GELECEK PROJESİNDE İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) resmi web sayfasında YÖK-Gelecek Projesinde ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu.
Tarih: 15.9.2020 05:17:02

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) geçen haftalarda yayımladığı duyuruda bütün üniversitelerde ilk kez uygulanacak olan projenin üç aşamada gerçekleştirileceğini yayımlamıştı. “Geleceğin bilim insanları için YÖK-Gelecek Projesi" üç aşamada gerçekleşerek Doktora mezunlarına akademik kadro hakkı tanınacak. Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) resmi web sayfasında da duyurulan şartlardan 3 aşamadan olan 2. aşamaya geçildiğini açıkladı. Yeni YÖK´ün kamuoyunu bilgilendirme bağlamında son beş yıldır izlediği yol; yapacakları işleri, tasarımlarını ve hayallerini değil, gerçekleştirdiklerini veya uygulamaya koyduğu projeleri kamuoyu ile paylaşmaktır. YÖK tarafından yapılan açıklamada: “yükseköğretim sisteminde ilk defa başarılı bölümler merkezi olarak yeni yök tarafından belirlenerek kadro takviye yapılacak.” YÖK- Gelecek Projesi Kapsamında üniversitelerin bölümlerinin etkinlik haritası çıkarılıyor. Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçtiğimiz hafta akademik kadro alımlarında mevcut genel cari usule ek olarak yeni bir yöntemi daha hayata geçirerek  “YÖK-Gelecek Projesi”ni başlatmıştır.

Üç aşamada gerçekleştirilecek projenin 1. aşaması “Öncelikli alan araştırma görevlisi istihdamı”, 2. aşaması “Öncelikli alan öğretim üyesi istihdamı”, 3. aşaması ise “YÖK Akademik Liyakat-Kariyer Platformu” olarak belirlenmiştir. YÖK tarafından kamuoyu ile ilk olarak projenin birinci aşaması olan ‘Öncelikli alan araştırma görevlisi istihdamına yönelik detaylar geçen hafta kamuoyu ile paylaşılmıştır. Buna göre projenin ilk aşamasında, ülkemizin ihtiyaç duyduğu, öncelikli alanlardaki nitelikli insan gücünü karşılayabilmek amacıyla ‘Öncelikli Alanlar Araştırma Görevlisi´ kadrosu kapsamında üniversitelere 2020 yılı için “ek atama izinleri” verilmiştir. YÖK´ün belirlediği şartların dışına çıkılmamak kaydıyla alım sürecinin üniversitelere bırakılmıştır. Yapılacak atamaların liyakat çerçevesinde olması için belli bir üniversitenin havuzundan değil, Türkiye´nin havuzundan yararlanılarak gerçekleştirilebilecek olmasına dikkat edilmiştir. 

 ‘YÖK-Gelecek Projesinde 2. Aşama´

“Öncelikli alanlarda öğretim üyesi istihdamı" ile “YÖK-Gelecek Projesi”nin ikinci aşaması ülkemizin kalkınma yolundaki öncelikli olan ve dünyada “Kritik Teknolojiler” olarak adlandırılan alanlarında bu sefer öğretim üyesi (Dr. Öğretim Üyesi, Doçent, Profesör) atamaları için verilecek olan “ek" izinlerden oluşacaktır. Üniversitelerimizin bu alanlarda öne çıkan bölümlerine tahsis edilecek olan ek öğretim üyesi kadro ilanları ile “başarılı bölümler" daha da güçlendirilmek suretiyle ödüllendirilecektir. 

 “Öncelikli Alanlarda Öğretim Üyesi İstihdamı"na Yönelik Beyanat”

Öncelikli ve özellikli alanlar olarak “Kritik Teknoloji Alanları” belirlendi. Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız YÖK-Gelecek Projesi´nin 1. aşaması olan “öncelikli alanlarda araştırma görevlisi” kadrolarına yönelik ek izinleri üniversitelere gönderdik. Birinci aşama sürerken şimdi projemizin 2. aşaması olan “Öncelikli Alan Öğretim Üyesi” istihdamını da başlatıyoruz. Projenin bu aşamasında öncelikli ve özellikli alanlar olarak  “Kritik Teknoloji Alanları” belirlendi. Dünyada “kritik teknoloji” olarak adlandırılan alanlara ilişkin “etki” ve ülkemiz şatlarında “yapılabilirlik” analizleri dikkate alınarak kendi içlerinde önceliklendirildi. Daha sonra da belirlenen bu alanlarda üniversitelerin yetkinliğine ilişkin bibliyometrik analizler  yapıldı.  Başarılı bulunan üniversitelerin bölümleri ile bu kritik alanlar eşleştirildi. Bu çalışmaya TÜBİTAK da destek verdi.Buna göre belirlenen alanlar şunlar:Bilgi güvenliği,Biyomedikal ekipman,Biyoteknolojik ilaç teknolojileri,

Bulut bilişim, Büyük veri ve veri analitiği, Enerji depolama, Genişbant tekonolojileri,

Güneş enerjisi, İleri fonksiyonel malzeme ve Enerjik malzeme teknolojileri, Kuantum teknolojileri, Mikro-Nano-Optik elektromekanik sistemler, Modelleme ve Similasyon Teknolojileri, Motor teknolojileri, Nesnelerin interneti, Robotik, Mekatronik ve Otomasyon,

Rüzgar enerjisi, Tarım ve hayvan biyoteknolojisi, Yapay zeka ve Makine Öğrenmesi

Bu alanların disiplinlerarası olması yükseköğretim sistemini çağın gittiği yöne doğru yönlendirmemizin de habercisidir.İlk kez başarılı bölümler ek kadro ile desteklenmek suretiyle ödüllendirilecek.

 

 

Bu projede kadrolar üniversitelere torba olarak dağıtılmayacak, ilgili üniversitenin bu alanlarda öne çıkan bölümlerinde ilan edilmek üzere ek kadrolar tahsis edilecektir. Böylelikle bu bölümler yeni kadrolar ile desteklenip, güçlendirilme ile daha başarılı süreçlere teşvik edilecektir. YÖK kurulduğu tarihten itibaren ilk defa başarılı bölümlerin, merkezi olarak YÖK tarafından görülmesi ve bunlara kadro takviye yapılması söz konusu oluyor.

Şeffaflık, Liyakat Ve Fırsat Eşitliği Gözetilecek´

Yeni ve yenilikçi bir girişim olan projenin önemli bir özelliği de –Yeni YÖK´ün diğer projelerinde olduğu gibi- şeffaflık, liyakat ve fırsat eşitliği gözetilerek kurgulanmasıdır. Bu projede sadece ülke için önemli olan kritik teknoloji alanlarında başarılı öğretim üyelerinin bulunduğu bölümlere başarısı dolayısıyla ayrıcalık tanınıyor. Kurgu yapıldıktan ve proje uygulamaya sokulduktan sonra diğer projelerimizde olduğu gibi süreçlerin sürdürülmesi üniversitelere bırakılacak.

‘Projedeki İki Aşama Birbirlerini Tamamlayıcı Şekilde Kurgulandı´

Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile ilk paylaştığımız YÖK-Gelecek Projesi´nin birinci aşaması olan “Öncelikli Alanlarda Araştırma Görevlisi Alımı” üniversitelere yapılan ek kadro tahsisleridir. Projemizin ikinci aşaması ise “kritik teknolojilerde” öğretim üyesi yani Dr. Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör kadroları için üniversitelere “ek" izinler verilmesidir. Her ikisinde de verilen kadrolar üniversitelerimizin kullanma izni almış olduğu kadrolar değil verilecek ek kadro izinleridir. Projemizdeki bu iki aşama birbirinden farklı gibi görünse de birbirlerini tamamlayıcı şekilde kurgulanmıştır. İkinci aşamada üniversitelere verilecek bu kadro izinleri ülkemizin “kritik teknolojilerde hızlı atılım yapması” içindir.

77 üniversiteye 18 kritik teknoloji alanında 750 ek öğretim üyesi kadrosu´

Proje kapsamında yapılacak öğretim üyesi alımında ilk olarak öncelikli kritik teknoloji alanları belirlendi. Bölümlerin bu alanlara yönelik yetkinlik haritaları çıkarıldı. Buna göre üniversitelere  ek kadro dağılımı yapıldı.Bu kapsamda 77 üniversite 18 kritik teknoloji alanlarında üniversitenin “mevcut kadroları izinlerine ek olarak” toplamda 750 öğretim üyesi daha alabilecek. En fazla kadroyu sırasıyla “Orta Doğu Teknik, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi” alacak. Bu kadrolar üniversitelerin kendilerine verilen genel cari usuldeki kadrolarına ek olacak.

