Barışan´dan Tarihi Malazgirt İlçesi´ne Ziyaret
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, tarihi Malazgirt İlçesi´nde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.
Tarih: 30.11.2019 05:38:40

 

 

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte tarihi Malazgirt İlçesi´ni ziyaret etti. Malazgirt İlçesi´nde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Barışan ile heyetine, Eğitim-Bir-Sen Malazgirt İlçe Başkanı Erhan Arslan eşlik etti.

Malazgirt İlçesi´ndeki Eğitim-Bir-Sen İlçe Başkanlığında açıklamalarda bulunan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, ülkedeki eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eğitimcilerin birçok sorununun var olduğuna dikkat çeken Barışan, Milli Eğitim Bakanlığı´nın Eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme noktasındaki iradesini, çabasını olumlu bulduklarını söyledi. Yaptığı açıklamasında Barışan, “Ne yazık ki bakanlık bu sorunları çözme noktasında gerekli adımları atma noktasında yeterince istekli değil. Bugün okullarımıza baktığımızda okullarımızın temizlik sorunu, bütçe sorunu, öğretmen sorunu bulunmakta. Ne yazık ki defalarca çeşitli meclislerde dile getirmemize rağmen, bu sorunlar çözülemediği gibi bu sorunlara yenileri de eklenmiştir. Bu gün sadece Malazgirt İlçemizde 130´a yakın okul bulunmakta ve aldığım bilgilere göre sadece okullara verilen İŞKUR elemanı sayısı 60 kişi. Her okula bir kişi bile düşmemekte. Malazgirt´te ücretli öğretmen sayısı 120 civarında. Bu ciddi bir sayı. İstiyoruz ki bütün okullarımızda kadrolu öğretmenlerimiz istihdam edilsin. Öğrenci sayısı fazla olan okullarımız var. Bunların temizlik sorunları nasıl çözülüyor merak ediyorum. Her şeyi veliye, öğretmene havale eden bir anlayışımız var. Öğretmen arkadaşlarımızın çoğu kendi ceplerinden ya temizlik işçisi tutmakta ya da okulun kırtasiye ihtiyacını karşılamakta. Veli ile karşı karşıya gelmekte. Her hangi bir olumsuz vakada ise öğretmenin eğitim çalışanının yaptığı fedakârlık bir anda görmemezlikten gelmekte ve hemen soruşturma açılmakta ya da inceleme başlanmaktadır. Oysa Bakanlık öğrenci başı ödenek verse birçok sorun çözülebilir” şeklinde konuştu.

“Basına Düşen Bazı Önerileri Olumlu Buluyoruz”

