“ALLAH, YARATTIĞI İNSANA İTİMAT EDİYOR”
TRT Diyanet ekranlarında Zahide Ülkü Bakiler´in sunuculuğunda yayınlanan Farklı Bakış programına konuk olan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “Allah, yarattığı insana itimat ediyor” dedi.
Tarih: 13.10.2017 07:22:54

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Zahide Ülkü Bakiler´in sunuculuğunda TRT Diyanet´te yayınlanan Farklı Bakış programına katıldı. Rektör Polat, programda yaptığı konuşmasında Allah´ın yarattığı insanlara itimat ettiğini söyledi.  “İslam´ın Temel Kaynakları” temalı programa MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın yanı sıra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özşenel ile Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran da konuk oldu.  Dinin inananlara yüklediği sorumluluğun tayin ve tespiti ile dinî bilgiyle ilk karşılaşmayı nasıl gerçekleştirdiğimiz sorusu ile başlayan programda, Hz. Âdem´in yaratılışı üzerinden açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Polat, Cenabıhakk´ın insanların lehine lütufta bulunan ve murat eden aşkın bir varlık; insanın ise bu lütfu telakki eden bir varlık olduğunu söyledi. Temel olarak insanın bilgi kaynağı nedir sorusunun cevabını insanın yaratılışında aramak gerektiğini belirten Prof. Dr. Polat, Kur´an-ı Kerimde insanoğlunun meleklere üstünlüğü ile ilgili ortaya konulan hakikatlere işaret etti. Hz. Âdem´de sembolize edilen insanlığa esmanın öğretilmiş olmasını, Allah´ın insana bilgiye ulaşma noktasında eşyaya isim koyma ve kavramsallaştırma kabiliyetini vermesi olarak yorumlayan Prof. Dr. Polat, insanı üstün kılan özelliğinin bu vasfı olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Polat şöyle konuştu: “Allah Teâlâ, lütfu ilahi olarak değerlendirilebilecek bir emaneti göklere ve yere bir emanet olarak arz ediyor, onlar böylesine ağır bir emaneti yüklenmekten imtina ediyorlar, ancak insan bu emaneti yüklenmeye gönüllü oluyor. Şimdi insanın bu emaneti yükleniyor olması aslında insanın böyle bir potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla Allah´ın insana esmayı talim etmesi ve kavramsallaştırma kabiliyeti ile donatması insanın emaneti yüklenme potansiyeliyle yaratılmış olmasıyla doğrudan alakalıdır. Bizim bilgiyle ilk karşılaşmamızın bu lütufkâr vergi dolayımında olduğuna inanıyorum. Allah, yarattığı insana itimat ediyor. Bu çok önemli. Ancak yaratmış olduğu bu varlığa, kendisine özgü bir takım hasletlerden ötürü bu itimata mazhar olduğu şeklinde yanlış bir inanışa gitmesin, şeytan gibi kibirlenmesin diye de uyarıda bulunuyor.

“Bilgi Çoğu Zaman Güç Kaynağı Olarak Değerlendirilir”

“Bilgi çoğu zaman güç kaynağı olarak değerlendirilir” diyen Rektör Polat, “Oxford Kütüphanesinin üzerinde ‘Knowledge is a power´ şeklinde bir deyiş vardır. Malumunuz bilginin güç olarak kullanılması emperyal bir bakış açısını yansıtıyor. Oysa bizde bilgi hiçbir zaman sadece güç olarak değerlendirilmedi; aksine bir ilahi lütuf olarak görülmüştür. Hatta paylaşıldıkça anlamlı ve veriliş amacına uygun kullanıldığı kabul edilmiştir. Peygamberlerin, mucizeler şeklinde tezahür eden ve çağına göre teknolojik sayılabilecek kimi bilgileri kavimlerine vermeleri ve bunun karşılığında teklif edilen herhangi bir şeyi kabul etmeyip kendilerine lütfedilen bilgiyi insanlarla paylaşmaları bize şunu anlatıyor; din söz konusu olduğunda Allah ile kul arasında lütufkâr bir ilişki olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Allah, Hikmetsiz İş Yapmaz”