Üniversitelerin, Bölümlerin Yetkinlik Haritası Çıkarılıyor´

Alan bazında belirlenen kritik teknoloji alanlarında üniversite yetkinlik haritası çıkarıldı. İlk olarak hacim-nicelik ve kalite-nitelik olarak iki ana başlık belirlendi. Hacmin yüzde 40, kalitenin yüzde 60 oranında etki edeceği bir sistem ile her ikisinin altında ilgili alt göstergeler tespit edildi. Hacim göstergesinde şunlara bakılacak: “Dünyadaki akademik birikime katkı, akademik değer oluşturan kritik kitle, odaklanma etkisi”

Kalite göstergesinde ise şunlara bakılacak: “Akademik yayınların kalitesi, nitelikli akademik yayın üretme, akademisyenlerin verimliliği, sanayiye katkıda bulunacak nitelikte yayın üretme kapasitesi, Türkiye´nin uluslararasılaşmasına katkı, üniversitenin uluslarasılaşmasına katkısı” Her iki ana başlığın alt göstergelerinde de somut çıktıya dayalı formüller kullanıldı.  Bu formüllerde yayın sayısı, yayın etkisi, Türkiyede ve dünyada aldığı atıflar, patentler, uluslararası işbirlikleri gibi faktörler yer almaktadır.

YÖK-Gelecek Projesinin üçüncü ayağı olan YÖK Akademik Liyakat-Kariyer Platformu da yine bu ay içinde uygulamaya sokulacak.  Haber       Merkezi

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
Muş Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığından koronavirüs kapsamında yeni eğitim öğretim döneminde eğitim sorunlarına odaklı açıklama yaptı.
ŞEKER PANCARI HASADINA YAKLAŞILDI
ŞEKER PANCARI HASADINA YAKLAŞILDI
Muş Şeker Fabrikası, yaklaşan şeker pancarı hasadının eksiksiz gerçekleşmesi ve hasadı yapılan ürünün tazeliği bozulmaması adına şeker pancarı fabrikasında çalışmalar titizlikle devam ediyor.
"İLKÖĞRETİM HAFTASI" KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR
"İLKÖĞRETİM HAFTASI" KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR
Muş´un Bulanık ilçesinde "İlköğretim Haftası" düzenlenen törenle kutlanıldı.
İLÇE BAŞKANINDAN BELDE BELEDİYELERİNE ZİYARET
İLÇE BAŞKANINDAN BELDE BELEDİYELERİNE ZİYARET
Bulanık AK Parti İlçe Başkanı Resul Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, Sarıpınar Ak parti Belediye Başkanı Gıyasettin Kaya´yı makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette birlik ve beraberlik mesajları verildi.
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN EĞİTİM ODAKLI AÇIKLAMA
Muş Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığından koronavirüs kapsamında yeni eğitim öğretim döneminde eğitim sorunlarına odaklı açıklama yaptı.
BULANIK´TA OKULLAR UZAKTAN EĞİTİMLE BAŞLADI
BULANIK´TA OKULLAR UZAKTAN EĞİTİMLE BAŞLADI
Bulanık Milli Eğitim Müdürlüğü evlerinde bilgisayar ve internet erişimi olmayan öğrencilerin kullanması için belirlenen noktalarda 11 noktada Eğitim Bilişim Ağı ‘EBA´ sınıfları kuruldu.
MUŞ´TA KADINLAR HALI KURSUNA İLGİ GÖSTERİYOR
MUŞ´TA KADINLAR HALI KURSUNA İLGİ GÖSTERİYOR
Muş Belediyesi, İş-Kur ve Milli Eğitim müdürlüklerinin katkılarıyla açılan halı kurslarına katılan kadınlar hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
HIJYEN ÜRÜNLERİNDEKİ ÜRETİMLE OKULLARA DESTEK
HIJYEN ÜRÜNLERİNDEKİ ÜRETİMLE OKULLARA DESTEK
Muş Özel Bilim Teknik Koleji, kentteki okullara yüzey dezenfektanı, el dezenfektanı, sıvı el sabunu ve kolonya gibi üretimlerle başta merkez, ilçe ve köy okulları olmak üzere ürettikleri hıjyen malzemeleriyle okul camiasına destek oldular.
DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ
DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI TEVCİH TÖRENİ
Muş´ta, 2 şehit ailesi ile 2 gaziye Cumhurbaşkanlığınca gönderilen "Devlet Övünç Madalyası ve Beratı" törenle takdim edildi.
ÖZEL ARAÇLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
ÖZEL ARAÇLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
Muş´ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, seyahat halindeki tüm motorlu taşıtlarda maske takma zorunluluğu getirildi.
YALÇIN, EBA DESTEK NOKTASINI GEZDİ
YALÇIN, EBA DESTEK NOKTASINI GEZDİ
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi´nde oluşturulan EBA Destek Noktasını yerinde inceledi.
MUŞ´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
MUŞ´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
Muş´ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında denetim yapıldı.
MŞÜ´DEN DÖNEM BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
MŞÜ´DEN DÖNEM BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Uzaktan Eğitim Ve Öğretime başlanılmasıyla devam eden süreç MŞÜ´ de 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında da devam edileceği duyuruldu.
KALDIRIMLARDAN GEÇİLMİYOR
KALDIRIMLARDAN GEÇİLMİYOR
Muş Merkez´de bulunun cadde ve sokak kaldırımların moloz ve çöp attıkları ile işgal edilmesi nedeniyle yayalar yürüyecek yer bulamıyor. Karayolunda yol kenarından yürüyen vatandaşlar, tehlikeyle iç içe yaşıyor.
BARIŞAN, BAE VE BAHREYN ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI KINADI
BARIŞAN, BAE VE BAHREYN ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI KINADI
İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar, Beyaz Saray´da imzalanması ardından Muş Eğitim-Bir-Sen Başkanı Mahir Barışan anlaşmayı kınadı.
TERÖRİSTLERE AİT GIDA VE YAŞAM MALZEMELERİ BULUNDU
TERÖRİSTLERE AİT GIDA VE YAŞAM MALZEMELERİ BULUNDU
Muş´un Hasköy ilçesinde terör örgütü PKK´ya yönelik operasyonda toprağa gömülü gıda ve yaşam malzemeleri bulundu.
SORULAR CEVAP BULDU
SORULAR CEVAP BULDU
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´e yöneltilen ” Muş özelinden yola çıkarak Türkiye´deki belediyecilik anlayışını nasıl yorumlarsınız? Belediyelerin merkezi hükümet ile uyumu ve belediyelerin daha özerk bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Sorular cevap buldu.
SAZLIKBAŞI KÖYÜNE PSİKOSOSYAL DESTEK
SAZLIKBAŞI KÖYÜNE PSİKOSOSYAL DESTEK
Muş Sazlıkbaşı köyünde 4.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası Sazlıkbaşı köyüne Muş Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından köy halkına psikososyal destek hizmeti verildi.
MUĞLA´DAN MUŞ´UN LEZZETLERİNE YOLCULUK
MUĞLA´DAN MUŞ´UN LEZZETLERİNE YOLCULUK
18 yıl önce Muğla´dan Muş´a gelin gelen Leyla Tekin, Muş´un yöresel yemeklerini öğrenerek iş yeri açmayı hedefliyor.
KOVİD-19 BİR KÖYÜ DAHA KARANTİNAYA ALDI
KOVİD-19 BİR KÖYÜ DAHA KARANTİNAYA ALDI
Muş´ta bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.
DEVLET DESTEĞİYLE 33 ÜLKEYE İHRACAT
DEVLET DESTEĞİYLE 33 ÜLKEYE İHRACAT
Muş´ta girişimci Cemal Oktan, devlet desteğiyle kurduğu tekstil fabrikasında 300 kişiyi istihdam ederek 33 ülkeye ihracat yapıyor.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.5344
EURO
8.9295
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil?

Ömer Hayyam
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası