla desteklenmektedir. Bölgemizde ve ilimizde bu tür işyerlerini desteklemeye devam edeceğiz. Bölgenin ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla. Çünkü amacımız ilimizi kalkındırmak, hizmeti halkımızın ayağına götürmektir” şeklinde konuştu.

 

 

“İki binin üzerinde eleman yetiştirdik”

İş-Kur destekleri olmadan kalifiye eleman alt yapısını oluşturamayacaklarını vurgulayan Barco Tekstil Firması Yetkilisi Metin Akaydın, İstanbul merkezli firmalarının 2009 yılından bu yana İş-Kur imkânlarından yararlandığını ifade etti. Avrupa´ya spor malzemesi üreten firmalarında şu ana kadar iki binden fazla eleman yetiştirdiklerini kaydeden Akaydın: “Biz 2009 yılında İstanbul merkezli olarak çalışıyoruz, 2009 yılından beri burada hizmet vermeye çalışıyoruz. Hizmetlerimizin arasında aktif profesyonel spor giyim üzerine yüzde yüz Avrupa´ya ihracat olarak çalışıyoruz. Başladığımız günden bugüne kadar İş-Kur destekli çalışıyoruz. Zaman zaman İş-Kur´un açmış olduğu programında olan bütün eğitim kurslarından yararlandık. İş-Kur´un açmış olduğu bu kurslardan yararlanarak biz bu alt yapıyı oluşturabildik. İş-Kur destekli olmasaydı burada kalifiye eleman olarak bir alt yapı oluşturmamız mümkün değildi. İş-Kur´dan yararlandığımız hemen hemen iki binin üzerinde eleman yetiştirdik biz burada. Yetiştirdiğimiz kalifiye elemanlar burada bir alt yapı oluşturdu. Yetiştirdiğimiz elemanların şu an çeşitli atölyelerde hizmet verdiğini de biliyoruz. Yaklaşık 500 personel çalıştırıyoruz. Avrupa´da Almanya ağırlıklı, İtalya, Fransa, Hollanda ağırlıklı yüzde yüz Avrupa ağırlıklı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

25 Personel İş-Kur Destekli Çalıştırılıyor

İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan ve İş ve Meslek Danışmalığı Servis Şefi Erkan Akın, bölgemizin önemli plastik fabrikalarından olan Muş Plastik Firması´na bir ziyarette bulundular. Burada Muş Plastik Firması Yetkilisi Mahsun Özdemir´den çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Taylan, üreten ve çalışan her işletmecinin yanında olduklarını belirtti. Firmada çalışan 35 personelin 25´ini İş-Kur sayesinde istihdam ettiklerini belirten Özdemir ise 200 yılından bu yana çeşitli destekleme programlarından yararlandıklarını ifade etti. İş-Kur´un personel desteği sayesinde yapmış oldukları tasarrufları makine ve ekipman alımında kullandıklarını, bunun da işletmelerini büyütmede önemli bir avantaj sağladığını kaydeden Özdemir: “Firmamız 1998 yılında kurulmuş bir firma. 2000 yılından beri plastik gıda ambalajı sektöründe hizmet vermekteyiz. Şu anda 35 tane çalışanımız var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki bütün gıda firmalarına plastik gıda ambalajı üretiyoruz. 35 tane çalışanımızın 25 tanesini son 5 yıl içerisinde altışar aylık, yılda iki periyot şeklinde İş-Kur üzerinden işbaşı eğitim programı ve meslek edindirme kursları üzerinden almış bulunmaktayız. Çalıştırdığımız 35 tane işçinin 25 tanesini sürekli İş-Kur üzerinden ve İş-Kur´un destekleriyle alıyoruz. Aldığımız işçilerin 6 ay boyunca maaşlarını ve sigortalarını İş-Kur karşılamaktadır. Altı ay bittikten sonra biz kendi sigortamıza alıyoruz ve maaşlarını düzenli olarak biz yatırıyoruz. İş-Kur´un gerçekten bizim fabrikamızdaki katkısı çok büyük çünkü altı ay boyunca karşıladığı maaşı ve sigortası bizde, bize vermiş olduğu destekle o desteği makine ve ekipman alımında kullanıyoruz. Hammadde alımında kullanıyoruz. Dolayısıyla İş-Kur´un bu desteği gelişmek isteyen bütün firmalar için çok mükemmel bir destek oluyor. Bu İş-Kur´dan aldıkları destekle firmalarını hem büyütme hem pazar genişletme açısından ve geleceğe yönelik çok büyük hedefler amaçlamaktayız. Gerçekten İş-Kur ile çalışmak çok büyük bir ayrıcalıktır ve çok büyük bir ticari kazanç getirmektedir. Bunda sonra alacağımız makinelerde, çalıştıracağımız işçilerin işbaşı eğitim desteklerinin bir yıla çıkmasından dolayı bizim için çok çok büyük bir avantaj ve büyük bir kazanç sağlamış olacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İLİMİZ EKONOMİSİ BÜYÜYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KOSGEB 6,5 MİLYON LİRA DESTEK VERDİ
KOSGEB 6,5 MİLYON LİRA DESTEK VERDİ
İlimiz ekonomisinin ilerlemesinde kuşkusuz kalkınma ajanslarının payı çok fazla. Bu kalkınma ajansları arasında olan KOSGEB, bugüne kadarki 6,5 milyon TL´lik destekle ilimiz ekonomisini şaha kaldırmış durumda.
EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK
Türk tütünüyle ilgili bir açıklamada bulunan Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünün ekonomik açıdan önemli bir değer olduğunu vurguladı.
AVRUPA´YA İHRACAT DEVAM EDİYOR
AVRUPA´YA İHRACAT DEVAM EDİYOR
Vali Seddar Yavuz´un destekleriyle bir süre önce Almanya´ya ihracata başlayan Biltaş Beton firması, ihracat pazarını genişletmeyi hedefliyor.
OSB´DE İNCELEMELERDE BULUNDU
OSB´DE İNCELEMELERDE BULUNDU
Muş Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret eden Vali Seddar Yavuz, üretim tesislerinde yaptığı incelemelerde yatırımcılarla bir araya geldi.
GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL DESTEK
GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL DESTEK
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muş İl Müdürlüğü tarafından KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı´nın tanıtımı yapıldı. Program kapsamında gerekli şartları sağlayan işletmelere 300 bin TL geri ödemesiz hibe desteği verileceği açıklandı.
İHRACATA YELKEN AÇTILAR
İHRACATA YELKEN AÇTILAR
Malazgirt İlçesi´nde giderek artan tarım aletleri imalatçıları, bazı sorunlara rağmen hedef büyüterek ihracata yöneldi.
KAYIT DIŞI İSTİHDAM ANLATILDI
KAYIT DIŞI İSTİHDAM ANLATILDI
Muş Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü´nde kayıt dışı istihdam konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.
TOPLAM BÜTÇE 170 BİN AVRO
TOPLAM BÜTÇE 170 BİN AVRO
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)´nın Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında hazırladığı ve “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” kategorisinde başvurusunu yaptığı projeye destekleme çıktı.
BÜYÜK PROJE HAYAT BULUYOR
BÜYÜK PROJE HAYAT BULUYOR
Muş Valiliği tarafından hazırlanan Tekstil Kent Projesiyle ilgili Sungu Beldesi´nde açıklamalarda bulunan Vali Seddar Yavuz: “İlimizde Tekstil Kent Projesi için alt yapı çalışmalarımız sürmektedir” dedi.
TÜFE YÜZDE 7,41 ARTTI
TÜFE YÜZDE 7,41 ARTTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2015 yılı Aralık ayı verilerine göre, ilimizin de içinde bulunduğu TRB2 Bölgesi´ne TÜFE oranı yüzde 7,41 arttı.
DAKA DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
DAKA DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), bölgesel kalkınma adına büyük önem arz eden 2016 Yılı Teknik Destek Programı´nı ilan etti.
SÖZLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI
SÖZLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından 2015 yılında yürütülen 3 mali destek programının sözleşme süreçleri sona erdi.
İHRACATA VALİLİK DESTEĞİ
İHRACATA VALİLİK DESTEĞİ
İlimizde doğal taş kesimi ve işlemeciliği yapan Biltaş Beton Firması´na Vali Seddar Yavuz ihracat desteği verdi.
İŞ-KUR GRUBUNDA 1. OLDU
İŞ-KUR GRUBUNDA 1. OLDU
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Muş İl Müdürlüğü, genel performans değerlendirmesinde grubunda Türkiye 1´inciliğini elde etti.
IPARD-2 LANSMANI YAPILDI
IPARD-2 LANSMANI YAPILDI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, IPARD-II programını, düzenlediği törenle tanıttı.
İŞSİZLİK ORANI %10,5!
İŞSİZLİK ORANI %10,5!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Ekim ayı işgücü istatistiklerini yayımladı. Yapılan açıklamada, ülkemizdeki işsizlik oranının %10,5 olduğu belirtildi.
İŞVEREN DESTEĞİ AZALTILDI
İŞVEREN DESTEĞİ AZALTILDI
Hükümetin asgari ücret artışı yapmasının ardından işveren desteğinde değişiklik yapıldı. Aylık 110 TL olan işveren desteği, 100 liraya düştü.
ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Aralık ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.
İŞYERİ İHALESİ YAPILDI
İŞYERİ İHALESİ YAPILDI
Belediye Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan sebze ve meyve halinde yer alan iş yerleri, kiralama usulüyle ihaleye çıkarıldı.
YAKLAŞIK MALİYETİ 18 MİLYON TL
YAKLAŞIK MALİYETİ 18 MİLYON TL
Belediye Başkanlığı tarafından kurum bünyesinde 3 yıl boyunca istihdam edilecek 210 personelin hizmet alım ihalesi yapıldı.
2016 YILI HAZIRLIK BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ
2016 YILI HAZIRLIK BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ
Muş İl Genel Meclisi Kasım ayı meclis toplantılarının son oturumunda İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği´nin 2016 yılı hazırlık bütçesi masaya yatırıldı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Müzik aşkı besteler.

Shakespeare
1773 İkinci Varna Zaferi
1921 Fransız`ların Anadolu`dan çekilmesi