HDP´li Coşkun, Bakan Kurum´a Sordu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´a Muş´un Bulanık İlçesi´ne bağlı Arakonak Köyü merasında kurulacak bazalt ocağı ve kırma eleme tesisini sordu.
Tarih: 25.9.2019 06:34:44

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi. Muş´un Bulanık İlçesi´ne bağlı Arakonak Köyü merasında kurulacak bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na soru önergesi veren Coşkun, verdiği soru önergesindeki sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılması istedi. HDP´li Coşkun, “Muş´un Bulanık ilçesine bağlı Arakonak (Odunçor) Köyü´ne ait mera üzerine 97, 42 hektar alanda Neynik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi kurulması için 2010 yılında başvuru yapmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 02 Aralık 2010 tarihinde Neynik İnş. San. Tic Ltd Şti´ye İşletme İzni ve İşletme Ruhsatı; Muş Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde ise İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilmiştir.

Aynı zamanda söz konusu inşaat firmasına 12 Nisan 2011 tarihinde dönemin Muş Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi verilmiştir. Verilen belgede ÇED raporu hazırlanmasına gerek bulunmadığı ve “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alınmıştır.

Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin kurulacağı 97, 42 hektar mera alanında; Arakonak Köyü, Balotu Köyü, Cankurtaran Köyü ve Esenlik Köyü yerleşim yerlerine ve ekim alanlarına yakın mera arazisi üzerine kurulacaktır. Tesisin kurulacağı alanda Arakonak Köyü´ün tek içme su kaynağı olduğu belirtilmektedir. Köylüler, kurulacak taş ocağı tesisinin; tarım alanları ve içme suyu kaynağına yakın olduğunu, insan sağlığını, çevreyi olumsuz yönde etkileyeceği için “Yürütmenin durdurulması” istemiyle İdare Mahkemesi´ne dava açmışlardır.

150 haneden oluşan Arakonak Köyü 3 bin büyükbaş ve 5 bin küçükbaş hayvanla geçimini sağlamaktadır. Tek geçim kaynakları hayvancılık olan köylüler; taş ocağı tesisinin kurulması halinde insana, çevreye ve hayvanlara büyük zararları olacağını ifade etmekte ve tesisin kurulmasına karşı çıkmaktadır. 14 Eylül 2019 tarihinde, iş makinalarının mera arazisine girmesi sonucunda Mezartepe (Tirba Zor) mevkisinde toplanan ve tesisin kurulmasını istemeyen köylülere jandarmanın müdahalesi sonucu 2 kişi yaralanmış, 15 kişi ise gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılması istediği soru önergesinde Coşkun, “Bu bağlamda; Muş Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü´nün Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulması için Muş´un Bulanık ilçesine bağlı Arakonak Köyü´ne ait mera arazisinin vasfını değiştirdiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise hangi hukuki dayanakla mera vasfı değiştirilmiştir? Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin Arakonak Köyü´nün tek içme su kaynağının geçtiği yerde kurulmasının nedeni nedir? Tesisin kurulması için verilen izin belgelerinde bunlar dikkate alınmış mıdır? Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasından sonra Arakonak Köyü´nün içme suyu nasıl karşılanacaktır? Mera alanında kurulacak Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasıyla bölgede hayvancılığın ciddi zarar göreceği aşikârdır. Bu durumun önüne geçebilmek için tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir? Arakonak Köyü´nün tek geçim kaynağı olan hayvancılığın ihtiyaç duyduğu yem miktarı nasıl karşılanacaktır?

Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi´nin kurulmasından kaynaklı olumsuz etkilenecek alanın yüzölçümü ne kadardır? Bakanlığınız ve ilgili bakanlıklar etkilenecek alan ile ilgili çalışması var mıdır? Köylülerin yaşadığı sorunların giderilmesi için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır? Son 17 yılda Bakanlığınız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü´nün izniyle Muş merkez, ilçe ve köylerinde kaç tane Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi açılmıştır? Bu tesislerin kurulması, işletilmesi ve denetlenmesi ne şekilde yapılmaktadır? Açılan tesislerin kaçı ruhsatlı, kaçı ruhsatsızdır? Jandarma Komutanlığının Arakonak Köylüleri ile Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisini protesto etmemeleri ve eylem düzenlememeleri için toplantı yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise Anayasa´nın 34 Maddesi´ne aykırı değil midir? 14 Eylül 2019 tarihinde Arakonak Köyü merasında kurulacak olan Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi çalışmalarının durdurulması için eylem yapan köylülere jandarmanın müdahale etmesi Anayasa´nın 34. Maddesi´ne aykırı değil midir?” sorularına yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Coşkun Bakan Kurum Sordu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Gündüzöz, “Terör Örgütünün Beli Kırıldı”
Vali Gündüzöz, “Terör Örgütünün Beli Kırıldı”
İçişleri Bakanlığı himayeleri kapsamında Muş Valiliği tarafından güvenlik korucularına yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim semineri programında konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Terörle mücadelede çok önemli bir noktaya gelindi. Terör örgütünün beli kırıldı” dedi.
Güvenlik Korucularına Eğitim Semineri
Güvenlik Korucularına Eğitim Semineri
İçişleri Bakanlığı himayeleri kapsamında Muş Valiliği tarafından, kentte görevlerini yürüten güvenlik korucularına yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.
Madalya ve Berat Tevcih Töreni
Madalya ve Berat Tevcih Töreni
Muş Valiliği ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kentteki 61 Kıbrıs gazisi için ‘Madalya ve Berat Tevcih Töreni´ düzenlendi.
Korkut´ta Servis Şoförlerine Seminer
Korkut´ta Servis Şoförlerine Seminer
İlimiz Korkut İlçesi´nde, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Kooperatifler Fuarının 3´üncüsü Düzenlenecek
Kooperatifler Fuarının 3´üncüsü Düzenlenecek
Ticaret Bakanlığı tarafından 5 ila 8 Aralık 2019 tarihinde, "Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” teması altında 3. Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenlenecek.
“Dünya Çocuk Hakları Günü” Etkinlikleri Gerçekleştirildi
“Dünya Çocuk Hakları Günü” Etkinlikleri Gerçekleştirildi
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) “Dünya Çocuk Hakları Günü Etkinlikleri” gerçekleştirildi.
Vatandaşlar Bilgilendiriliyor
Vatandaşlar Bilgilendiriliyor
Muş Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğünde görevli polisler, vatandaşları dolandırıcılara karşı broşürle bilgilendiriyor.
Sonbaharın Muazzam Güzelliği
Sonbaharın Muazzam Güzelliği
İlimizde etkili olan sonbahar mevsimiyle özellikle Murat Nehri ve Mercimek Kale Barajı civarında ortaya çıkan doğal güzellikler, görenleri kendine hayran bırakıyor.
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
Diskalkuli Derneği´nden Seminer Etkinliği
2017 yılının Aralık ayında Muş´ta kurulan Diskalkuli Derneği tarafından, kentteki okullarda görevli öğretmenlere yönelik “Gelişimsel Diskalkuli Farkındalık ve Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Müdür Tunçel, Kursları Ziyaret Etti
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kurslarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Bulanık´ta Kadınlar Bilgilendirildi
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Bulanık İlçesi´ndeki kadınlar, ‘Dünya Çocuk Hakları´ günü münasebetiyle ‘Erken Yaşta Evlilik ve Çocuk İstismarı´ konuları üzerine bilgilendirildi.
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Başkan Pekbay, Hayırlı Olmasını Diledi
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ‘Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği´nin Resmi Gazete´de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Arılı Kovan ve Damızlık Ana Arı Desteklenmesi ile ilgili şartları paylaşarak, hayırlı olmasını diledi.
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Akranlarını Ziyaret Edip, Günlerini Kutladılar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki koruma ve bakım altındaki çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eşliğinde ‘Dünya Çocuk Hakları Günü´ dolayısıyla çeşitli hastanelerde tedavi gören akranlarını ziyaret edip, günlerini kutladılar.
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Tekstil Fabrikasıyla İstihdam Desteği
Hasköy İlçe Kaymakamlığı, Hasköy Belediyesi ve yatırımcı işbirliğiyle açılan tekstil fabrikasında 94 kişiye istihdam sağlanırken, sayının yılsonuna kadar 200´e çıkarılması hedefleniyor.
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği´nden “15 Günlük Yasak” Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Müdür Aksoy´dan, 20 Kasım Kutlaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamasında, “Çocuklarımıza sağlıklı günler, yaşamlarında ise başarılar dileyerek, hepsinin gününü kutluyorum” dedi.
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Kim Bilir Belki Sizin Çocuğunuzda Çölyak!
Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, dernek üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasında, “Muş Devlet Hastanesi´nde bu hastalıkla ilgili birim yok. Tahlil ve tetkiklerin yapılabileceği bir laboratuar da yok” dedi.
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
MŞÜ´den Firmalara Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından oluşturulan heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında kentte faaliyet gösteren tekstil firmalarını ziyaret etti.
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
İlçe Halkına Çalışmalar Anlatıldı
Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, ilçe halkına yönelik düzenlenen Halk Toplantısı´nda, yürütülen çalışmaları anlattı.
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Çocuklara Eğlenceli Eğitimler Veriliyor
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan faydalanan kadınların çocukları için hayata geçirilen anasınıfında, çocuklar eğlenceli vakit geçiriyor.
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Çimen, Seminere Konuk Oldu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Çimen, “Bilimsel Devrim ve Kadın” konulu seminere konuk konuşmacı olarak katıldı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı?

Mevlana
1333 Aşık Paşanın Vefatı
1617 Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
2006 Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası