Başkan Turhan, Muş´ta İstişarelerde Bulundu
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, kentte düzenlenen bir programda dernek ve vakıf üyelerinin yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle birçok konu başlığı üzerinde istişarelerde bulundu.
Tarih: 29.11.2019 05:05:00

 

 

 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Muş´a geldi. Muş ziyareti kapsamında, Anadolu Gençlik Derneği Muş Şubesi tarafından kentteki bir restoranda düzenlenen kahvaltı programında, dernek ve vakıf üyelerinin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle buluşan Başkan Turhan, çeşitli konu başlıkları üzerine istişarelerde bulundu.

Anadolu Gençlik Derneği Muş Şube Başkanı Aydın Suna´nın yaptığı selamla konuşması sonrasında konuşan Başkan Turhan, son 3 yıl içerisinde Türkiye genelindeki sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade etti. Bir araya gelme noktasında çeşitli maksatlarının var olduğuna dikkat çeken Başkan Turhan, “Bunlardan biri; kardeşlerimizle dertleşmek, halleşmek, sıkıntıları konuşmak ve bunları nasıl beraber hal edeceğiz maksadıyla bu toplantıları düzenliyoruz. Burada birçok STK var, bazı konularda farklı düşünüyor olabiliriz ama esas itibari ile bizim müşterek hususlarda, bazı mesellerin üzerine giderek çalışmalar ortaya koymamız gerekir. Bunları hatırlamak adına bu gün bu programda bir araya geldik” dedi.

“Çözüm Noktaları Arayacağız”

“Şunu ifade etmek istiyorum; ülkemiz ve dünyada ki Müslümanlar açısından çok önemli problemlerle karşı karşıyayız” diyen Turhan, “Ben özelikle burada gençlerimizin yaşamış olduğu problemleri dile getirmek istiyorum. Bu problemlerin nasıl çözüleceği konusunda sizlerle fikir alış verişi yaparak, çözüm noktaları arayacağız. Yaşanan sıkıntıları ifade etmek adına; hepinizin malumu son 1 ayda ülkemizde önemli 3 olay oldu. Nedir bu olaylar; insanların fert olarak intihar ölümlerini çok duyuyorduk. Ortalama yılık 3 bin 500 civarında insanımız, özelikle gençlerimiz; intihar ediyorlar. Tabi kendileri açısından gerekçeleri var. Bu az bir rakam değil, buna neredeyse alışmaya başladık.  Ama son bir aylık dilim içerisinde basına da yansıyan intihar vakaları ile karşı karşıyayız. Nedir bu intihar vakaları? Toplu aile intiharları ile karşı karşıya kaldık. İlk olay İstanbul da; dört kardeş bir kimyasal madde kullanarak toplu bir şekilde intihar ettiler. İkincisi Antalya ilinde; biri çocuk 3 kişi yine kimyasal bir gaz ile intihar etiler. Öbür tarafta yine İstanbul da yaşanan vakada; anne baba ve çocuklar toplu bir şekilde intihar etti. Bunların gerekçeleri var. Bir kısmı geçim sıkıntısından dolayı, bazıları ise aile içerisindeki geçinme sıkıntısından dolayı bu olaylara kalkışıyorlar” şeklinde konuştu.

“Evlatlarımız Bizlerden Uzaklaşmaya Başladı”

Özellikle cep telefonları ile bilgisayar ve tablet üzerinden oynanılan oyunların çocuklar üzerindeki etkisinden söz eden Turhan, “Hem Türkiye de, hem de dünyada; Müslüman gençlerin ifsadına yönelik çok büyük çalışmaların yürütüldüğünü duyuyoruz. Hele ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren televizyon, telefon ve bilgisayar gibi aletler yüzünden evlatlarımız bizlerden uzaklaşmaya başladı. Oyunlar çocuklarımızı tarumar ediyor. Geçtiğimiz yıl Siyonist yapıların organizasyonunda internet üzerinden oynatılan oyunlardan bir oyun, Türkiye´de 2 hafta gibi kısa sürede tam 40 milyon kullanıcıya ulaşarak, 80 milyon nüfusun yarısını etkisi altına aldı. Yurt dışından organize edilen bir oyunla, bir yıllık dönemde yaşı 12 ile 16 Aralığında değişen 149 çocuk intihar ederek hayatını kaybetti. Bu oyunları oynadıkları için çocuklar oyunun finalinde intihara sürükleniyor. Bu oyunları öyle profesyonel kurguluyorlar ki gençlerimiz bu oyunların müptelası oluyorlar. Sigara ve madde bağımlılığı gibi insanları kendine bağlıyor bu oyunlar. Böyle gençleri ifsat eden bir sürü hadise ile karşılıyoruz” diye konuştu.

“Son Zamanlarda Çok Fazlalaştı”

Yaptığı konuşmasında ayrıca, ailelerin dağılma hadiselerinin son zamanlarda fazlalaştığına vurgu yapan Turhan, “Ailelerin dağılma hadiseleri son zamanlarda çok fazlalaştı. Evli kadın ve erkek tartışıyorlar, tartışma neticesinde en ufak bir sıkıntıda boşanıyorlar. Geçmişte büyükler vardı, tartışmaları yatıştırırdı. Evlerimizde yaşlılar vardı, bir problem olduğunda onlar hemen müdahale ederdi ve sorun kalmamış olurdu. Ama ne yazık ki artık biz büyüklerimiz için paralar toplayıp, huzur evleri kuruyoruz” sözlerini kullandı.

“İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde hayırlı bir iş için para topluyorlar” diyen Tuhan, “Nedir bu hayırlı iş; anne ve babalarını kendi evlerinde barındırmamak için huzur evleri kuruyorlar. Bu huzur evleri son zamanlarda çok artmaya başladı. Öyle ki büyükşehirlerde her ilçede birkaç huzurevi var. Anne ve babaları yük olmasın diye neredeyse kendi ceplerinden huzur evleri yapacaklar. Toplum aslından ve inancından uzaklaşmaya başladı. Şimdi böyle bir hadise varken tabelalarımızın kurumlarımızın isimlerinin hiçbir şekilde önemli değil. Bu dert hepimizin derdi. Buda bu toplumun bu ümmetin sorunu olarak karşımıza çıkmaya başladı. Eğer toplum olarak hep beraber hareket etmezsek bu sıkıntıları birlikte aşmazsak bu işin emanetini tam anlamıyla yerine getiremeyiz” ifadelerini kullandı.

Turhan´ın yaptığı konuşma sonrasında düzenlenen program, karşılıklı istişarelerde bulunulmasının ardından hatıra fotoğrafının çekinilmesiyle sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Başkan Turhan İstişarelerde Bulundu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçesinde bulunan termal sularda incelemelerde bulundu.
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen ‘İlahiyat Vizyon Programı´na katıldı.
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde görevli gençlik liderleri ile gönüllüler, “Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında, ziyaret ettikleri okulda kitap kritiği etkinliklerini sürdürüyor.
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Eralanı Köyü İlk ve Ortaokulu ile Eğirmenç Köyü İlkokulu´nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencilere yönelik etkinliklerine devam ediyor.
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ve Genç Memur Sen´in; “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik” düsturuyla hayata geçirdikleri “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” start aldı. Başlangıcı yapılan proje kapsamında, öğrencilere kitaplar dağıtıldı.
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin atamalarının tercihleri esas alınarak yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri yönünde düzenleme yapılmasını talep etti.
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, ilçedeki yerel ve ulusal basın temsilcilerini ziyaret etti.
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), geride bıraktığı üç yıl içerisinde ziyaret ettiği okullarda eğitim-öğretim gören ihtiyaç sahibi 6 bini aşkın öğrencinin, gönlüne dokunmayı başardı.
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yaptığı değerlendirmesinde, “gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın ve hakları uğruna verdiği mücadelelerinin farkında olarak, tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) külliyesinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Kapalı Spor Salonu´nda ve Muş Beyaz Saray Alışveriş Merkezi´nde (AVM) çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Her Bağış Yeni Bir Umut” paneli düzenlendi.
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy okulu öğrencileriyle bir araya gelerek hem eğlendirdi, hem de kırtasiye malzemesi dağıttı.
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, sağlık tesislerinin çoğunun döner sermaye ödeyemez hale geldiğini aktararak, “Miadını dolduran mevcut döner sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir” dedi.
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
Kentte maddi durumu iyi olmayan, ihtiyaç sahibi ailelerin günlük ekmek ihtiyaçlarını giderebilmek noktasında “Askıda Ekmek Projesi” başlatan bir işletmeci, kampanyasını sürdürüyor.
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Muş´ta etkili olan kar, fırtına ve tipi nedeniyle yer yer kar kalınlığının 2-3 metreye ulaşması nedeniyle kapanan 30 köy yolu, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yeniden ulaşıma açıldı.
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Korkut İlçesi´ndeki ilkokullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler arasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Fıkraları Canlandırma Yarışması, başarılı bir şekilde tamamlandı.
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerle bir araya geldi.
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
Hayvancılık konusunda pilot devlet üniversitesi olan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), kent merkezine bağlı köylerde süt üreten kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına start verdi.
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Muş´un İlçe Bulanık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılan Aile Eğitim Destek Merkezinde çalışan kadın kursiyerler, kimsesiz çocuklar için bez bebek ürüyor.
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´da yaşanan zulme sessiz kalmayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (Bem-Bir-Sen) Muş Şubeleri, ortak yazılı basın açıklamasında bulundu.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
1921 Kilisin Kurtuluşu
1941 Japonya`nın ABD`ne Pearl Harbour Baskının
2006 İnsan Hakları Haftası