Yaptığı değerlendirmesinin devamında, özellikle Cumhurbaşkanlığı Eğitim Politikaları Kurulunca yapılan çalışmaları ve basına düşen bazı önerileri olumlu bulduklarını aktaran Barışan, “Basına düşen bazı önerileri olumlu buluyoruz. Kariyer basamaklarının tekrar gündeme gelmesi güzel, yalnız aday öğretmenlik, öğretmen, uzman öğretmen geçişlerinin sınavla olmasını, başöğretmenliğin ise kıdeme bakılarak yapılması daha makul olur düşüncesindeyim. Bu gün vizyon belgelerinde yer almasına rağmen, Cumhurbaşkanımız bizzat telaffuz etmesine rağmen 3600 ek gösterge sorunu ile ilgili verilen demeçler dışında kayda değer bir gelişme yok. Oysa biz biliyoruz ki birçok Kamu Görevlisi bu konuda büyük beklenti içerisinde. Bunun için emekliliği gelmesine rağmen emekli olmayan memurlar var. Bunların emekli olması ile beraber birçok genç arkadaşımızın önü açılacak. Yine Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir çalışma yok. Eğitimciye uygulanan şiddet ile ilgili yasal düzenleme hala mevcut değil. Mülki amirlerimiz okullara gittiğinde ilk baktıkları şey eğitim çalışanın kılık kıyafeti. Okulun sorunu var mı, yeterli temizlik personeli var mı, okul sağlam yapılmış mı, eğitim öğretime uygun mu? Bunu sorgulayacağına senin bıyığın niye uzun, sakalın niye var, etek ve topuk boyun niye şu kadar değil gibi herkesi haki yeşili gören bir gözle etrafı süzmekte. Oysa 82 Anayasasında kılık kıyafet yönetmeliği artık miadını doldurmuş. Onlar eskidendi. Kılık kıyafet yönetmeliğini uygulamakla biz bir yere varamayız. Onu disiplin sopası olarak kullanmanın anlamı yok. Bu komediye 28 Şubat kalıntısı yönetmeliğe karşı altı yıldır sivil itaatsizliğimiz devam ediyor. Öğrenci okula sivil kıyafetle gidiyor ama öğretmen gidemiyor. Biz istiyoruz ki; devlet bizi tanımlamasın tanısın. Bunu uygulamak isteyenler bir şeyin 28 Şubat´ın özlemi içerisindedirler. Şu bilinmeli ki; biz teşkilat olarak, Memur-Sen olarak hem 28 Şubat´ı hem zihniyetini tarihin çöp sepetine attık. Onu hortlatmak isteyenler bizi karşılarında bulur. Bu Teşkilat her zaman olumlu işler, uygulamalar yapanların yanındadır” diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Malazgirt İlçe Başkanlığındaki ziyaretinin ardından, beraberindeki heyet ile birlikte İlçe Kaymakamı Yalçın´ı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya´yı da ziyaret eden Barışan, “Malazgirt Kaymakamı Sayın Emre Yalçın´ı Başkan Vekilim Murat Demir, İlçe Başkanım Erhan Arslan ve Başkan Yardımcısı Muhammet Akça ile beraber ziyaret ettik. Nezaketi için Kaymakam Yalçın´a teşekkür ediyorum. Buradaki ziyaretinin ardından Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya´yı ziyaret ettik. Kendisine sendikamızın hazırladığı Eğitim çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri ile Mesleki Eğitimin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporlarımızı takdim ettik. Nezaketinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
493 Bin Çağrının 470 Bini Asılsız
493 Bin Çağrının 470 Bini Asılsız
Muş İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Kontrol Merkezi´ne 11 ay içerisinde düşen 493 bin çağrıdan 470 bininin asılsız çıktığı belirtilirken, yapılan asılsız ihbarlar ‘pes´ dedirtti.
Uluslararası Kısa Film Yarışması Başladı
Uluslararası Kısa Film Yarışması Başladı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından hazırlanan “6. Uluslararası Eğitim Temalı Kısa Film Yarışması” başvuruları alınmaya başlandı.
Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Varto İlçe Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası başlatıldı.
Müdür Tunçel´den Merkez Okullarına Ziyaret
Müdür Tunçel´den Merkez Okullarına Ziyaret
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okullara yönelik sürdürdüğü ziyaretlerine yenisini ekleyerek, Atatürk İlkokulu ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret etti.
Muş´un Projesi, Avrupa Kalite Etiketi Aldı
Muş´un Projesi, Avrupa Kalite Etiketi Aldı
İlimiz Kale İlkokulu öğretmenlerinden Büşra Yazıcı´nın hazırladığı “Haydi Hep Birlikte Açık Havada Öğrenelim” projesi, Diyarbakır´da düzenlenen E-Twinning Bölgesel Konferansı´nda Avrupa Kalite etiketi aldı.
Malazgirt Ziraat Odası´na, Bulut´tan Ziyaret
Malazgirt Ziraat Odası´na, Bulut´tan Ziyaret