Vahyin insanlar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için Efendimizin insanlığa örnek olarak gönderilmesinin olabilecek en hikmetli çözüm olduğunu aktaran Prof. Dr. Polat, “Vahyin insanlar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için Efendimizin insanlığa örnek olarak gönderilmesi her hâlde olabilecek en hikmetli çözümdür. Allah, zaten hikmetsiz iş yapmaz. Risaletini kime göndereceğini en iyi bilen Allah´tır. İnsanlık bir uçurumun kenarındayken sadece korkutan, ürküten bir peygamber gönderilseydi ya da kendi cinsinden olmayıp olağanüstü özellikleri olan bir varlık gönderilseydi, belki insanlık o uçurumdan aşağı düşecekti. İnsanlığa kendi içinden bir peygamber gönderildi. Peygamber´in çocukları oldu, onlardan bir kısmını kaybetti. Eşi oldu, eşini kaybetti. Savaşlarda bir takım acılar yaşadı. Yani bir insanın başına gelebilecek hem iyi hem kötü pek çok şey Hazreti Peygamber´in başına geldi. O bunu tecrübe ederken sürekli vahyin kontrolündeydi. Allah, bir takım emirlerini ve yasaklarını onun hayatındaki örnekler üzerinden bize modelledi. Bu anlamda insan olarak bir peygamber gönderilmesi son derece manidar” diye belirtti.

“Şeriat Basamağını Atladın, Vur Merdivene Gitsin”

