HDP´Lİ COŞKUN, BAKAN SELÇUK´A SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
Tarih: 7.9.2019 05:45:53

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi. Muş ili ve ilçelerindeki köy okullarının ihtiyaçlarını ve eğitim-öğretimdeki aksaklıkları soru önergesinde dile getiren Coşkun, sorularının Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılmasını istedi. Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde eğitim-öğretim alanında ciddi sorunların mevcut olduğunu soru önergesinde vurgulayan Coşkun, “İnsan Hakları Beyannamesi Madde 26´da ‘Her şahsın öğrenim hakkı vardır. İlköğretim mecburidir´ denilmektedir. Anayasa madde 45 (3) temel eğitim, bütün vatandaşlar için zorunludur. 739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 8. maddesinde, ‘Türk Millî Eğitiminin Temel İlkeleri´ arasında “fırsat ve imkân eşitliği” ilkesi yer almaktadır.

İnsan Hakları Beyannamesi ve Anayasa´da eğitimde fırsat ve imkan eşitliği ilkesi belirtmesine rağmen; Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde eğitim ve öğretim alanında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Muş genelinde bulunan köy okulların bakım ve onarıma ihtiyacı vardır. Okullar fiziki yapı ve donanım açısından yetersiz, eğitimde kullanılacak araç gereçlere acil ihtiyaç söz konusudur.

Muş Merkeze bağlı Durugöze İlkokulu, Göl İlkokulu, Köşk İlkokulu ve Eralanı İlkokullarının çevre düzenlemesi, bakım ve onarıma ihtiyaç söz konusudur. Muş´un Varto İlçesinde Zorabat İlkokulu, Kaygıntaş İlkokulu ve Ocaklı İlkokulu gibi birçok köy okulunun çevre düzenlemesinin yapılması, bakım ve onarıma ihtiyacı vardır.

Malazgirt´te Bademözü İlkokulu, Doğantaş İlkokulu, Odaköy İlkokulu ve Yolgözler Yeni İlkokulu duvarları çatlamış, çatısı uçmuş, lavaboları kullanılamaz haldedir. Uyanık Köyü İlKokulu Bahçe Köyü İlkokulu´nda lavabo bulunmamakta öğrencilerin ihtiyaçlarını giderecekleri WC´ler kullanılamaz haldedir. Aktuzla İlkokulu, Güzelbaba İlkokulu, Aslankaya İlkokulu gibi birçok köy okulunun bakım ve onarıma ihtiyacı bulunmaktadır. Hasanpaşa Köyü´nde İmam Hatip Ortaokulu bulunmaktadır. Bu okulu tercih etmeyen aileler çocuklarını ilçedeki başka okullara kendi imkanları ile göndermektedir. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır.

Bulanık´ta Seçme Köyü İlkokulu, Değirmensuyu İlkokulu, Samanyolu Köyü İlkokulu, Altınoluk Köyü İlkokulu, Bostancılar İlkokulu gibi birçok okulun lavabo sorunu bulunmakta, okulların çevre düzenlemesi, bakım ve onarıma ihtiyacı vardır” sözlerine yer verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde Coşkun, “Bu Bağlamda

Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerde bulunan bakım ve onarıma ihtiyacı olan okul sayısı kaçtır? Muş genelinde demirbaş(masa, sandalye ve diğer eğitim araçları) ihtiyacı olan okul sayısı kaçtır? 2018´den bu yana Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne veya bağlı ilçe eğitim müdürlüklerine okulların ihtiyaç ve eksikliklerinin giderilmesi doğrultusunda yapılmış kaç başvuru vardır? Kaç başvuru için çalışma yapılmıştır? 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazırlık olarak Bakanlığınız Muş ili ve Bulanık, Malazgirt, Varto, Korkut, Hasköy İlçelerinde bulunan köy okullarında eksikliklerin giderilmesi için hangi çalışmaları yapmıştır? Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde bulunan okulların çevre düzenlemesi, bakım ve onarım ihtiyaçlarının giderilmesi için Bakanlığınız hangi çalışmaları yapmayı planlamaktadır? Başta fiziki ihtiyaçlar olmak üzere, söz konusu okullardaki ihtiyaç ve eksikliklerin giderilmesi için Bakanlığınız çalışma yapmakta mıdır? 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak olmasına rağmen söz konusu okulların sorunlarının giderilmemesinin nedeni nedir? 2019- 2020 eğitim öğretim yılı için Bakanlığınızın bütçesinden Muş genelinde hangi okullara, hangi kalemlerde, ne kadar harcama yapılmıştır? Hasanpaşa Köyü İmam Hatip Ortaokulu´nun mevcudu kaçtır? Hasanpaşa Köyü´nde ortaokul çağında bulunan kaç öğrenci eğitim öğretimini başka okullarda devam ettirmektedir? İmam Hatip Okulları dışında başka okulları tercih eden öğrencilerin yaşadığı maddi ve manevi mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığınızın çalışması var mıdır? Bakanlığınız tarafından eğitim-öğretim yılı boyunca Muş genelinde okulların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik denetim yapılmakta mıdır?” sorularına yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: COŞKUN BAKAN SELÇUK SORDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE TOPRAĞA VERİLDİ
GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE TOPRAĞA VERİLDİ
Diyarbakır´ın Kulp İlçesi´nde PKK´lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan işçi Sinan Diger (44), memleketi Muş´ta son yolculuğuna uğurlandı.
TANDIR EVİ VE AHIR KULLANILAMAZ HALE GELDİ
TANDIR EVİ VE AHIR KULLANILAMAZ HALE GELDİ
Varto İlçesi´nde meydana gelen yangında, tandır evi ve ahır kullanılamaz hale geldi.
MEB´DEN ZORUNLULUĞUN KALDIRILMASI İSTENDİ
MEB´DEN ZORUNLULUĞUN KALDIRILMASI İSTENDİ
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, mesleki ve teknik eğitim kurumlarındaki öz değerlendirme zorunluluğunun kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı´na müracaatta bulunduklarını belirtti.
HDP´Lİ COŞKUN, FUAT OKTAY´A SORDU
HDP´Lİ COŞKUN, FUAT OKTAY´A SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na (TBMM) partisinin 7 il genel meclis üyesinin görevden uzaklaştırılması ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması istemiyle, soru önergesi verdi.
BULANIK´TA KONTROLLER START ALDI
BULANIK´TA KONTROLLER START ALDI
Bulanık İlçesi´nde 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başlamasının ardından, öğrencilerin sağlıklı, hijyenik, güvenli, yasaların öngördüğü kriterlere uygun şekilde yolculuk yapmaları için öğrenci servislerinin rutin kontroller yapılmaya başlandı.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AŞURE İKRAMI
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AŞURE İKRAMI
İlimizde gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerle adından söz ettiren Beşir Derneği Muş İl Temsilciği, Muharrem Ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ikramında bulundu.
AKTAŞ, DİYARBAKIR´DAKİ SALDIRIYI KINADI
AKTAŞ, DİYARBAKIR´DAKİ SALDIRIYI KINADI
Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Dernek Başkanı Gazi Emrullah Aktaş, Diyarbakır´ın Kulp İlçesi´nde işçileri taşıyan minibüse yönelik yapılan saldırıyı kınadı.
“250 ŞEHİDİMİZ ADINA, 250 KARANFİL”
“250 ŞEHİDİMİZ ADINA, 250 KARANFİL”
Selcen Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması´nın (FETÖ/PDY) darbe girişiminde şehit olan asker, polis ve siviller için "250 Şehidimiz Adına, 250 Karanfil" etkinliği düzenlendi.
SİLAHLARIYLA BİRLİKTE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİLER
SİLAHLARIYLA BİRLİKTE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİLER
İçişleri Bakanlığı, Muş-Diyarbakır-Bingöl üçgeninde yer alan Şenyayla bölgesinde icra edilen operasyonda, 3 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
UYUŞTURUCU OPERASYONU: 2 TUTUKLAMA
UYUŞTURUCU OPERASYONU: 2 TUTUKLAMA
Muş´ta uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 kişi sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak, cezaevine teslim edildi.
ÖZKAN ŞENOL´DAN SEMİNER
ÖZKAN ŞENOL´DAN SEMİNER
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Uzman Psikolog ve Eğitim Uzmanı Özkan Şenol, eğitimde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile iletişim konularına değindi.
MÜDÜR AKSOY, ÇOCUKLARI ÖDÜLLENDİRDİ
MÜDÜR AKSOY, ÇOCUKLARI ÖDÜLLENDİRDİ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, koruma ve bakım altında olup, sosyal ve ekonomik destek alarak çeşitli üniversite ile liselere yerleşmeyi başaran çocukları makamında ağırlayarak, çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.
MUŞ, ERZİNCAN´DAN MAĞLUP AYRILDI
MUŞ, ERZİNCAN´DAN MAĞLUP AYRILDI
Türkiye Kupası 2. Tur elemeleri kapsamında 24 Erzincaspor ile Muş Menderes Spor karşı karşıya geldi. Karşılaşma ev sahibi ekibin 3-1´lik galibiyeti ile sonuçlandı.
EĞİTİM-BİR-SEN, MEB´DEN TALEP ETTİ
EĞİTİM-BİR-SEN, MEB´DEN TALEP ETTİ
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Millî Eğitim Bakanlığı´na (MEB) başvurarak, rehberlik öğretmenlerine nöbet ve belleticilik görevi üstlenme zorunluluğu getiren rehberlik hizmetleri yönetmeliğinin ilgili hükmünün kaldırılmasını ya da söz konusu görevlerin rehberlik öğretmenlerinin isteklerine bırakılması noktasında, düzenleme yapılmasını talep etti.
ÇALIŞMALAR YOĞUNLUK KAZANDI
ÇALIŞMALAR YOĞUNLUK KAZANDI
Bulanık Belediyesi Eş Başkanı Eylem Saruca, ilçede başlatılan altyapı çalışmalarının yoğunluk kazandığını belirterek, daha iyi bir Bulanık için çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.
BULANIK´TA OKUL MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI
BULANIK´TA OKUL MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Bulanık İlçesi´ndeki okullarda görev yapan müdürlerle Halk Kütüphanesi Konferans Salonu´nda toplantı yaptı.
MŞÜ REKTÖRÜ POLAT AKADEMİSYENLERE HİTAP ETTİ
MŞÜ REKTÖRÜ POLAT AKADEMİSYENLERE HİTAP ETTİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, gerçekleştirilen Kalite Kurul Toplantısı´nda akademisyenlere hitap etti.
MŞÜ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
MŞÜ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen “Nükleer Fizikte Güncel Konular” başlıklı seminere ev sahipliği yaptı.
MİNİKLERİN HEYECANINA ORTAK OLDULAR
MİNİKLERİN HEYECANINA ORTAK OLDULAR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde kesintisiz olarak hizmet veren Gençlik Merkezi Müdürlüğü görevlileri, ziyaret ettikleri Çukurbağ Köyü İlkokulu´nda eğitim-öğretim hayatına yeni başlayan çocukların heyecanına ortak oldular.
KAYMAKAM GÜNEŞ´TEN KÖY ZİYARETLERİ
KAYMAKAM GÜNEŞ´TEN KÖY ZİYARETLERİ
Hasköy İlçe Kaymakamı Murat Güneş, Dağdibi ve Eşmepınar köylerini ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi.
BAŞKAN YAKTI´DAN, MÜDÜR ENGİN´E ZİYARET
BAŞKAN YAKTI´DAN, MÜDÜR ENGİN´E ZİYARET
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´i makamında ziyaret etti.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI  AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
DOLAR
5.6665
EURO
6.2876
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?

Mevlana
1922 Ayvalık`ın Kurtuluşu
2006 Sıcakların kırılması