AK Parti Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, beraberindeki Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir ile Malazgirt Ziraat Odasını ziyaret etti.
Lahanaları Tezgahta Satışa Çıkardılar
Lahanaları Tezgahta Satışa Çıkardılar
İlimiz Bağlar Mahallesi´nde lahana üretimi yapan çiftçiler, Bingöl, Bitlis, Van, Diyarbakır, Erzurum, Batman ve Hakkâri gibi çevre illere pazarladıklarından arda kalan lahanaları, yol kenarında kurdukları tezgahlarda satışa çıkardılar.
Eğitimlerinin Beşincisi Muş´ta Gerçekleştirildi
Eğitimlerinin Beşincisi Muş´ta Gerçekleştirildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinden oluşan TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından sosyal girişimci adayı gençlere yönelik düzenlenen sosyal girişimcilik eğitimlerinin beşincisi Muş´ta gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Müsabaka Seçmeleri Yapıldı
MŞÜ´de Müsabaka Seçmeleri Yapıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığı´na bağlı Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen 2019-2020 sezonu ‘Okullar Arası Müsabaka Seçmeleri´ne Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ev sahipliği yaptı.
MŞÜ, 11 Öğretim Görevlisi Alımı Yapacak
MŞÜ, 11 Öğretim Görevlisi Alımı Yapacak
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesindeki çeşitli fakültelerde çalıştırılmak üzere 11 öğretim görevlisi alımı için ilana çıktı.
Engin´den İmam Hatip Ortaokulu´na Ziyaret
Engin´den İmam Hatip Ortaokulu´na Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Kızılağaç Beldesi İmam Hatip Ortaokulu´nu ziyaret ederek, okulda çeşitli incelemelerde bulundu.
Aliyeva, Bakü´deki Kutlamalara Katıldı
Aliyeva, Bakü´deki Kutlamalara Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi´nin yüzüncü yılı münasebetiyle gerçekleştirilen kutlamalara katıldı.
112 Acil Servis Ekipleri Kışa Hazır
112 Acil Servis Ekipleri Kışa Hazır
Muş´ta 112 Acil Servis ekipleri, çetin kış şartları nedeniyle yolu kapanabilecek köylerde olası durumlara karşı vatandaşlara ulaşmak için göreve hazır durumda bekliyor.
“Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” Semineri
“Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” Semineri
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan´ın katılımıyla “Sıtkı Aslanhan ile Hayata Gülümse” semineri düzenlendi.
Avcı´dan Öğrencilere Temizlik Malzemesi
Avcı´dan Öğrencilere Temizlik Malzemesi
Varto İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Başkanlığı tarafından yatılı bölge ortaokulu öğrencilerine temizlik malzemesi dağıtıldı.
Vali İlker Gündüzöz İnsan Hakları Günü´nü Kutladı
Vali İlker Gündüzöz İnsan Hakları Günü´nü Kutladı
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında, “İnsan hak ve özgürlüklerinin tüm insanlar için eşit ve adil bir biçimde yaşanabildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü´nü kutlarım” dedi.
Vurar´dan ‘İnsan Hakları Günü´ Açıklaması
Vurar´dan ‘İnsan Hakları Günü´ Açıklaması
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
Varto´da Kan Bağışı Kampanyası
Varto´da Kan Bağışı Kampanyası
Türk Kızılay´ı Muş Şube Başkanlığı Kan Bağış Merkezi Müdürlüğü tarafından Varto İlçesi´nde kan bağışı kampanyası düzenlendi.
Müdür Engin, Kursiyerlerle Buluştu
Müdür Engin, Kursiyerlerle Buluştu
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nü ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Motorlu Taşıtlar Direksiyon Eğitimi Kursu´ndaki kursiyerlerle bir araya geldi.
MUŞ İLDER´in Turnuvası Sona Erdi
MUŞ İLDER´in Turnuvası Sona Erdi
Bursa ilinde faaliyet gösteren Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) tarafından, Türk futbolunun yaşayan efsanelerinden biri olan Raşit Zozik adına düzenlenen futbol turnuvası sona erdi.
Minik Futbolcular Milli Takım Yolunda
Minik Futbolcular Milli Takım Yolunda
Muş´un Malazgirt ilçesindeki 1071 Malazgirt Spor Kulübünde top koşturan 14 yaşındaki 3 futbolcu, Van´da yapılacak milli takım seçmelerine katılmaya hak kazandı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) ALPASLAN-1 HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adını aşk koymuşlar."

Yunus Emre
1754 Sultan Birinci Mahmud!un Vefatı ve Üçüncü Osman`ın Tahta Çıkışı
1995 Türkiyenin Gümrük Birliğine Katılması