201 ÜLKEYE 1 MİLYAR 412 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) üyesi firmalarca Muş ve 16 diğer illerden toplam ocak-eylül aylarında 201 ülkeye 1 milyar 412 milyon doları aşkın ihracat yapıldı.
Tarih: 15.10.2020 03:06:43

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile DAİB verilerinden yaptığı derlemeye göre, ocak-eylül döneminde Birliğin faaliyet bölgesindeki Muş, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari,  Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt´ten 201 ülkeye ürün gönderildi. DAİB´in ihracatı, söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre Kovid-19 sürecine rağmen artış gösterdi.

Tarım İhracatındaki Artış Dikkati Çekiyor

Geçen yıl ocak-eylül aylarında 1 milyar 45 milyon 629 bin dolarlık sanayi, 221 milyon 107 bin dolarlık tarım ürünü satan DAİB üyesi firmalar, bu yıl aynı dönemde sanayide yüzde 1,34´lük artışla 1 milyar 59 milyon 616  bin dolarlık, tarımda yüzde 32,89´luk artışla 293 milyon 823 bin dolarlık dış satıma imza attı. Bu dönemde madencilik sektöründen ise 58 milyon 818 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 

Ocak-eylül döneminde en çok ihracat yapılan sanayi sektörlerinde ilk sırayı 183 milyon 650 bin dolarla kimya sektörü aldı. Bu sektörü 168 milyon 417 bin dolarla makine, 151 milyon 339 bin dolarla hazır giyim, 113 milyon 685 bin dolarla mobilya izledi.

Aynı dönemde DAİB üyesi firmalar tarım ürünleri ihracatı kapsamında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatından 28 milyon 495 bin dolar, yaş meyve ve sebze ihracatından 75 milyon 508 bin dolar, sebze ve meyveden 33 milyon 694 bin dolarlık gelir elde etti.

Birliğin 9 Ayda En Fazla İhracat Yaptığı Ülke Irak

Birliğin 9 aylık ihracatı ülkelere göre değerlendirildiğinde, 327 milyon 523 bin dolar ile ilk sırada Irak yer aldı. Bu ülkeyi 97 milyon 328 bin dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 85 milyon 683 bin dolar ile Almanya, 68 milyon 482 bin dolar ile İran ve 47 milyon 611 bin dolar ile Libya takip etti.  TİM Denetim Kurulu Üyesi de olan DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, AA muhabirine, DAİB´in 9 aylık ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,41 arttığını belirterek,  "1 milyar 412 milyon 258 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye ortalamasına baktığımızda en iyi ve en hızlı yükselen birliklerden birisiyiz." dedi. 

Yıl başında 2 milyar 100 milyon dolar hedefine yüzde 99 ulaşacaklarını aktaran Tanrıver, ihracat yapmak isteyene maddi ve manevi her türlü desteğin sağlandığını, Ticaret Bakanlığının da bu konuda özverili çalışarak destekçi olduğunu dile getirdi.

Ticaret Bakanlığının ihracatçılara yönelik destekleri "kolaydestek.gov.tr" adresinden sağladığını kaydeden Tanrıver, üyelerin bu desteklere söz konusu adresten rahatça ulaşabileceğini aktardı.

"Türkiye Ortalamasının Üzerinde Olan Birlik Haline Geldik"

Tanrıver, 2023 hedefleri doğrulusunda azimle çalıştıklarını vurgulayarak, "Pandemi sürecinde nisan ayı hariç her ay ihracat grafiğimizi yükselttik ve Türkiye ortalamasının üzerinde olan Birlik haline geldik. İnşallah bunu eksiksiz daha da yukarı çıkarma hedefindeyiz. Bugüne kadar göreve geldiğimizden beri yönetim olarak ne hedef koyduysak ulaştık." diye konuştu.

Tanrıver, Bakanlık, TİM ve ekip olarak ihracatı artırmak için çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Pandemi sürecinde zor günler geçirdik. Sınır kapılarında, kamyonlar ve şoförlerde sıkıntılar oldu ama bunları çöze çöze gittik. Yeter ki bu ülkeye güvenelim ve imalat, ihracata yönlenelim. İmalat varsa ihracat var. Bu kurlarda ihracat yapmama şansımız yok. Ciddi ihracat talepleri var, önümüzdeki aylarda daha yüksek ihracat artışı öngörüyoruz." (A.A)