Allah´ın bir ayet-i kerimede ‘Şeytan sizi sakın Allah ile aldatmasın´ şeklinde buyurduğunu ifade eden Polat, “Allah, bir ayet-i kerimede şeytan sizi sakın Allah ile aldatmasın, buyuruyor. Demek ki Allah´ın kelâmı samimiyet olmazsa insanlar tarafından farklı şekillerde tefsir edilebilir. İsra Suresinde, ‘Biz bu Kur´an´ı müminlere bir şifa ve hidayet kaynağı olarak indirdik ama zalimlerin sadece hüsranını arttırır.´ buyruluyor. Bir başka ayet-i kerimede, Kur´an okunmaya başladığı zaman seninle ahirete inanmayanların arasına görünmez bir perde çekeriz ve onların kalplerine kapaklar indirir, kulaklarına perdeler çekeriz, deniyor. Tüm bu ilahi ikazlar bize ihlas ve samimiyetin son derece önemli olduğunu gösteriyor; ancak tek başına ihlas her şeye yetmiyor. Bunun yetmediğini biz FETÖ olayında gördük. İhlas ve samimiyetin bir bilgi çeperi içinde korunması da gerekiyor. Örneğin şeriat, tarikat, hakikat, marifet diye bir silsileyi hemen çiziveriyoruz. Bu kategorizasyon şu anlama gelmiyor: Şeriat basamağını atladın, vur merdivene gitsin… Bir dama çıktın, öbürüne atladın, böyle bir şey değil. Şeriat merdiveninden asla ayrılmayacaksın. Şeriat varsa eğer tarikat anlamlı, marifet anlamlı, hakikat anlamlı… O yüzden, mesela siz Kur´an-ı Kerim´den birçok sonuç çıkarabilirsiniz; ama orada sıhhatli bir çıkarsamanın şartlarına uymak zorundasınız. Kur´an´ın o dönemde mütedavil Arap diline uygun olması böyledir. Hatta daha somut bir örnek vereyim, kıraat mesela. Ancak şu şu şartlar olursa kabul edilebilir kıraat. Yani lafzi bir şeyi bile konuşurken belli şartları ortaya koyarak onu kabul edebiliyoruz. Ben bunu şu kulaklarımla duydum, demek de yetmiyor. kaldı ki bizim FETÖ´de gördüğümüz son derece metafizik konuların rüya yoluyla duyulması ve üzerine bir şeyler bina edilmesiydi... Bunlar için doğru düzgün kriterler koymadık biz. Ben bu anlamda Kur´an´ın ve sünnetin bütüncül kültürünün oluşturduğu o bağlayıcı bilgi çeperine dikkat edilmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALLAH YARATTIĞI İNSANA İTİMAT EDİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Biz Anadolu´yuz" projesi kapsamında Malazgirt İlçesi´ndeki 80 öğrenci Ankara´yı gezdi.
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ile Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, gönüllü gençlik liderleri ve Muş Alparslan Üniversitesi´ndeki (MŞÜ) temsilci gençlerle bir araya geldi.
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
Özgür-Der Muş İl Temsilciği tarafından, Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yoğun bir katılımla “Modern Dünyada Tesettür” konulu panel düzenlendi.
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
Halk Oyunları Hocası Okan Kaya; bulanık ilçesinde halk oyunları eksikliğini tespit ederek konu ile ilgili Bulanık Halk Eğitim Merkezinin çalışma başlatmasını istedi.
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
Türkiye Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kupası Halk ve Masterler Türkiye Badminton Şampiyonasında ilimizi temsilen katılan öğretim görevlisi Nihat Demir, Türkiye Üçüncüsünü olarak, Bronz Madalya kazandı.
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95´inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Vali Aziz Yıldırım, “Kutlu yürüyüşün temsilcileri olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
Vatandaşlarla hasbıhal eden Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin 2018-2019 eğitim-öğretim yılına 2 bin 487 yeni öğrenciyle merhaba demeye hazırlandığını kaydetti.
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Malazgirt ilçesinde belediye tarafından başlatılan değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
Bir aydan az süre kalan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlar metro illere gönderildi. Hayvan pazarında en büyük ilgiyi 2 tona yaklaşan kilolarıyla danalar görüyor.
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde birçok kursiyere kurs vermeye devam edecek.
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
“Bir ekmek kendimize bir ekmek askıya” projesi kapsamında Ülkü Ocakları Muş İl Başkanlığı, ihtiyaç sahipleri aileler için askıya ekmek bıraktılar.
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK Muş il temsilcisi, Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Gündüz oldu.
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
Muş il genelinde uyuşturucuyla mücadele çalışmaları aralıksızca devam ediyor. Emniyet ekipleri, il genelinde yaptığı uyuşturucuyla mücadele çalışmalarında göz açtırmıyor.
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi´nin çeşitli birimlerinde atama ve görevlendirme işlemleri yapıldı.
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
Kentte kesintisiz olarak sürdürülen çalışmaları yerinde ziyaret ederek, açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya: “Muş´u güzelleştirmek adına başlattığımız hizmet seferberliğinde aşama aşama mesafe kat ediyoruz” dedi.
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için kentin tüm noktalarında ilaçlama çalışması başlattı.
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Tatvan 10. Komando Tugay Komutanlığından Afrin´e giden ve görev sonrası tekrar dönüş yapan askeri birlikleri Muş Hava Meydan Komutanlığında karşıladı.
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, köy ziyaretleri programı kapsamında Durugöze, Tabanlı Köylerini ve son olarak da Sungu Beldesi´ni ziyaret ederek, Sungu Beldesi´ndeki iftar programına katıldı.
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
Yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen ve halk arasında ‘uçkun´ olarak tabir edilen bitkinin kilosu 20 TL´den 10 TL´ye düştü.
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
Malazgirt ilçesinde fırın işletmeciliği yapan esnaf, Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pide ekmeği sayesinde işlerinin iki katına çıktığını belirttiler.
Muş Ovası Gazetesi
13.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini?

Ömer Hayyam
1917 Yılbaşının 1 Ocak?a alınması.
1918 Bayburt ve Ahlat`ın kurtuluşu.
2006 Fırtına