HÜDA PAR, Yasağa Tepki Gösterdi
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Kürtçe tez yazımının yasaklamasına parti olarak tepki gösterdiklerini belirterek, Kürtçe tez yazımına konulan haksız yasağın bir an önce kaldırılması çağrısında bulundu.
Tarih: 8.8.2020 06:31:35

 

 

 

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Kürtçe tez yazımının yasaklamasına tepki göstererek, Kürtçe tez yazımına konulan haksız yasağın bir an önce kaldırılması çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, Dicle Üniversitesi´nin ötekileştirici tavrını kınadı. Parti olarak konuya dair açıklamayı dile getiren Çağlayan, “Genel Sekreterimiz ve Parti Sözcümüz Sayın Şehzade Demir, Dicle Üniversitesi´nin Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Kürtçe tez yazımının yasaklanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İngilizceyi, Arapçayı, Fransızcayı makul görüp Kürtçeye yasak getirmenin, inkâr ve asimilasyonun, ötekileştirmenin beslediği hastalıklı bir yaklaşım olduğunun altını çizen Demir, yasakçı zihniyetin bu güne kadar memlekete kaostan başka bir şey kazandırmadığından ders çıkarılması gerektiğini söyledi. Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Kürtçe tez yazımının yasaklandığına dair yayılan haberler üzerine üniversite yönetimi yaptığı açıklamada Kürt Dili ve Kültürü programının eğitim dilinin,  bölümün açıldığı 2012 yılından beri Türkçe olduğu ifade edilerek İngiliz Dili, Arap Dili, Fars Dili gibi filoloji bölümlerinin tamamında da öğretim dilinin Türkçe olduğu ifade edilmiştir. Oysa 2015 yılında çıkarılan yönetmeliğin ‘Amaç ve Kapsam´ bölümünün 20. Maddesinin 7. Bendinde ‘Öğretim dili Türkçe olan programlarda öğretim gören öğrenciler tezlerini Türkçe savunmak zorundadır. İsteyen öğrenci tezini Türkçenin yanı sıra diğer dillerde de yazabilir.´ Şeklinde bir düzenlemeye yer vererek Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalının tezlerinin Kürtçe yazılabileceğini hüküm altına almıştır. Buna rağmen Dicle Üniversitesi diğer filoloji bölümlerinde farklı dillerde tez yazılmasına izin verirken Kürtçe tez yazılmasını yasaklamıştır. Artuklu ve Bingöl gibi ‘Yaşayan Diller´ enstitülerinin bulunduğu diğer üniversitelerde de Kürtçenin Kurmanci ile Zazaki (Dımılki) lehçelerinde ve diğer dillerde tezler yazılabilmektedir” sözlerini kullandı.

“Kürtlerin Anadilidir”

“İlim ve medeniyet beşiği olması gereken üniversitelerde dile yönelik bu yasakçı tutum, bu ülkenin var olan özgün dinamiklerini okuyamamaktır” vurgusuyla açıklamasını sürdüren Çağlayan, “Bilimsellik, hakkaniyet ve realitelerden uzak bu anlayış, gerçeklerle yüzleşmekten kaçınmak, insani bir perspektif ortaya koyamamaktır. İngilizceyi, Arapçayı, Fransızcayı makul görüp Kürtçeye yasak getirmek, inkâr ve asimilasyonun, ötekileştirmenin beslediği hastalıklı bir yaklaşımdır. Ne acı bir durum ki; ilk günden beri bize karşı emperyalist emellerle ve farklı hesaplarla yaklaşan yabancı ülkelerin dil ve kültürleri okullarımızda ders olarak okutulup teşvik edilirken ülke nüfusunun önemli bir kısmını teşkil eden Kürtlerin diline yasak konulmaktadır. Oysa Kürtçe ülkenin asli unsurlarından olan Kürtlerin anadilidir. Yabancı dil statüsünde değerlendirilmesi dahi büyük bir zulümdür. Devletin sorumluluğu; kendi vatandaşlarına ait bu dili her yönüyle zenginleştirmek ve eğitim dili haline getirmektir. Üniversitelerin bünyesinde açılan Kürdoloji bölümleri önemli bir gelişme olmasının yanı sıra çok yetersiz bir çalışmadır. Bu bölümlerin daha da zenginleştirilip geliştirilmesi insanlarda aidiyet oluşturacak, adalet ve kardeşliği pekiştirecektir. Bu nedenle bu çalışmalar memleketin zararına değil, faydasına olacaktır. Dicle Üniversitesi, Kürtçe tez yazımına koyduğu haksız yasağı bir an önce kaldırmalı, hatta Kürt Dili ve Edebiyatı derslerinin tezlerinin Kürtçe yazılmasını teşvik etmelidir. Yasakçı zihniyetin bu güne kadar memlekete kaostan başka bir şey kazandırmadığından ders çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HÜDA Yasağa Tepki Gösterdi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çelik´ten Depremin Yıldönümü Açıklaması
Çelik´ten Depremin Yıldönümü Açıklaması
AFAD Çalışanları Sendikası (AFAD-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi´nin 21´inci yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Eğitim-Bir-Sen, Kentte Yetkili Sendika
Eğitim-Bir-Sen, Kentte Yetkili Sendika
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş İl Başkanı Mahir Barışan, Eğitim-Bir-Sen olarak il genelinde 3 bin 224 üyeyle yetkili sendika olma geleneğini sürdürdüklerini açıkladı.
Yaylalar Besicileri Ağırlamaya Başladı
Yaylalar Besicileri Ağırlamaya Başladı
Çetin geçen kış mevsiminden sonra besiciler, havaların ısınmasıyla birlikte zorlu yolculuğun ardından Muş´un yaylalarına dönmeye başladı.
UMADER´den İhtiyaç Sahiplerine Yardım Eli
UMADER´den İhtiyaç Sahiplerine Yardım Eli
Uluslararası Mazlumların Derneği (UMADER) Muş İl Başkanı Çetin Temel ile beraberindeki heyet, Ramazan ayı ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam ediyor.
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala Vali Aziz Yıldırım´ın başkanlığında “Okul Güvenliği Toplantısı” yapıldı.
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ve üç gün boyunca süren Uluslararası Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi sona erdi.
Avcı´dan  Gazetemize Özür Ziyareti
Avcı´dan Gazetemize Özür Ziyareti
Ak Parti Muş Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi.
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muş Valiliği ziyaretinin ardından Muş Öğretmenevindeki temel atma ve açılış törenine katıldı.
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunacak.
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindekilerle birlikte Varto´yu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
PKK terör örgütü tarafından Artvin´de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na düzenlenen ve bir şehit verdiğimiz hain saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muş İl Başkanı İsmail Adanur: “Sesimizin daha gür ve güçlü bir sedayla çıkacağına hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun Artvin´de uğradığı silahlı saldırı nedeniyle Belediye Başkanı Feyat Asya, Hasköy Belediye Başkanı Mürsel Özen ve Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık CHP Muş İl Başkanlığı´na geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
PKK Terör Örgütü tarafından Van ve Elazığ´da düzenlenen hain saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK´nın artık içeriden destek alma ihtimali kalmadığını vurguladı.
TBMM´YE SUNDU
TBMM´YE SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, meclis araştırması teklifini TBMM Başkanlığı´na sundu.
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen basın açıklaması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin her an yaşanabileceğini birçok kez dile getirdiklerini belirtti.
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
15 Temmuz askeri darbe girişimine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)´nden ortak tepki geldi.
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş İl Başkanı Şükrü Demir, Fethullah Gülen´in Amerika´dan palazlandığını ve birtakım safsatalarla Türk milletinin kuyusunu kazmaya çalıştığını ifade etti.
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
Muş Valiliği tarafından hakkında önceki gün yapılan açıklamalara yanıt veren HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, kamera kayıtlarının incelenmesi halinde gerçeğin ortaya çıkacağını savundu.
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın yol kontrolü sırasında kendisinin aranamayacağını belirterek aracı görevli personelin üzerine sürdüğü ifade edildi.
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Burcu Çelik Özkan, ifade vermeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan´ın ifadeye çağrıldığını fakat kendilerinin ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etti.
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, hizmet yolunda tembellik etmeden çalışmakta olduklarını vurguladı.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

1520 Yavuz Sultan Selim Hanı`ın vefatı
1922 Emirdağ ve Ezine`nin kurtuluşu.
1980 İran-Irak savaşı başladı