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜLKEYE MİLYAR MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘7 Gün 7 Konu 7 Denetim´
‘7 Gün 7 Konu 7 Denetim´
Muş Valiliği, Korona virüs ile mücadelede Ek Tedbirler konulu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını aldı.
“İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTAP OKUYUCUYLA BULUŞTU
“İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTAP OKUYUCUYLA BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGEM) Müdürü Doç. Dr. Zeliha Tekin´in “İş ve İşletme Etiği” adlı kitabı okuyucusuyla buluştu.
184,3 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
184,3 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
Muş Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eylül ayında yapılan ödemelere ilişkin bilgileri paylaştı. Paylaşılan bilgide, "7 Nakdi Sosyal Destek Programı Kapsamında Eylül Ayında 184,3 Milyon TL Ödeme Yaptık" ibareleri yer aldı.
DİJİTALE ERİŞİMDE YETERSİZLİK!
DİJİTALE ERİŞİMDE YETERSİZLİK!
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan Muhtarlar günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunurken, globalleşen çağda yaşanılan eksiklere de değindi.
KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Muş´ta 10 yıl boyunca tekstil firmalarında makineci olarak çalışan 33 yaşındaki Sercan Kutlu, devlet desteğiyle kurduğu iş yerinde 25 personelle hizmet veriyor.
GÖÇ ETTİKLERİ KÖYLERİNE TABLET YARDIMI YAPTILAR
GÖÇ ETTİKLERİ KÖYLERİNE TABLET YARDIMI YAPTILAR
Muş´ta sosyal medya üzerinden iletişime geçen bir grup hayırsever, topladıkları yardımla ihtiyaç sahibi 21 öğrenciye tablet aldı.
FİZİKİ MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR
FİZİKİ MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR
Muhtelif bakım onarım işlerinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.
“MUHTARLAR, HALKIN TEMSİLCİLERİDİR”
“MUHTARLAR, HALKIN TEMSİLCİLERİDİR”
Muş´un Malazgirt ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Muhsin Özkahraman, “Muhtarlar seçimle iş başına gelen halkın temsilcileridir” dedi.
MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Ortak zorunlu yabancı dil (İngilizce) dersi muafiyet sınav sistemine giriş duyurusu yayınladı.
BAŞKAN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
BAŞKAN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla muhtarlar gününü kutlayarak değerlendirmelerde bulundu.
YALÇIN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
YALÇIN, MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Muhtarlar günü dolayısıyla mesaj yayınlayarak değerlendirmelerde bulundu.
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTI
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTI
Muş merkezli 3 ilde nitelikli dolandırıcılık suçundan gözaltına alınan 5 kişiden 2´i tutuklandı, 42 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
21 BİN AŞKIN ÇOCUK SOKAKTAN KURTARILDI
21 BİN AŞKIN ÇOCUK SOKAKTAN KURTARILDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan Muş´tan ve diğer tüm illerden toplam 21 bin 713 çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.
PERSONEL SORUNU GÜNDEME TAŞINDI
PERSONEL SORUNU GÜNDEME TAŞINDI
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, yardımcı hizmet personellerinin sorunlarını gündeme taşıdı.
PROGRAM AKIŞ ŞEMASI BELİRLENDİ
PROGRAM AKIŞ ŞEMASI BELİRLENDİ
Muş´ta 19 Ekim Muhtarlar Günü olması dolayısıyla kutlama programının akış şeması belirlenerek, belirlenen program çerçevesinde muhtarlar günü kutlanılacak.
EKONOMİK BUNALIM DEĞERLENDİRİLDİ
EKONOMİK BUNALIM DEĞERLENDİRİLDİ
Muş´ a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Meclis Üyesi Tekin Bingöl, bölgedeki ekonomik sorunları gündeme taşıyarak önemli değerlendirmelerde bulundu.
“MALZEMECİ BİLO”YA VEFA BORCU
“MALZEMECİ BİLO”YA VEFA BORCU
Muş Spor camiasının sevilen ismi “Malzemeci Bilo” lakaplı Bülent Bingöl´ün eşi ve çocukları için yardım kampanyası başlatıldı.
KILIÇ´TAN MUHTARLARA MESAJ
KILIÇ´TAN MUHTARLARA MESAJ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, 19 Ekim Muhtarlar Günü´nü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
KAYIT YAPAMAYANLARA DUYURU!
KAYIT YAPAMAYANLARA DUYURU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ek yerleştirmeler sonucu yerleşerek, çeşitli sebeplerden dolayı kayıtlarını yapamayan öğrenciler için resmi web sayfasında duyuru yayınladı.
KADINLAR "HAYATIN YÜKÜNÜ" OMUZLUYOR
KADINLAR "HAYATIN YÜKÜNÜ" OMUZLUYOR
Muş´ta kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, günlük ev işlerinin yanı sıra hayvanların bakımını da üstlenerek eşlerine yardımcı oluyorlar.
İLÇE TEŞKİLATI, YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
İLÇE TEŞKİLATI, YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
AK Parti Bulanık İlçe Teşkilatı, ilçeye bağlı Yoncalı beldesinden geçen Bulanık ile Erzurum kara yolu bağlantısında devam eden yol çalışmalarını inceledi.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.8778
EURO
9.2530
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
1773 İkinci Varna Zaferi
1921 Fransız`ların Anadolu`dan çekilmesi